GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Kırgızistan’ı görmek için 5 sebep...

Kırgızistan’ı görmek için 5 sebep...
14 Mayıs 2015, 16:53
KONUK KALEMLER
0 Yorum
Bu haber 2708 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Tatil günlerini ve uzun süren Mayıs bayramlarını her zaman önceden planlamak gerekiyor. Biraz değişen döviz kurları yerli turistleri konfor bölgesinden terra incognita (bilinmeyen yer) bölgeye itiyor. Avrupa tatilleri neyle değiştirilebilir? Pahalı olmayan nereye gitmek mümkündür? Nerede dağlar yüksek ve çimler yeşildir? “Bozkır mirasçıları” (“Nasledniki stepi”) uluslararası seferin katılımcıları tatil yerini seçmekte doğuya bakmayı ve 2014 yılında prestijli National Geographic Traveller Award yarışmasını kazanan Kırgızistan ülkesinde tatil yapmayı öneriyorlar. Bu küçük ülke bağımsızlığını kazanmasından bu yana Rus turistlerin gözünden düştü. Ama nafile. “Bozkırın mirasçıları” özel olarak sizin için orada tatil geçirmenin beş iyi nedenini buldu.

Dağlar

Kırgızistan çok dağlık bir ülkedir. Ülke alanının yarısından fazlası deniz seviyesinden 1000-3000 metre yükseklikte yer alır. Üstelik, Kırgız dağları o kadar çeşitlidir ki, Kırgızistan’da geçirilen birkaç gün içinde dağları tüm çeşitliliğinde görmek mümkün. İğne gibi Patagonya dağlarını hatırlatan kayalık tepeler, eteklerine zinde Tien Shan köknarları yetişen karla kaplı dağlar, Kökmeren nehrinin açık kırmızı killi kanyonları, Jeti Öküz ve Juku sıradağları var.

Ama bu hepsi değil. Kırgızistan’da Sovyetler Birliği’nin 7 bin metrelik beş doruğunun üçü Han Tengri (7010 m), Lenin Doruğu (7134 m) ve Pobeda Doruğu (7439 m) bulunuyor.

Kırgızistan’ı Ziyaret Etmenin Beş Nedeni

Göller

Kırgızistan’ın görkemli dağ manzarasını göller tamamlıyor, onların çoğu nispeten küçük ve dağ gölleridir. Ülke genelinde yaklaşık iki bin göl var, ancak genel bakımdan sadece birisi ayırt ediliyor. Isık-Göl gölü ülkenin en büyük ve dünyanın en derin yedinci gölüdür. Görlün temiz ve hafif tuzlu suyu derinliği nedeniyle çok kötü ısınıyor, Temmuz ayında suyun ortalama sıcaklığı sadece +17 derece oluyor.

Isık-Göl’ün çevresinde özel bir mikroklima oluşmuştur. Orada bir yılda güneşli saat sayısı 2700’dür, bu ise Karadeniz’dekiden daha çoktur. Karşılaştırırsak, Moskova’da bu gösterge sadece 1700 saattir. Ancak, şafak ve gün batımından önce güneş yükseldiğinde veya ufukta battığında sıkça gökyüzünü bulutlar kaplar.

Isık-Göl’ün kuzey kıyısını Kırgız Mallorcası diyorlar, yerel turizm yetkilileri göl kıyısının Almanya Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin tatil yaptığı gizli bir yer haline geldiğini anlattılar. Kuzey kıyısında otel ve pansiyonlar, bakımlı plajlar ve restoranlar var, hepsi akılı başında fiyatlardadır.

Güney kıyısı ise yalnızlık ve dağ yürüyüşü severleri için daha uygun. Birçok kanyonlar gölün güney kıyısından Tien Shan’ın derinliğine kadar uzanıyor ve onların her biri kendince ilginçtir. Skazka (Masal) kanyonu özellikle dikkate değerdir, doğa yumuşak killi kayalardan güçlü duvarları ve keskin gözetleme kuleleriyle gerçek masal kalelerini yapmıştır.

Gölün kuzey ve güney kıyısı ne kadar farklı olursa olsun, seyahat edenler her ikisinde de hoş bir bonus olan sıcak kaplıcaları buluyorlar. Yorgunluğu gidermek ve birkaç dakikalık mutluluğa sahip olmak için sıcak kaplıcaya atılmak yeterince bir zevktir.

Ekstrem

Kırgızistan’daki dağlar ve buzullar sadece görselleri değil, aynı zamanda heyecan severlerini de memnun edecek. Isık-Göl’ün doğu ucunda Karakol şehrinin yakınlarında 2300 metre yükseklikte dağ kayak merkezi çalışıyor. 20 kilometreden fazla yollar çeşitli karmaşıklık düzeyindedir. Freeride ve heli-ski için tüm olanaklar var.

Profesyonel dağcılar her yıl yedi bin metrelik doruklar Lenin, Pobeda ve Han Tengri’yi fethetmeyi denemek için Kırgızistan’a geliyorlar. Eski Sovyetler Birliği’nin tüm yedi bin metrelik beş doruğa (üçü Kırgızistan’da ve ikisi Tacikistan’da) tırmanmayı başaranlara “Kar parsı” nişanı ve onursal unvanı veriliyor.

Ayrıca, daha az bilinen, ama buz tırmanış becerisini gerektiren, teknik olarak daha zor yollar var.

Kırgızistan’da dağcılığa ek olarak binicilik ve yamaç paraşütleri yaygındır.

 

 

 

Göçebe Yaşam

Kırgızlar kendileri şimdi göçebeler önceki gibi olmadığını üzüntü ile söylüyorlar.

Aşağıda, şehirlerde ve kasabalarda ustalar geleneksel yaşamdan kalan şeyleri korumaya çalışıyorlar. Kızıl-Tu köyünde birkaç aile çadır için karkas yapmakla uğraşıyor. Koçkor ve Bokonbayev’de geleneksel keçe dekorasyonları “şırdakları” yapan küçük arteller faaliyette bulunuyor. Bu ise turistler için sadece ilginç hediyelik eşya satın alma olanağı değil, aynı zamanda hazırlama sürecini de izleme fırsatı yaratıyor. Az ölçüde mekanizasyon kullanımı göz önüne alınmadığında, keçe yapma süreci eski yöntemlerle neredeyse aynı görünüyor.

Havaların ısınmasıyla yerel çobanlar yüksek dağlardaki meralara hayvanları sürüyorlar, çadırlarını yapıyorlar ve Eylül ayına kadar orada yaşıyorlar. Hava soğuduğunda, göçebeler sürülerini toplayarak geri vadiye iniyorlar. Böylece, onlar her yıl eşi, çocukları ve basit göçebe eşyalarıyla birlikte dolaşıyorlar.

Bunları görmek için mutlaka bölgenin uygarlık alanlarından kopmuş uzak yerlere gitmeye gerek yok. Haziran ayının sonunda dağ gölü olan Son-Göl’e gitmek yeterlidir ve onun kıyısında düzenli yapılmış çadırları ve yeşil yaylaya dağılmış koyun ve at sürülerini göreceksiniz. Her çadırda mutlaka pitoresk bir yaşlı kadın veya geleneksel desenle işlenen kalpak giymiş kır sakallı aksakal oturuyor.

Son zamanlarda turizmin özel bir türü olan cayloo (mera) turizmi yaygınlık kazanıyor, bu ise şehirlerin gürültüsü ve acelesinden yüksek dağlardaki yaylalara kaçmak için çok uygundur. Yerel çobanlar küçük bir ücret karşılığında turistlere at sütünden düşük alköllü içki – kımızı yapıyorlar. Kımız, hayranlara göre özeldir, ancak çok yararlı.

Ayrıca, turistlerin ulaşamadığı daha yükseklerde yak (kaba tüylü büyük sığırlar) çobanları yaşıyorlar. Onlar Moğol evcil hayvanları değildir. Kırgız yakları insanlardan korkan yarı yabani korkunç hayvanlardır.

İnsanlar

Ancak, Kırgızistan’ın en sevimli ve çekici tarafı, onun açık, cömert ve misafirperver insanlarıdır. Biz her zaman çadırların yanından geçerken, “Hey, gel buraya, tanışalım, konuşalım. Nerelisin? Moskovadan mı geldin? Benim kardeşim Moskova’da çalışıyor”, gibi güler yüzlü çığlıkları duyuyorduk.

Oraya gidersen kendini dağların ve göçebelik tarihinin, çoban hayatının zorlukları ve özgürlüğü hakkında hikayelerin girdabında bulursun. Oradan ayrılma zamanı geldiğinde ise göçebeler seni bırakmak istemezler. En azından seni biraz daha zaman tutmak için bu tür nedenler aramaya başlarlar, “Hadi, sana arça (köknar) gösterelim, biz onu grip olduğumuzda yakıyoruz... Bizim halıları gördün mü, onu annem işledi... Belki, biraz daha çay içersin?”

Böyle bir konukseverlik, Community Based Tourism (CBT) veya toplum temelli turizm ideolojisinin tohumu düşen verimli bir toprak oldu. Onun ana fikri, turistlere yerel sakinlerin hizmet sunmasından oluşmaktadır. Sonuç olarak, ülkenin hatta en küçük köyünde bilgi merkezi oluşturuldu, turistler oradan yerli rehber bulabilir ve çeşitli sorularına yanıt alabilirler. Böyle merkezlerde Rus turistler ile Rusça, yabancılar ile İngilizce konuşuluyor. Özellikle, pratik olarak ülkenin her köyünde “CBT evi” veya özel ev şeklinde küçük bir otel bulmak mümkün. Bu otellerin hiçbir yıldızı yok, ama daha önemli bir şey var, orada turistleri ailesi gibi kabul ediyorlar, aile üyesi gibi besliyorlar.

Makale Vesti.Ru ve The North Face Russia şirketi desteğiyle düzenlenen “Bozkırın mirasçılar” sefer projesi çerçevesinde hazırlandı. Projenin organizatörleri, Kırgızistan’a seyahatı düzenlemeye yardımcı olduğu için Ak-Sai Travel seyahat acentasına minnettarlığını dile getiriyor. Siz Vesti.Ru web sitesinden ve “Bozkırın mirasçıları” seferinin resmi grubundan projenin haberlerini takip edebilirsiniz ve Orta Asya’nın benzersiz fotoğraflarını görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Anton Agarkov,
25 Mart 2015

(http://kabar.kg/tur/analytics/full/9803)

Bu haber 2708 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

KONUK KALEMLER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü Rusya’nın ekonomik problemleri, EVRAZES’ten büyük ekonomik beklentileri olan Kırgızistanlıların bu beklentilerini b...

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü Tahminlere göre her on Kırgızistan vatandaşından birisi Rusya’da ekmek peşinde koşuyor. 6 milyon nüfusun 550 bini R...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer Şu husus bilinmelidir ki Türk(iye) kamuoyu; Eski Sovyetler Birliği üyesi Türk Devlet ve Topluluklarından bu olay so...

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı?

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı? Bizim için iki dost ülkenin, birbirinin saçlarına yapışmış iki insan gibi bir halde iken, Cumhurbaşkanımızın bir ta...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU