GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Kırgızistan KKTC’yi tanıyacaktı...

Kırgızistan KKTC’yi tanıyacaktı...
07 Temmuz 2015, 20:27
KONUK KALEMLER
0 Yorum
Bu haber 1294 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Kırgızistan KKTC’yi tanıyacaktı...

Geçtiğimiz hafta Kırgızistan’daydım.

Döndüğümde gündem Kıbrıs’tı. Rum Başpapaz’ı Hrisostomos muhtemel bir anlaşmada tüm Türkiye göçmenlerinin geri dönmesini istiyordu. Birkaç gün geçti. KKTC’den papaza bir cevap gelmedi. Tam biz olaya el atalım derken sevgili dostum Prof. Dr. Erhan Arıklı’nın muhteşem cevabı geldi. “Biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik..” diyordu Arıklı cevabında.

Bu yazı internet ortamında büyük yankı buldu. Türkiye ve KKTC’de birçok internet sitesi makaleyi yayınladı. Yazı binlerce paylaşıldı ve on binlerce kişi tarafından okundu.

Arıklı, Habererk sitesinin yazarı idi. Bir yazarımızın bu kadar çok okunması bizi elbette memnun etmişti. Yazının KKTC’deki yansımalarını takip ederken “Kıbrıs Sözcü” isimli bir internet sitesinde bir haber gözüme çarptı. Haberde, KKTC’nin Kırgızistan Kültür Temsilciliğine bir Filistinlinin atandığını söylüyordu.

Haber ilgimi çekti. Çünkü değerli dostum Erhan Arıklı 2006’dan 2008’e kadar yılına kadar bu görevi yürütmüş ve oldukça büyük başarılar elde etmişti. Sonra Kıbrıs’taki CTP-ÖRP Koalisyon Hükümeti tarafından görevden alınmıştı…

Demek ki bizde olduğu gibi KKTC’de de başarı cezasız kalmıyordu.

Erhan Arıklı, tam bir dava adamı idi. 1992’den beri Rauf Denktaş’ın görevlendirmesi ile Türk dünyasını adım adım gezmiş, KKTC’nin tanıtılması için yüzlerce konferans vermişti.

2005 yılında KKTC’de Dışişleri Bakanı olan Serdar Denktaş’tan Türk Dünyasında görev talep etmiş ve tercihan Azerbaycan’ı istemişti. Denktaş’ın “Azerbaycan’da ne yapacaksın ki?” diye sorması üzerine, “Azerbaycan, KKTC arasında direk uçuş yaptırıp hava ambargosunu deleceğim” demişti.

Gerçektende Azerbaycan’a atanmasının üzerinden bir hafta geçmeden Cumhurbaşkanı Aliyev’in “Ferman” ı ile önce Azerbaycan’dan bir uçak direk Ercan’a uçmuş ardından yeni bir “Ferman” ile KTHY uçağı Ercan’dan Bakü’ye inmişti.

Dünyada yankı uyandıran bu direk uçuşların gizli kahramanı Erhan Arıklı “Bu işi ben başardım” demedi. Bu işi nasıl yaptığını ben dahil en yakın dostları bile hala öğrenemedi.

Türkiye’nin gereken desteği vermemesi üzerine bu uçuşların arkası gelmedi. Bunun üzerine dostumuz Arıklı’nın Serdar Denktaş’tan Kırgızistan’a tayin istediğini öğrendik. Kırgızistan tehlikeli bir yerdi. Yeni ihtilal olmuştu ve büyük bir otorite boşluğu oluşmuştu.

Derken Arıklı’nın Kırgızistan’a gider gitmez 37 Kırgız Parlamenterini bir uçağa doldurup KKTC’ye götürdüğünü öğrendik. 70 kişilik Kırgız Parlamentosunun yarısından fazla idi bu sayı. O zaman Kırgızistan Parlamentosundaki bütün Milletvekilleri bağımsızdı. Partiler yoktu. Ardından Kırgızistan Parlamentosunda “KKTC Dostluk Grubu” kurulduğunu öğrendik. Dostluk Grubunun üye sayısı 37 idi. KKTC Dostluk Grubuna en yakın Dostluk Grubu üye sayısı Rusya’nındı ve sayısı 13 tü. Türkiye’nin Dostluk Grubu üye sayısı ise 8’di.

KKTC ile Kırgızistan arasındaki ilişkiler bazı sahalarda o kadar ileri seviyeye ulaşmıştı ki mesela Kırgızistan Milli Futbol ve Basketbol takımları KKTC’ye giderek resmi maçlar yaptılar.Ekibin başında ise Kırgızistan Spor Bakanı Assanov vardı. Biz kulaklarımıza inanamıyorduk. KKTC’ye uygulanan spor ambargoları yüzünden Türkiye’nin amatör takımları bile KKTC’ye gidip hazırlık maçları yapamazken Erhan Arıklı bir ülkenin milli takımlarını KKTC’ye getirip milli maçlar yaptırmıştı.

Asanov’a bir gazeteci “Bu olay yüzünden Kırgızistan Dışişleri bakanlığına Nota yağdı. Ne diyeceksiniz?” diye sorması üzerine; “Biz Nota’yı ancak müzik yaparken kullanırız” demişti

Bu da yetmemiş KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Kırgızistan Bakanının daveti ile Bişkek’e gitmiş ve iki ülke arasında resmi Kültür İşbirliği protokolü imzalanmıştı.

Arıklı’nın bu girişimleri, AB, Rusya, Rum ve Yunanistan’ı çok rahatsız ediyordu. Sonradan Türkiye’de Konsolosluk görevine atanan bir Kırgız Dışişleri yetkilisi bize, “ 2006-2008 arasında Kırgız Dışişlerine verilen Nota sayısı tüm zamanlar verilen Nota’lardan daha fazla idi. Arıklı’yı takip etmekte zorlanıyorduk” demişti.

Bu duruma son vermek isteyen Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Markuli, Kırgızistan’ı resmi olarak ziyaret etmiş ve fakat Arıklı’nın girişimleri ile Markuli’nin bütün randevuları iptal edilmişti. Bu duruma çok sinirlenen Markuli Manas Havaalanından ayrılırken gazetecilere; “Bundan sonra Kırgızistan’ın AB ile olan bütün ilişklerini ve yardımları bloke edeceğiz” demişti.

Bir gün bir muhteşem bir olaya daha şahit olduk. Kırgızistan’da deprem olmuştu. Oş bölgesinde ki Nura köyünde can kayıpları vardı. Erhan Arıklı’nın girişimleri sonucu Kıbrıs Türk Havayollarına ait bir uçak, Sivil Savunma Teşkilatının yardım malzemelerini, direk uçuşla Kırgızistan’a götürdü. KTHY uçağını ve Sivil Savunma Heyetini Oş’ta 2 Kırgız Bakan ve birçok Milletvekili ve yetkili karışladı. Böylece KKTC’ye uygulanan hava ambargosu bir kez daha delinmişti.

2008’e geldiğimizde bir gün, Bişkek’ten bir arkadaşımız aradı. Çok önemli bir gelişme vardı. Erken seçime gidecek olan Kırgızistan parlamentosu KKTC’yi tanıyacaktı. KKTC Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı bu konudaki niyetlerini Arıklı’ya iletmişti.

Haberi aldığımızda odadaki tüm arkadaşlar sevinçle birbirimize sarıldık. Bazılarımız ağlıyordu.

Arkadaşımızın verdiği bilgiye göre Arıklı bu talebi hem Türkiye hem de KKTC Dışişleri Bakanlığına bildirmişti. Ne yazık ki cevap yerine Arıklı görevinden alındı.

Onun yerine gönderilen hiç kimse o koltuğu dolduramadı. İddiaya göre Kırgızlar, görevden alındığı zaman Arıklı’dan başkasını muhatap kabul etmeyeceklerini KKTC makamlarına bildirmişlerdi.

Şimdi KKTC Halk Dansları Eğitmeni Serhat Kozoğlu’ndan öğreniyoruz ki KKTC, oraya bir Filistinliyi atamış.

Böyle başa böyle traş.

Yakışır tabii…

İsmail TÜRK

http://www.habererk.com/

Bu haber 1294 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

KONUK KALEMLER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü Rusya’nın ekonomik problemleri, EVRAZES’ten büyük ekonomik beklentileri olan Kırgızistanlıların bu beklentilerini b...

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü Tahminlere göre her on Kırgızistan vatandaşından birisi Rusya’da ekmek peşinde koşuyor. 6 milyon nüfusun 550 bini R...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer Şu husus bilinmelidir ki Türk(iye) kamuoyu; Eski Sovyetler Birliği üyesi Türk Devlet ve Topluluklarından bu olay so...

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı?

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı? Bizim için iki dost ülkenin, birbirinin saçlarına yapışmış iki insan gibi bir halde iken, Cumhurbaşkanımızın bir ta...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU