GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Issık Göl - Tanrı'nın Yeryüzündeki Gözü (II)

Issık Göl - Tanrı'nın Yeryüzündeki Gözü (II)
18 Aralık 2015, 16:24
KONUK KALEMLER
0 Yorum
Bu haber 1064 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Issık Göl; Tanrı'nın yeryüzündeki gözü demiştik, işte ispatı...

Destansı bir coğrafyada masalsı bir gölün tarih boyunca bölge halkının kültürüne nasıl etki ettiğini görebiliyorsunuz. Issık Göl, binlerce yıllık bir tarihe tanıklık etmiş ve hatta bir kısmının üstünü örtmüş. Bundan 10-15 asır önce gölün seviyesinin 8 metre daha düşük olduğu ve gölün sığ kesimlerinde eski yerleşimlerin kalıntıları bulunduğu tespit edilmiş.

Kırgız ve Rus dalgıç ve arkeologların yaptığı keşifler sonucunda gölün dibinde 2500 yıllık çok eski bir uygarlığa ait büyük bir şehir kalıntısına ve madeni eşyalara rastlandığı söyleniyor. Henüz hakkında fazla bir bilginin bulunmadığı araştırmalara katılanlar, Issık Göl’ün derinliklerinde o dönemin Karadeniz Pontus uygarlığına, hatta Mısır medeniyetine eşdeğer bir yerleşimin varlığı konusunda ısrarlı. Araştırmacılar bu savlarını, Issık Göl’ün hem göçebe toplumların, hem de Hint-Ari kavimlerin göç yolunun üzerinde kalması ile güçlendiriyor.

Çolpan-Ata'daki bir müzede sergilenen bu muhteşem taht, Game of Thrones'daki "Iron Throne"un ahşap versiyonu değil mi??

İslam öncesi efsanelerin birinde, bölgede hüküm süren Kral Ossounes’in eşek kulaklarına sahip olduğu söylenirmiş. Kral kulaklarını gizler ve sırrını öğrenen berberlerini öldürtürmüş. Bir gün kralın elinden kurtulan bir berber, bu sırrı saklayamayacağı düşüncesiyle büyük bir kuyuya bağırmış: “Kralın kulakları eşşek kulakları”. Ancak, kuyunun kapağını kapatmayı unutmuş ve bu büyük sırrın yankılanmasıyla taşan sular Issyk Kul’u oluşturmuş.

İşte Issık Göl’ün meydana geliş efsanelerinden biri. Sanırım bu efsane size oldukça tanıdık gelecektir. Bizim Angara’lı hemşerimiz Midas’ın da eşek kulakları yok muydu? Demek ki Orta Asya ile Anadolu arasındaki kültürel etkileşimler sandığımızdan çok daha eskilere dayanıyor. İşte size Issui-Issık-Issıcak düzleminden yeni bir bulgu.

Issık Göl, ilerleyen yıllarda İpek Yolu üzerindeki önemli duraklardan biri olmuş. Doğu-batı yönünde, 180 kilometre boyunca göle nazır bir manzara sunan rota, sanırım İpek Yolu’nun en popüler etaplarından biriydi. Avrupa’da 200 milyona yakın can alan büyük veba salgınının başlangıç noktası olarak da, ne yazık ki, Issık Göl civarı kabul edilmektedir. Veba mikrobu, Orta Asya’dan Avrupa’ya giden tacirler ve seyyahlar tarafından taşınmış.

Issık Göl, vebanın vebalini taşımaktan yorulduğu için bir başka hastalığın tedavisinde rol almak istemiş. 20. yüzyılın başlarında, veremli hastaların dinlenmesi için göl kıyısında sanatoryumlar inşa edilmiş. Sanatoryumların ardından, bölgenin doğal güzelliğinden faydalanmak için yazlık ev ve apartlar, oteller, pansiyonlar inşa edilmiş.

Sovyetler döneminde ülkenin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Issık Göl’e Ruslar, Kırgızlar, Kazaklar akın ediyormuş. Sovyetlerin dağılması ve Rus nüfusun bölgeden ufak ufak çekilmesi sonucunda turizm tesisleri bir ara cazibesini yitirse de, Kırgız hükümeti Issık Göl’e ayrı bir değer veriyor ve bölgenin önemli bir turizm merkezi olması için planları var.

Issık Göl’ün hem kuzey hem de güney kıyıları Tanrı Dağları ile çevrelenmiş durumda. Kuzeydeki dağ sırasına “Kungei” (güneşli), güneydeki dağlara ise “teskei” (gölgeli) dağlar diyorlar. Sebebinden emin değilim; ancak yılın genelinde kuzeydeki dağların göle bakan güney cephelerine güneş vuruyor görünürken, güneydeki dağların kuzey cepheleri gölgede kalıyor olabilir.

Gölün kuzey kıyılarının nefis plajları...

Hal böyle iken, gölün kuzey kıyıları güneye göre çok daha gelişmiş ve ana yerleşim merkezleri kuzey kıyılarda toplanmış. Bişkek’ten göle doğru gelirken, gölün en batıdaki köşesinde bulunan “Balıkçı” kasabasından bölgeye giriş yapacaksınız – ki, bir önceki Kırgızistan yazımızı tam da Balıkçı kasabasında bitirmiştik:

Balıkçı'nın giriş kapısı, Melih Gökçek'in iğrenç kent kapılarına ilham vermiş olabilir mi?

Göl, bir zamanlar balık açısından oldukça zenginmiş ve endemik balık türleri bile yaşıyormuş. Ancak aşırı avlanma sonucunda bazı balıkların neslinin tehlikede olduğu söyleniyor. Bu yüzden Balıkçı kasabasının bir miktar can çekişmekte olduğunu hissedebiliyorsunuz. Göl civarındaki bio çeşitliliğin de oldukça zengin olduğu söyleniyor; ne de olsa, Asya kıtasının tam göbeğinde, çok özgün bir mikro klimanın içindesiniz.

Balıkçı kasabasının ardından, göle paralel uzanan karayolu boyunca küçük yerleşim bölgelerinden geçerek ilerliyorsunuz. Kiril alfabesine rağmen, Türki bir coğrafyada bulunduğunuzu hissettiren küçük sürprizler ara sıra önünüze çıkıyor, örneğin Sarıkamış köyü:

Kırgız Sarıkamış’ı ile, bizim Kars’taki Sarıkamış arasında herhangi bir akrabalık olup olmadığını teyid edemedim; bir bilen varsa yazsın lütfen... Gölün en doğusunda yer alan ve bölgenin en büyük şehri olan yerleşim merkezi de "Balıkçı" ve "Sarıkamış" gibi oldukça Türki bir isim taşıyor: Karakol! Issık Göl'ün bu yakası bir zamanlar Sovyet Donanmasının torpido test alanı olduğu için yabancıların yaklaşması zinhar yasakmış!

Sarıkamış'tan yola devam edip Issık Göl’ün kuzey kıyılarının ortalarına geldiğinizde, bölgenin en canlı şehrine ulaşıyorsunuz: Çolpan Ata. Şehrin girişinde durup ismini inceleyelim; Çolpan, Çobanyıldızı, Venüs veya Zühre. Ata ise, bildiğimiz ata... Çolpan Ata, nispeten yeni bir yerleşim yeri olsa da, bölgeye bu ismi İslam öncesi Türk toplulukların astronomik ve mitolojik inanışları ile paralel verdiği düşünülüyor.

Çolpan Ata’nın merkezinde büyük bir park, parkın az batısında ise Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın yazlık sarayı var. Saray kelimesi sizi korkutmasın, çünkü görkemli ağaçlarla kaplı büyük bahçenin sadece küçük bir kısmı resmi konuta ait; kalan büyük bölümünü ise gönlünüzce gezebiliyorsunuz. Bu bölge vakti zamanında Boris Yeltsin’in de en favori mekanlarındanmış.

(Devam edecek)

http://onurataoglu.blogspot.com/2015/01/krgzistan-issk-gol-tanrnn-yeryuzundeki.html

Bu haber 1064 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

KONUK KALEMLER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (5) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (4) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü

EVRAZES’e giriş kemer sıkmaya götürdü Rusya’nın ekonomik problemleri, EVRAZES’ten büyük ekonomik beklentileri olan Kırgızistanlıların bu beklentilerini b...

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü

Gümrük Birliği’ndeki Kırgız işgücü Tahminlere göre her on Kırgızistan vatandaşından birisi Rusya’da ekmek peşinde koşuyor. 6 milyon nüfusun 550 bini R...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (3) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (2) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1)

Kırgız Toplumunda Sufizm Geleneği (1) Asya halklarından biri olan Kırgız toplumu arasında İslamiyet’in Sufizm yoluyla yayıldığı bilinmektedir. Kırgızlar ...

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer

Kardeşin, kardeşe çelme takması kardeşi üzer Şu husus bilinmelidir ki Türk(iye) kamuoyu; Eski Sovyetler Birliği üyesi Türk Devlet ve Topluluklarından bu olay so...

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı?

Türkiye-Rusya krizinde Kırgızistan nerede olmalı? Bizim için iki dost ülkenin, birbirinin saçlarına yapışmış iki insan gibi bir halde iken, Cumhurbaşkanımızın bir ta...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU