GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan
05 Aralık 2015, 13:33
Kırgız Medyasından
0 Yorum
Bu haber 1868 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

(Türk Hava Kuvvetlerinin 24 Kasımda Rusya'ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından Kırgızistan, tek taraflı olamama durumunda kaldı. Hem Rusya hem de Türkiye, Kırgızistan'ın önemli ekonomik partnerleri. Yaşanan olayda her iki taraf da kendi pozisyonlarından geri adım atmak istemiyor. Ve olayların kronolojisine bakıldığından durumun daha kötüye gitmekte olduğunu görmek zor değil.

Vladimir Putin 28 Kasımda Rusya Federasyonunun milli güvenliğini koruma ve Rusyanın, halkın suç ve hukuka aykırı hareketlerden koruma ve Türkiye Cumhuriyetine karşı özel ekonomik önlemler alınması hakkında kararı onayladı. Bu çerçevede Türkiye'den Rusya'ya mal girişi sınırlanacak.

Kırgızistan, iki ülkenin partneri olarak nasıl önlemler alması ve kendi pozisyonunu göstermesi gerektiği aşikar. Veçerniy Bişkek (VB) olarak bu durumda Bişkek'in ne yapması gerektiğini öğrenmek için siyaset bilimci Mars Sariyev ve Marat Kazakpayev'e sorduk.

Mars Sariyev, bu konuda şunları söylüyor;

“Ben bu durumdan çıkmanın en uygun yolunun, Rusya ile Türkiye'nin görüşme masasına oturması, anlaşmazlığı ortadan kaldırmak gerektiğini söyleyen Nursultan Nazarbayev ile İlham Aliyev'in çağrılarının desteklenmesi olduğunu düşünüyorum”

Nazarbayev şimdiye kadar, “Ben ne kadar zor olduğuna bakmadan inceleme için ortak komisyon kurulmasının, onun bir an önce toplanmasının, sorumluların belirlenmesinın, hatanın kabul edilmesinin ve ilişkilerin eski rayına oturmasının şart olduğunu düşünüyorum” açıklaması yaptı.

Sariyev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evet, Rusya bizim stratejik ortağımız, ancak biz tek taraflı pozisyon alırsak, mesela Rusya'nın pozisyonu desteklediğimizde, o durumda Kırgızistan'daki siyasi atmosferi dikkate almak şart. 20 yıl içinde Türkiye'yi destekleyen ve beğenen yeterli derecede vatandaş büyüdü. Eğitim sisteminde, üniversitelerde okuyan vatandaşlardan söz ediyorum. Genel olarak bakıldığında bu çok geniş bir tabaka. Rus yanlısı polotika izlediğimizde toplumun ikiye bölünme ihtimali var. Bu özel tabaka bilhassa sosyal ağlarda kendini gösteriyor. Kırgızistan'da toplumun bölünmesi Rusya'nın da Türkiye'nin de yararına değil.”

Türkiye'yi bu eylemi yapmaya mecbur ettiklerine dikkat çeken Mars Sariyev, “çeşitli planlara sahip, küresel oyuncu ABD var. Amerikalılar, (böyle yapmak şart, uçağı düşürmek gerek) düşüncesine inandırdı. ABD, bunun yanı sıra Türkiye'yi, NATO'nun desteği olduğunu söyledi. Yaşanan ortam, Saakaşvili dönemine dönüşecek gibi. Onun kullandılar ve fırlatıp attılar” uyarısında bulunuyor.

Türkiyenin tek başına böyle girişimlerde bulunmayacağı düşüncesinde olan Sariyev, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin gerilmesinin iki ülkeye eşit zarar getireceğini dile getirirken, Rusya'nnın batı ve güney batıdan sert abluka altına alındığına dikkat çekiyor.

Mars Sariyev, bu iki ülkenin yakın zamanda krizi çözme yollarını bulacağına da inanıyor. “Kırgızistan'ın mevcut durumda taraf seçmesi, ileride sıkıntılı duruma düşmesine yol açacaktır” diyen Sariyev, hali hazırda kazananın sadece ABD ve Çin olacağı uyarısında bulunarak, “Zira Rusya'nın sıradaki ortağı ile yaşanan ihtilafı ve krizi, rakipleri için kar getirecektir” şeklinde konuşuyor.

Rus ve Türk yiderler görüşme masasına oturmaya razı olacak mı?

27 Kasımda Erdoğan, Putin'e görüşme teklifi yaptı ancak Rus lider reddetti. Kermlin, “Türkiye, Rus bombardıman uçağını düşürme olayı için özür dilemeye hazır değil” açıklaması yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, “Eğer birinin özür dilemesi gerekiyorsa, bu. Biz değiliz. Bizim hava sahamıza girenler özür dilemeli. Biz Rusya'dan özür dilemiyoruz” dedi.

Siyaset bilimci Marat Kazakpayev, meslektaşı Sariyev'i destekledi ve bu ihtilafın ne Rusya'nın ne de Türkiye'nin yararına olmadığını, tarafların birbirlerine el uzatarak, ortak zeminde buluşmak için tüm imkanları kullanması gerektiğini söylüyor.

“Kırgızistan'a gelirsek; bizim bildiri yapmamız gerekirdi. Ancak treni kaçırdık. Şimdi tarafsız pozisyonda kalmalıyız. Zira sonunun nereye varacağı henüz belli değil. Olayla ilgili iki taraf kendi düşüncelerini açıklamayı sürdürüyor. 20 yıldan fazla bir süredir sisteme oturan Rus-Türk ilişkilerinin şimdi bozulmakta olması olayı bizleri düşündürüyor. Kırgızistan ortak zemin oluşturma sürecinde aracı olarak kendini göstermeli” diyor Kazapayev.

Marat Kazapayev, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin artık eskisi gibi olmayacağını da vurguluyor.

Rusya-Türkiye ilişkileri, Rusya Savunma Bakanlığına ait SU-24 bombardıman uçağının Suriye'de düşürülmesinin ardından koptu. Putin uçağın düşürülmesiyle ilgili açıklamasında “bu, iki ülke arasındaki ilişkilere ciddi etki yapacak” dedi. Ankara ise yaptığı açıklamada, uçağın Türkiye'nin Suriye ile sınır bölgesinde hava sahasını ihlal ettiğini duyurdu. Rus yetkililer, SU-24'ün sadece Suriye topraklarında uçtuğu ve Türk hava sahasını ihlal etmediği iddiasında ısrar ediyor.

(http://kabarordo.kg/doc/264997_kyrgyzstan:_rossiia_menen_tyrkiianyn_ortosynda.html)

Bu haber 1868 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgız Medyasından  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor?

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor? Ekonomik devler olarak adlandırılan ülkelerdeki kriz, bilhassa petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş, enerji kaynakları...

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız”

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız” Canı Agım gazetesinin 4 Aralık tarihli sayısında, Suriye'de hava operasyonlarına katılan ve Türkiye'nin hav...

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri 712-714 yılları arasında Kırgızistan'ın güneyinden Kateybe İbn-i Müslim liderliğinde İslam dini topraklarımızda...

Atambayev üç yılda ne yaptı?

Atambayev  üç yılda ne yaptı? İktidardakilerin yaptıklarını her zaman tarih değerlendirir. Atamabayev’in üç yılında üç önemli iş yaptığını görebi...

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor?

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor? Dünya genelinde yaşanan iklim değişiklilikleri Orta Asya’nın su havzalarının temelini oluşturan, daha açık bir ifad...

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri Farklı uzmanlı Manas Havaalanındaki Gansi Hava Üssünden çıkarılmasının ABD ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin b...

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine (GB) giriş kararı geçtiğimiz Mayıs ayında Astana’da kabul edildi. GB’nin temeli Rus...

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz”

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz” Uzun vadeli baktığımızda Gümrük Birliği 20 yıl sonra ortadan kalkacak. Herkes Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile eşit v...

“Kırgızistan, sistematik krizin eşiğinde”

“Kırgızistan, sistematik krizin eşiğinde” Kırgızistan’daki muhalif isimlerden, milletvekili Akılbek Caparov, Kırgızistan’ı yakın bir sürede sistematik bir kr...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU