GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Kırgız Türklerinin hafızalarından silinmeyen trajedi “Ürkün Katliamı”

Kırgız Türklerinin hafızalarından silinmeyen trajedi “Ürkün Katliamı”
02 Haziran 2015, 16:58
Güncel
0 Yorum
Bu haber 6476 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Kırgız Türklerinin Çarlık Rusyasının istilacı politikasına karşı ayaklandığı, ancak tam bir katliamla sonuçlanan “Ürkün İsyanı”, aradan geçen yüz yıla rağmen halkın benliğinde hala yerini taptaze koruyor.

7 Ağustos 1916'da başlayan ve yaklaşık bir ay süren Çarlık Rusyasına başkaldırmalarının bedelini, nüfusunun neredeyse yarısını kaybederek ödeyen Kırgız Türkleri, hayatlarını kaybedenleri, katliamın yüzüncü yılında il kez resmi törenlerle anacak.

Sovyetler Birliği döneminde arşivlerin tozlu raflarında gizlenen katliamın izlerinin peşine, bağımsızlığın kazanılmasının ardından düşüldü. Bilim adamları ve uzmanlar, bir taraftan olayla ilgili belgeleri derlerken bir taraftan da toplu veya tek tek defnedilen kurbanların yerlerini tespit ederek, kemiklerini, katliamın yaşandığı bölgede oluşturulan mezarlara defnetme çalışmalarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ise geçtiğimiz günlerde, “Ürkün İsyanı”nda hayatını kaybedenlerin resmi törenlerle anılmasına ilişkin bir kararname imzaladı. Bu kararnamenin Kırgız Türkleri için önemi ise; “Ürkün İsyanı” kurbanlarının ilk kez resmi törenlerle anılacak olması. Bunu Cumhurbaşkanı Atambayev, kararnamade şöyle dile getiriyor;

“Uzun yıllar 1916 trajedisini unutturma politikası yürütüldü. Son 20 yılda ise toplumun bu konudaki projeleri devlet kurumları tarafından dikkate alınmadı ve desteklenmedi.”

Kararnamede; “Çarlık Rusyasına karşı başlattığı ayaklanmamın, Kırgzların özgürlüğe kavuşmasında atılan önemli bir adım olduğu” hatırlatılırken, “1916 isyanının Kırgız tarihinin en büyük trajedilerden birisi ve isyanın milletin hafızasında özel bir yere sahip olduğu” ifadelerine yer veriliyor.

Kararname, “Ürkün” kurbanları ile 1916'daki milli özgürlük ayaklanmasının Kırgız tarihi ve Kırgız devletinin kuruluşundaki kutsal yerinin belirlenmesini, hükümete bu olayların 100'üncü yılı nedeniyle resmi programlar ve etkinlikler hazırlaması ve gerçekleştirmesini, Cumhurbaşkanlığı Fonundan da bu konudaki projelere destek için ödenek ayrılmasını içeriyor.

“Ürkün Katliamı”

1916 İsyanı Kırgız tarihinin en büyük trajedilerinden biridir. Kırgızistan’da “Ürkün” olarak bilinen bu olayın asıl nedeni; Çarlık Rusyasının bölgede uyguladığı sömürge politikasıdır.

Kırgızların ellerindeki en iyi arazileri alarak bölgeye getirilen Rus ve Ukraynalı göçmenlere verilmesi, yerli halkın kırsala göç ettirilmesi, geleneklerinin hiçe sayılması, bölgedeki yöneticilerin keyfi uygulamaları ve ağır vergilerden bunalan Kırgızlar, çareyi ayaklanmada buldu.

Birinci Dünya Savaşı'nda yerli halkın, geri hizmetlerde çalıştırmak üzere askere alınması ise ayaklanmanın fitilini ateşleyen son kıvılcım olur.

Ancak 7 Ağustos 1916'da Çarlık Rusyasına başkaldıran Kırgız savaşçıların, yaklaşık bir ay süren çatışmalarda düzenli ordu karşısında başarısız olması, Kırgız halkının topyekün kaçışına yol açar. Kırgızistan'ın güneyinde Doğu Türkistan'a doğru kaçan Kırgızlara karşı, Rus ordusu tarafından silahlı-silahsız, çoluk-çocuk, kadın-erkek, yaşlı-genç demeden tam bir katliam yapılır.

Aynı yılın kasım ayına kadar süren bu katliam sırasında hayatını kaybeden Kırgızların sayısı 100 bin ile 300 bin arasında ifade edilmektedir. Ancak söz konusu dönemlerle ilgili kayıtlar, Kırgız halkının yaklaşık yüzde 41'nin bu katliamda hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Bu haber 6476 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Güncel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Anayasa değişikliği tartışmaya açıldı

Anayasa değişikliği tartışmaya açıldı Anayasada bazı madde ve hükümlerinin değiştirilmesini öngören tasarı parlamentonun resmi internet sitesi www.kenesh...

Büyükelçi Kılıç: “Biz sadece uyarıyoruz, karar size ait”

Büyükelçi Kılıç: “Biz sadece uyarıyoruz, karar size ait” www.zanoza.kg internet sitesinin Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ile Türkiye'deki darbe girişimi ve Dışi...

Üniversitelerdeki askeri bölümler kapatıldı

Üniversitelerdeki askeri bölümler kapatıldı Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre üniversitelerdeki askeri bölümlerin kapatılmasına ilişki...

Suriye'deki terör örgütlerine katılan Kırgız sayısı 600'ü aştı

Suriye'deki terör örgütlerine katılan Kırgız sayısı 600'ü aştı Kırgızistan Milli Güvenlik Hizmeti Basın Sözcüsü Rahat Sulaymanov, www.azattyk.org sitesine yaptığı açıklamada, hal...

"Kırgızistan'ın gerekli gördüğü tedbirleri alacağından eminim”

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Kırgız tarafının Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması açısında gerek...

Kırgızistan'dan Türkiye'ye ret

Kırgızistan'dan Türkiye'ye ret Türkiye’nin, Kırgızistan’daki FETÖ yapılanmasına ilişkin bu ülkeden söz konusu yapılanmaya izin verilmemesi çağrısı...

Türkiye Kırgızistan’ı uyardı

Türkiye Kırgızistan’ı uyardı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminin arkasında FET֒nün bulunduğunun tüm dünyaca bilindiğini belirt...

Ahıskalı Türkler demokrasi şehitlerini andı

Ahıskalı Türkler demokrasi şehitlerini andı Kırgızistan'daki Ahıskalı Türkler, Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbe girişimini kınayarak,...

Manas Üniversitesi, darbe girişimini kınadı

Manas Üniversitesi, darbe girişimini kınadı Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMU) Senatosu 15 Temmuzda Türkiye'de yaşanan darbe girişimini kınadı.
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU