GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Kırgızistan, Rusların HES için acele etmesini istiyor

Kırgızistan, Rusların HES için acele etmesini istiyor
29 Temmuz 2015, 16:29
Ekonomi
0 Yorum
Bu haber 1404 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Kırgızistan yönetimi, ülkenin kuzeyindeki Narın Nehri üzerinde Rusya'nın Rusgidro şirketi tarafından 2,5 yıl önce temeli atılan hidroelektrik santralinin (HES) inşaatının öngörülen sürede tamamlanmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Rusgidro Yönetim Kurulu Başkanı Dod'u, Çolpon-Ata Cumhurbaşkanlığı Konutları'ndaki ofisinde kabul ederek, baraj ve HES inşaatı hakkında bilgi aldı.

Dod, baraj ve HES inşaatına yatırılmaya devam edilen sermayenin tamamının Rusgidro tarafından karşılandığına dikkat çekerek, "HES yatırımı için 1 milyar ruble ek kaynak bulduk. İnşatta bu yıl ilerleme olacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e söz verdiğimiz gibi, HES inşaatını öngörülen sürede tamamlayacağımıza inanıyoruz" dedi.

Atambayev, Dod ile görüşmesinde, Kırgızistan'ın enerji bağımsızlığının sağlanması konusunda önemli rol oynadığı belirtilen, Narın Nehri üzerindeki hidroelektrik santrali inşaatının kaliteli olarak ve zamanında tamamlanması gerektiğinin altını çizdi.

Yatırımlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Valeriy Dil, Sanayi ve Enerji Bakanlığının dönemlik toplantısında, Rusgidro şirketinin, HES inşaatını durdurduğunu ve yerli yüklenici firmalara borçlandığını dile getirerek, hükümetin acil çözüm arayışına girmesi gerektiğini söyledi.

Batı ülkelerinin Ukrayna krizi yüzünden Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlardan dolayı sermaye sıkıntısı çektiği düşünülen Rusgidro Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yevgeni Dod, Kırgızistan hükümetin endişelerini gidermek amacıyla ülkeyi ziyaret ederek, 2016 yılında bitmesi planlanan Kırgızistan'daki hidroelektrik santralinin sürmesi için kaynak bulduklarını bildirdi.

Rusgidro şirketi Kırgız tarafıyla, ülkenin Narın bölgesindeki hidroelektrik inşaatı için belirlenen Narın nehri üzerindeki alanda altyapı çalışmalarını sürdürürken, bölge halkına ait olduğu belirtilen yayla ve otlak yerleri için yüksek meblağ istenilince barajın genişletilmesine yönelik inşaat çalışmaları bir ara durmuş, halkın ikna edilmesi çalışmalarına başlanmıştı.

Ülkedeki enerji yatırımların sorumluluğunu üzerine alan Rusgidro, Narın Nehri üzerindeki hidroelektrik santralinin yapımı dışında, komşu Özbekistan'ın inşaatına kesinlikle karşı çıktığı, ülkenin güneyindeki Kambar-Ata-1 adlı hidroelektrik santralinin ortak yapımına hala başlamadı.

Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı, Rusya'nın yaklaşık 2 milyar ABD doları tutarında yatırım yapması beklenen Narın Nehri üzerine hidroelektrik santralin ve Kambara Ata-1 adlı hidroelektrik santralin inşaatının tamamlanmasının ardından, Özbekistan ile Kazakistan'ın da kullandığı Kırgızistan'daki Togtogul adlı barajda kış aylarında boşa akan su miktarını azaltmak suretiyle, sulama mevsimlerinde komşu ülkelerinin su ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamayı öngörüyor.

Böylece, ülkedeki 7 hidroelektrik santraldeki suyun dengeli kullanılmasına olanak verecek bu iki proje sayesinde kuzeydeki Narın ve Issıkgöl bölgesi ile güneydeki Celalabad bölgesinin sosyo-ekonomik durumunun iyileşmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

 

Bu haber 1404 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Ekonomi  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dövize müdahale etkisiz kalıyor

Dövize müdahale etkisiz kalıyor Merkez Bankası, 1 Ocak-31 Temmuz 2016 döneminde dövizin istikrarı için piyasaya toplam 262 milyon 350 bin ABD Dolar...

Kanada Mahkemesi Kırgızistan'ı sevindirdi

Kanada Mahkemesi Kırgızistan'ı sevindirdi Aralarında Türkiye'den iki şirketin de bulunduğu, dört davaya bakan Kanada mahkemesi, davalıların, uluslararası...

“Kırgızistan ile yakın ilişkiler ticarete de yansımalı”

“Kırgızistan ile yakın ilişkiler ticarete de yansımalı” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırgızistan ile ilişkilerin iyi olduğunu ve bu yakınlığın ticari ili...

İnşaat sektörünü geliştirme çabaları

İnşaat sektörünü geliştirme çabaları Mamkuruluş Başkanı Turdubek Mambetov, bu yıl “inşaat sektörünün geliştirilmesine yönelik önemli mevzuatların hazırl...

AB, Kırgızistan’a GTS+ statüsü verdi

AB, Kırgızistan’a GTS+ statüsü verdi AB tarafından Kırgızistan’a, GTS+ uygulamasından yararlanmasına imkan sağlayan statü verildi. GTS+, AB tarafından, ...

Merkez Bankaları arasında işbirliği

Merkez Bankaları arasında işbirliği Türkiye ve Kırgızistan Merkez Bankaları arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik memorandum imzalandı.

Hükümet, Kanadalı altın devini mahkemeye veriyor

Hükümet, Kanadalı altın devini mahkemeye veriyor Başbakan Temir Sariyev, Kumtor altın madenlerini işleten ve uzun süreden beri sıkıntılar yaşananı Kanadalı Centerra...

Dövizdeki dalgalanma dış borcu zorluyor

Dövizdeki dalgalanma dış borcu zorluyor Maliye Bakanlığının açıklamasında, ülkenin aldığı dış borçlarının neredeyse tamamı düşük faizli olmasına rağmen, kü...

"Türkiye ile Kırgızistan, ekonomide stratejik ortak"

Bu ay Türkiye'ye yaptığı ziyareti Anadolu Ajansı (AA) muhabirine değerlendiren Kocoşev, Kırgızistan ve Türkiye&...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU