GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor?

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor?
31 Ocak 2016, 18:41
Kırgız Medyasından
0 Yorum
Bu haber 1110 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Ekonomik devler olarak adlandırılan ülkelerdeki kriz, bilhassa petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş, enerji kaynaklarına sahip ülkelerin ekonomisine sert darbeler vurdu.

Azerbaycan’da da milli para “Manat”ın şiddetli düşmesi, vatandaşın bankalardan aldıkları kredileri ödeyememelerine, bu yüzden de huzursuzluklara yol açıyor. Ekonomileri bizimle doğrudan bağlantılı Rusya ve Kazakistan’da da durum iyi değil.

Kabar Ajansı, Ekonomi Bakanı Arzıbek Kocoşev’in “2015 yılı Ekonomik Göstergeleri” ile ilgili açıklamalarına şöyle yer verdi: “2015 yılında dünya ekonomisindeki krize rağmen Kırgızistan milli ekonomisinde düşme görülmedi ve büyümenin olumlu temposu korundu. İlk verilere göre ülkemizde ekonomik büyüme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti. Kumtor madenini çalıştıran işletmeleri katmadığımızda ise bu rakam yüzde 4,5 oluyor.”

Bakan Kocoşev, “Ekonomideki böylesine büyüme; tarımda yüzde 6,2’ye, inşaatta yüzde 14’e, hizmet sektöründe yüzde 3,7’ye ulaşan yükselişten sağlandı. Maalesef Kumtor madeninde altın üretimi düşmesi, sanayi sektöründe büyümeyi de olumsuz etkiledi” şeklinde konuştu.

Kocoşev’in açıklamasına göre tüketici fiyatlarının artmasına, Som’un değer kaybına ve fiyatların yükselmesine yol açan faktörlere rağmen hükümet, Merkez Bankası ile birlikte enflasyonu yüzde 3,4 seviyelerinde tuttu. Enflasyonun yıllık ortalama göstergesi yüzde 6,5 oldu.

Kocoşev, Rusya ve Kazakistan ile diğer petrol ihraç eden ülkelerdeki ekonomik krizin, petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklandığını söylüyor. Zira onlarda ekonominin tüm alanları, temel olarak petrol gelirlerine bağlı.  Uluslar arası Para Fonunun (IMF) tahminlerine göre dünya küresel ekonomik gösterge aşağıya doğru gitmesi ve yüzde 3 civarında olması bekleniyor. Avrasya Birliğine giren Rusya ve Belarus’ta reel ekonomi yüzde 4 düştü, Kazakistan ve Ermenistan’da yüzde 1,2 ve yüzde 3 geriledi. Kırgızistan’da ise bu ülkelerle kıyaslandığında düşme değil yüzde 3,5 büyüme görüldü.

Kırgızistan’daki ekonomik büyüme geçtiğimiz hafta Kazakistan’ın “karavan.kz” sitesinde de yer aldı. “Kazakistan ekonomisinin Kırgızistan ekonomisine yetişmesi için daha çok yol var” başlıklı makalede bugün Kırgızistan ekonomisinin komşuları ile kıyaslandığında en olumlu ekonomi olduğu dile getirildi.

“İlginç bir şey dikkatinizi çekti mi? Daha yazın 1 Kırgız Somu 3,5 Tenge’den işlem görürken Ocak ayında 5 Tenge’den işlem görmeye başladı. 1 Ruble yazın 1,2 Som iken bugün ise Ruble’den daha değerli hale geldi. Yarım yıl içinde biz iki kat ucuzladık, Som ise sadece ve sadece çeyreği kadar değer kaybetti” şeklinde yazıyor Kazakistanlı medya organı.

“Komşuları ile karşılaştırıldığında Kazakistan daima ekonomik dev olagelmiş. 2014 yılında ekonomimiz Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın hepsinin toplamından da büyüktü. Bunun yanı sıra Kazakistan’ın nüfusu 17 milyon, komşuların tamamını topladığımızda 50 milyonun üzerinde nüfus çıkıyor. Neden böyle oldu? Çok arayıp başımızı ağrıtmanın gereği yok. Sebep; petrol ve hammaddeyi yeniden işleyen dev fabrikalar” diye yorumluyor “karavan.kz.

Kabarordo haber sitesi geçen hafta Ankara’da yapılan “Kırgızistan-Türkiye Ticaret Forumu”nu ele alarak “Kırgızistan, Türkiye ile ticari-ekonomik işbirliğini arttırmaya ilgi gösteriyor” konulu makaleye yer vermiş internet sitesinde.

“Kırgızistan, Türkiye ile ekonomik ilişkileri iyileştirmeye özel önem veriyor. Ekonomi Bakanı Arzıbek Kocoşev bu açıklamayı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Ankara’daki görüşmesinde yaptı. Kocoşev’e göre Türkiye, Kırgızistan’ın dış ticaretteki temel ortaklarından biri.

Cevdet Yılmaz ikili işbirliğini olumlu değerlendirirken, bunun daha da pekiştirilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 2015 yılında, bir önceki yıla göre 80 milyon ABD Doları geriledi. 2014 yılında 312 milyon ABD Dolarını aşan ticaret hacmi, 2015 yılında 232 milyon 800 bin ABD Doları olarak gerçekleşti. Uzmanlara göre ihracat ve ithalattaki gerileme küresel kriz ve Kırgızistan’ın Avrasya Ekonomik Birliğine girmesinden kaynaklanıyor. Kırgızistan’da 300 tane Kırgız-Türk şirketi var.

Azattyk Radyosu, Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov başkanlığındaki parlamento heyetinin geçen hafta Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi üzerinde durdu. Ziyaret sırasında ne tür meselelerin ele alındığını ve bu ülkeden Kırgızistan’a enerji sektörüne yatırım çekmenin ne kadar mümkün olduğunu sormuş, milletvekili Saydulla Nışanov’a.

Nışanov, “şimdi doğru değerlendirirsek; Suudi Arabistan’ın yıllık bütçesi bizim 400 yıllık bütçemize eşit. Onlar için Kırgızistan ekonomisi çok da ilgi çekici değil. Fakat İslam dinindeki kardeş ülkeye yardım yapıp, destekleme amacı olduğunu gözlemledik. Bugün Kırgız Hükümeti tarafından net ve önemli bir proje sunulmadığı orada ortaya çıktı. Onlar her alanda bize desteğe hazır olduklarını bildirdiler” diyerek cevap veriyor.

Emilbek Momunov

http://kabar.kg/kyr/analytics/full/70291

Bu haber 1110 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgız Medyasından  KATEGORİSİNDEN HABERLER

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız”

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız” Canı Agım gazetesinin 4 Aralık tarihli sayısında, Suriye'de hava operasyonlarına katılan ve Türkiye'nin hav...

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan Türk Hava Kuvvetlerinin 24 Kasımda Rusya'ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından Kırgızistan, tek tara...

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri 712-714 yılları arasında Kırgızistan'ın güneyinden Kateybe İbn-i Müslim liderliğinde İslam dini topraklarımızda...

Atambayev üç yılda ne yaptı?

Atambayev  üç yılda ne yaptı? İktidardakilerin yaptıklarını her zaman tarih değerlendirir. Atamabayev’in üç yılında üç önemli iş yaptığını görebi...

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor?

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor? Dünya genelinde yaşanan iklim değişiklilikleri Orta Asya’nın su havzalarının temelini oluşturan, daha açık bir ifad...

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri Farklı uzmanlı Manas Havaalanındaki Gansi Hava Üssünden çıkarılmasının ABD ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin b...

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine (GB) giriş kararı geçtiğimiz Mayıs ayında Astana’da kabul edildi. GB’nin temeli Rus...

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz”

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz” Uzun vadeli baktığımızda Gümrük Birliği 20 yıl sonra ortadan kalkacak. Herkes Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile eşit v...

“Kırgızistan, sistematik krizin eşiğinde”

“Kırgızistan, sistematik krizin eşiğinde” Kırgızistan’daki muhalif isimlerden, milletvekili Akılbek Caparov, Kırgızistan’ı yakın bir sürede sistematik bir kr...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU