GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Atambayev: “AB ve Rusya, Ortak Ekonomik Bölge oluşturmalı”

Atambayev: “AB ve Rusya, Ortak Ekonomik Bölge oluşturmalı”
14 Temmuz 2016, 15:54
Güncel
0 Yorum
Bu haber 748 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkların sona erdirilmesi çağrısında bulunarak, “Lizbon'dan Vladivostok'a uzanan coğrafyada Rusya ile Avrupa'nın ortak ekonomik bölgesinin oluşmasını istiyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in resmi daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret kapsamında Kırgızistan'a geldi.

Gece Kırgızistan'a gelen Merkel, havaalanında Cumhurbaşkanı Atambayev tarafından karşılandı. Atambayev tarafından kendisine çiçek verilen Merkel, milli kıyafetler giyen Kırgız kızlar tarafından sunulan milli yiyecek “boorsok”un tadına baktı. Merkel için havaaalanında resmi karşılama töreni düzenlendi.

Angela Merkel, Kırgızistan'daki temasları kapsamında sabahleyin Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile biraraya geldi. Devlet Konukevi'nde gerçekleşen programın basına açık bölümünde Atambayev, Merkel'in ziyaretine özel önem verdiklerini belirterek, bunun Kırgızistan tarihinde Almanya'dan yapılan ilk üst düzey ziyaret olduğunu vurguladı. Atambayev, ziyaretin, Kırgızistan'ın bağımsızlığını kutladığı 25'inci yılı nedeniyle de ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Atambayev, ziyaretin Kırgız-Alman ilişkilerinde yeni bir basamak olacağına inandığını dile getirerek, “ziyaretiniz, Kırgızistan'daki demokratik sistemi desteklediğinizin göstergesi. Bu yüzden size ve ekibinize teşekkür ediyor, görüşmelerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel de, sıcak karşılama için teşekkür ederek, ziyaretin iki ülke arasında üst düzey ilişkilerin yükseleceğinin delili olduğunu söyledi. Program öncesi Kırgız Teknik Üniversitesi'nde öğrencilerle biraraya geldiğini belirten Merkel, orada sağlık ve diğer alanlarda kredi konusunu görüştüklerini söyledi.

Merkel, “Sizin, ekonomiyi geliştirme hedefinizi biliyoruz. Bu çok kolay değil. Siz demokrasiyi seçtiniz. Bu da kolayca kabul edilen bir karar değil. Bölgede durum her zaman sakin olmuyor. Buna rağmen siz gelişmede demokrasi yolunu seçtiniz” şeklinde konuştu.

Kırgızistan'ın küçük bir ülke olduğunu dile getiren Merkel, ziyaretinin amacının, bundan sonra nasıl işbiliği yapılabileceği, Kırgızistan'a nasıl yardım yapabilecekleri konularını başbaşa görüşmek olduğunu söyledi.

Basına kapalı devam eden görüşmelerin ardından Atambayev ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi.

Atambayev, basın toplantısında Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasındaki anlaşmazlığın sona erdirilmesi çağrısında bulundu. “Biz sadece Almanya ile değil tüm AB' ile işbirliği yapmak istiyoruz. Avrasya bölgesinde hiçbir zaman büyük savaş yaşanmasını istemiyoruz” diyen Atambayev, “Lizbon'dan Vladivostok'a uzanan coğrafyada Rusya ile Avrupa'nın ortak ekonomik bölgesinin oluşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Angela Merkel de basın mensuplarının sorularına, Almanya'nın, Kırgızistan'da demokrasiyi desteklediğini söyleyerek cevap verdi.

“2010 yılında parlamenter demokrasiyi seçen Kırgızistan'ın desteğe ihtiyacı var” diyen Merkel, demokrasinin gelişmesi, pekişmesi yolundaki çalışmaların süreceğini söyledi. Toplum için ekonomik büyümenin çok önemli olduğunu belirten Angela Merkel, bu kapsamda Almanya'da okuyan Kırgız öğrencilerin sayısının artması gerektiğini, iki ülke arasında turizm alanında işbirliğinin artırılmasının şart olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, Bişkek ziyareti kapsamında öğleden sonra da Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov ile biraraya geldi.

Angela Merkel, program öncesinde Kırgız Teknik Üniversitesini ziyaret ederek öğrencilerle görüştü, ülkede dini gruplar ve etnik grupların temsilcileriyle biraraya geldi.

(Foto: www.president.kg)

Bu haber 748 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Güncel  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Anayasa değişikliği tartışmaya açıldı

Anayasa değişikliği tartışmaya açıldı Anayasada bazı madde ve hükümlerinin değiştirilmesini öngören tasarı parlamentonun resmi internet sitesi www.kenesh...

Büyükelçi Kılıç: “Biz sadece uyarıyoruz, karar size ait”

Büyükelçi Kılıç: “Biz sadece uyarıyoruz, karar size ait” www.zanoza.kg internet sitesinin Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ile Türkiye'deki darbe girişimi ve Dışi...

Üniversitelerdeki askeri bölümler kapatıldı

Üniversitelerdeki askeri bölümler kapatıldı Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre üniversitelerdeki askeri bölümlerin kapatılmasına ilişki...

Suriye'deki terör örgütlerine katılan Kırgız sayısı 600'ü aştı

Suriye'deki terör örgütlerine katılan Kırgız sayısı 600'ü aştı Kırgızistan Milli Güvenlik Hizmeti Basın Sözcüsü Rahat Sulaymanov, www.azattyk.org sitesine yaptığı açıklamada, hal...

"Kırgızistan'ın gerekli gördüğü tedbirleri alacağından eminim”

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Kırgız tarafının Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması açısında gerek...

Kırgızistan'dan Türkiye'ye ret

Kırgızistan'dan Türkiye'ye ret Türkiye’nin, Kırgızistan’daki FETÖ yapılanmasına ilişkin bu ülkeden söz konusu yapılanmaya izin verilmemesi çağrısı...

Türkiye Kırgızistan’ı uyardı

Türkiye Kırgızistan’ı uyardı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminin arkasında FET֒nün bulunduğunun tüm dünyaca bilindiğini belirt...

Ahıskalı Türkler demokrasi şehitlerini andı

Ahıskalı Türkler demokrasi şehitlerini andı Kırgızistan'daki Ahıskalı Türkler, Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbe girişimini kınayarak,...

Manas Üniversitesi, darbe girişimini kınadı

Manas Üniversitesi, darbe girişimini kınadı Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMU) Senatosu 15 Temmuzda Türkiye'de yaşanan darbe girişimini kınadı.
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU