GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Turcomoney: "Kırgızistan pazarına giren kazanır" (IV)

Turcomoney:
22 Ocak 2015, 14:38
KONUK KALEMLER
0 Yorum
Bu haber 1642 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

aa_44.png

TC. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç: “Hedef 1 milyar doları aşmak”

Tarihi, kültürel ve dilsel ortak mirasa dayanan Türkiye ile Kırgızistan arasındaki köklü ilişkiler ülkelerimiz arasındaki mesafeye rağmen büyük potansiyel barındırmakta olup, stratejik ortaklık seviyesinde karşılıklı güçlü iradeyle her alanda hızla gelişiyor. Başta Cumhurbaşkanları düzeyinde olmak üzere, son dönemde gerçekleştirilen çok sayıda üst düzey karşılıklı ziyaret, iki ülkenin birbirine atfettiği önemi açıkça ortaya koyuyor. Kırgızistan ile siyasi, ekonomik/ticari, askeri, sosyal, sağlık ve kültür/eğitim alanlarındaki ilişkilerimiz, 200’e yakın anlaşma ve protokolden müteşekkil geniş bir hukuki çerçeve içerisinde sürdürülüyor. Giderek güçlenmekte olan ikili ilişkilerimizin bir tezahürü olarak, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantıları başlatıldı, Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu toplantıları düzenli ve içerik açısından daha kapsamlı hale getirildi, ortak iş forumları ve kültürel etkinliklerin sayısında muazzam bir artış yaşandı. Çok boyutlu ikili ilişkilerimizin önemli bir sacayağını oluşturan ekonomik/ticari ilişkilerimiz gelişen bir seyir izliyor. Kırgızistan ile ticaret hacmimiz 2000 yılında 23 milyon dolarken, büyük bir sıçramayla 2013 yılı sonu itibariyle 426 milyon dolar düzeyine ulaştı. Ancak bu rakamın gerçek potansiyeli henüz yansıtmadığı kanaatindeyiz. Nitekim ticaret hacminin kısa vadede 1 milyar dolar düzeyine çıkartılması hedefi, her iki ülkenin siyasi iradelerince beyan ediliyor.

Artan ikili ticaret hacmi Türk işadamlarının, Kırgızistan’a olan son dönemdeki ilgisinin açık bir göstergesidir. İki ülkenin teşvikiyle düzenlenen iş forumları, fuarlar, özel iş gezileri, tanıtım veya doğrudan görüşmeler vesilesiyle, Kırgızistan’da yatırım yapmaya karar veren Türk şirketlerine her geçen gün yenileri ekleniyor.

Ülkemizden, Kırgızistan’a yapılan doğrudan yatırımların toplamı yaklaşık 324 milyon dolardır. Bununla birlikte, Kırgızistan’da küçük sermayelerle yatırım yapan işadamlarımızın kazancını yine aynı ülkede, işini büyütmek veya başka alanlarda yatırım yapmak için kullandıkları ve üçüncü ülkeler üzerinden Kırgızistan’da yatırım yapıldığı dikkate alındığında Türk işadamlarının, Kırgızistan’daki yatırımlarının toplam büyüklüğünün 1 milyar dolar düzeyine ulaştığı tahmin ediliyor. Kırgızistan’da faaliyetlerini sürdüren 300 civarındaki Türk sermayeli firmanın, Kırgız ekonomisine büyük katkı yapmakta olduğunu ve sayıları 5.000’i aşan Kırgız vatandaşına istihdam sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de faaliyet gösteren 110’u aşkın Kırgız şirketinin de ülkemizdeki geniş pazar potansiyelini değerlendirmekte olması ve her geçen gün yatırımlarını genişletmesi ayrıca memnuniyet verici.


aa_45.png
 

Türk şirketleri hangi alanlarda varlar?

Türk şirketleri; bankacılık, inşaat, gıda ve içecek üretimi, mobilya, eğitim, çay üretimi ve paketleme, alışveriş merkezi işletmeciliği ve plastik malzeme üretimi başta olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor. Türkiye’den ihraç edilen mallar yine Türkiye merkezli veya Kırgızistan’da, Türk sermayesiyle kurulmuş dağıtıcılar aracılığıyla Kırgız pazarına giriyor. Bişkek’te orta sınıfın büyümesi, kaliteleriyle tanınan ve tercih edilen Türk mallarına rağbeti arttırdı. Buna karşılık Türkiye’de de başta Talas fasulyesi olmak üzere çeşitli Kırgız ürünleri keşfedilmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde Batken ve Celal-Abad veya başka bir şehirde yetişen kayısı, elma ve cevizde de fasulye örneğinin takip edilebileceğini düşünüyoruz. Nitekim kardeş kent ilan edilen kayısılarıyla meşhur Batken ve Malatya illerimiz, halihazırda kayısı sektöründeki yatırım işbirliği imkanları üzerinde çalışıyorlar. Bu örneklerin diğer şehirlerimize de yayılmasıyla ve Kırgız ekonomisinde ön plana çıkan enerji, sanayi, turizm ve doğal madde işleme sektörlerinde büyük çaplı ortak projelerin uygulamaya geçmesiyle birlikte ikili ekonomik işbirliğimizdeki mevcut potansiyelin ortaya çıkarılması mümkün olacak. Son olarak her iki ülkeden müteşebbislerin kurdukları ticaret köprülerinin önümüzdeki dönemde de kardeş iki akraba topluluğu arasında etkileşimin hızla artmasına katkıda bulunacağına inandığımızın altını çizmek gerekiyor. Kırgızistan-Türkiye arasında tesis edilen vize kolaylığı ile haftada 20’yi aşan karşılıklı uçuş sayısının da bu amaca hizmet ettiği kanaatindeyim. Bu vesileyle Büyükelçiliğimizin, Ticaret Müşavirliğimiz başta olmak üzere, ilgili tüm birimleriyle Kırgızistan’daki yatırım olanaklarına ilgi duyan işadamlarımıza gereken desteği vermeye hazır olduğunu belirtmek isterim.

THY Genel Müdür Yardımcısı Olmuştur: "Marka kalitemizle büyüyeceğiz"

Dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları (THY) Pazarlama Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te Hyatt Regency Otel’de düzenlenen THY bölgesel toplantısında, Turcomoney'in sorularını yanıtladı:Toplantıya hangi ülkelerin THY Müdürleri katıldı?

Kırgızistan’daki toplantının ana ekseni pazarlama ve satış odaklıydı. Bunun dışında idari konuları görüşme imkanı bulduk. Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Türkmenistan gibi ülkelerin müdürleri bu toplantıda hazır bulundu. Geniş katılımlı ve oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim.

Kırgızistan’daki THY bölge müdürleri toplantısıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

THY dış hatlarda, dünyayı 7 bölgeye ayırarak yönetiyor. Çin, Japonya, Endonezya, Malezya ve diğer ülkelerin bulunduğu Asya Uzak Tur, bu 7 bölgeden birini oluşturuyor. Kırgızistan’daki toplantımızda içinde bulunduğumuz yılı ve 2015’in planlamasını masaya yatırıyoruz. “2015 yılında THY, Asya’da nasıl bir stratejik pozisyonda olacak” gündemi toplantıda öne çıktı. Değişim hızına göre yeni stratejiler geliştiriyoruz. Dünyayla birlikte, Asya da değişiyor. Karşımızda giderek liberalleşen bir yapı var. Örnegin Kazakistan’da çok sayıda tarifeli havayolu seferleri başladı. Bu noktada THY olarak, ürünümüzü nasıl konumlandırmalıyız, uçaklarımız nasıl bir hizmet vermeli, satış sürelerimizi nasıl iyileştirebiliriz, pazarlama anlamında yolcularımıza nasıl hizmet vermeliyiz, kabin, kontuar veya İstanbul’daki karşılama hizmetlerimizi daha da nasıl geliştirmeliyiz gibi başlıklar bu toplantılarda masaya yatırılıyor. 

Uçuş sayımızı arttırmayı hedefliyoruz 

Mevcut durum nedir, toplantı sonunda nasıl bir tabloyla karşılaştınız?

Asya bizim için iyi bir pazar. THY dominant havayolu şirketi konumunda. Bu konumuzu devam ettirmek istiyoruz. Bölgedeki yolcularımıza en iyi ürünü sunmayı hedefliyoruz. Bu nedenle ürünlerimizi nasıl geliştirebiliriz, yolcularımızı nasıl daha mutlu edebiliriz? Şeklinde sürekli gelişen müşteri odaklı bakış açımız var. Genel itibariyle Asya’dan çok memnunuz ama daha iyi olması için çabalıyoruz. Belli noktalarda uçuş sayımızı artırmak istiyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü ve Bakanlık seviyesinde takip ettiğimiz gündemlerimiz var. Hedefimizi; uçuş sayımızı olabildiğince artırmak ve yolcularımıza en kaliteli hizmeti sunmak şeklinde özetleyebiliriz.

aa_46.png

 

THY bölgeyle ilgili ileriye dönük nasıl bir projeksiyona sahip?

Bu bölgelerdeki uçuş sayımızı yeterli bulmuyoruz. Özellikle Kazakistan için bunu söyleyebilirim. Kırgızistan’da durum büyük ölçüde çözüldü, günde 3 seferimiz var. Bişkek’ten aktarmalı olarak Ulan Batur’a uçuyoruz. Bişkek’te problemimiz çözüldü ama Kazakistan, Türkmenistan, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde uçuş sayımızı artırmak istiyoruz ki; yolcularımıza çok daha iyi ürün sunalım. İlk hedefimiz bu diyebilirim. Yolcularımızla sıcak bir temas kurduk, THY markasını çok seviyor ve güveniyorlar. Bizleri üst düzey yere konumlandırıyorlar. Biz de, onlara en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Kazakistan’da uçak içinde Kazak yolcularımıza Çince, Rusça hizmet veriyoruz. Yolcularımız bu uygulamamızdan oldukça memnun. Bu bizim için önemli. Uygulamamız Kazakistan medyasında geniş yankı buldu. Üst düzey marka algımızı daha da iyi noktaya taşımak istiyoruz. Uçuş sayımızı artırarak; hem yolcularımızı mutlu etmek, hem daha çok büyümek istiyoruz.
 

THY’nin yolcu profilinde önemli bir yer tutan iş dünyasına nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

İş adamlarımız, yolcu segmentimiz içinde önemli yere sahip. Kırgızistan 1980’li yıllarda, Türk işadamları tarafından keşfedilmiş bir ülke. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın liderliğinde, Asya ile Türkiye arasında belli bir ticaret hacmi oluşmaya başladı. O günlerden bugünlere kadar Türk işadamlarımız, THY ile uçuyor. Bu bölge dünyanın diğer noktalarına göre daha stabil bir coğrafya. Ortadoğu, Ukrayna ve diğer bölgelerdeki sıkıntılar stabil olan ülkeleri öne çıkarıyor. Burada çeşitli sektörler için önemli pazarlar ve iş fırsatları var. Gelişen bir ekonomi söz konusu. Özellikle kültürel ve etnik açıdan ortak birçok noktamız bulunan bu coğrafyalarda Türk iş adamlarımızın daha etkin olması bekleniyor.

aa_47.png

THY Bişkek Müdürü Hakkı Bayrak: “THY Kırgızistan’da rakip tanımıyor”


Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapabildiği Kırgızistan’ın, Orta Asya ülkeleri içinde ulaşımı en kolay ülke olduğunu açıklayan THY Bişkek Müdürü Hakkı Bayrak, ülkenin yatırım açısından büyük potansiyel taşıdığını ve bundan dolayı birçok sektörde ciddi yatırım imkanları olduğunu belirtiyor. Türkiye’nin, kardeş Kırgız halkına bağımsızlığını kazandığından günden bu yana destek verdiğini belirten Bayrak; THY’nin de, dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olarak 19 yıldır Kırgızistan’a uçtuğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Haftada 19 frekans düzenliyoruz. Kırgızistan’daki her vatandaş, dünyanın 100’den fazla ülkesine konforla uçabiliyor. THY’nin Bişkek Seferleri 25 Mayıs 1996 tarihinde Alma-Ata bağlantılı olarak haftada 1 seferle başladı. 2 ay sonra haftada 2 sefere çıktı. 01 Nisan 1998 tarihinden itibaren seferler Alma-Ata’dan bağımsız İstanbul-Bişkek-İstanbul olarak icra edilmeye başlandı. 2006 Haziran tarihinden itibaren haftada 4 sefer, 2007 Mart ayından itibaren haftada 7 sefer, 2012 Mayıs tarihinden itibaren haftada 8 sefer, 2012 Temmuz tarihinden itibaren İstanbul-Bişkek-Ulanbatur ve Ulanbatur-Bişkek-İstanbul ilave 3 sefer ile haftada 11 sefer, 2012 Temmuz tarihinden itibaren ise haftada 15 sefer olarak icra edilmeye başlandı. Kırgızistan’ın güneyinde bulunan ve Bişkek’ten sonra ikinci büyük şehri olan Oş şehrine de THY 2012 Temmuz ayında haftada 3 seferle uçmaya başladı. 2014 Nisan ayından itibaren THY haftada 4 sefer olarak frekans sayısını arttırdı. THY bugün Kırgızistan’ın 2 şehrine haftalık toplamda 19 yolcu seferi icra ediyor.

THY köprü oldu

THY’nin Ulanbatur seferleriyle Türkiye, Kırgızistan ve Moğolistan arasında doğrudan bir bağlantı kurulmasını sağlayarak burada kardeş ülkeler arasında köprü görevi üslendiğini belirten Bayrak, “Dünya genelinde en çok ülkeye uçan havayolu şirketi olmamız ve zengin destinasyon noktalarımız ile Kırgızistan’ı dünyaya bağlayan köprü görevi görüyoruz” diyor ve ekliyor: “ seferlerimiz B737-800 (78D) Next Generation uçak tipleri ile icra ediliyor. Bu uçak tiplerimizde kabin içi eğlenceye yönelik kişisel bir ekran bulunmakta ve bu ekranlarda Planet dijital sistemi kullanılmakta. Yolcularımız, bu sistemde sunulan programlar arasında, uçak tipine göre koltuklarına yerleştirilmiş olan kumanda yardımıyla ya da ekranlarına dokunarak, seçim yapabilmektedirler. THY yolcu seferleri haricinde Bişkek’e haftada 9 frekans ta kargo seferi icra ediyor. Bişkek hattımızda THY 2013 Yılında 109766 yolcu taşıdı. Bunun % 46’sı Uluslararası transit yolcu, % 45’i İstanbul ve % 9’u Türkiye transit yolcusundan oluştu. Bişkek hattımızda 2014 yılında 2013 yılına göre koltuk arzında % 36’lık, yolcu adedinde ise % 32’lik artış yaşandı. THY Kırgızistan’daki % 47 transit yolcu oranı ile en çok transit yolcu taşıyan tek Avrupalı havayolu şirketi. Hedefimiz Kırgızistan’daki transit yolcu pazar payımızı arttırmak. Kırgızistan Bişkek’te pazar payımız % 11, hedefimiz pazar payımızı % 15 e çıkarmak. Oş hattımızda THY 2013 yılında 30000 yolcu taşıdı. Bu seneki hedefimiz 45000 yolcu. Oş’tan İstanbul’a direk uçan rakibimiz olmadığından dolayı pazara hakimiz.”

Bu haber 1642 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

KONUK KALEMLER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü Rusya’nın ekonomik problemleri, EVRAZES’ten büyük ekonomik beklentileri olan Kırgızistanlıların bu beklentilerini b...

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü Tahminlere göre her on Kırgızistan vatandaşından birisi Rusya’da ekmek peşinde koşuyor. 6 milyon nüfusun 550 bini R...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer Şu husus bilinmelidir ki Türk(iye) kamuoyu; Eski Sovyetler Birliği üyesi Türk Devlet ve Topluluklarından bu olay so...

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı?

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı? Bizim için iki dost ülkenin, birbirinin saçlarına yapışmış iki insan gibi bir halde iken, Cumhurbaşkanımızın bir ta...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU