GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Baharda Kırgızistan’ı ne bekliyor?

Baharda Kırgızistan’ı ne bekliyor?
05 Mart 2014, 13:44
Analiz
0 Yorum
Bu haber 1514 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Kırgızistan’ın toplumsal-siyasi durumu nasıl, olaylar bundan sonra nasıl gelişebilir, iktidar ile muhalefetin ilşkileri nasıl olacak ve bahar ile ne gelecek? Son dönemde, özellikle "ulusal muhalefet" kurulduğundan beri bu sorular temelinde çeşitli görüşler, değerlendirmeler ve öngörüler dile getirilmeye başlandı.

Sözümüzün başında kullandığımız “ulusal muhalefet” ifadesini, muhaliflerin 2010 yılı mart ayında yaptığı kurultayda “büyük savaşa gidiyoruz” açıklamasını Bakiyev iktidarıı idrak edemediği gibi günümüzdeki iktidar da anlamyor ve dikkate almıyor. Ne demek “büyük savaş”? Bu kırgın, ölüm-kalım ikileminde büyük tercih demek. Yani kurultayı yapan muhalifler bunun manasını çok iyi biliyordu. Eğer bu gerçekten “ulusal muhalefet” ise neler olabileceğini bir düşünün. Zira buna kadarkiler zoraki toplanan, “kör-topal muhalefet” olduğundan iktidara geldikten sonra birbirlerine düştü, yarıdan çoğu parmaklıklar arkasına düştü veya kayboldu.

Uluslar arası arenada Kırgızistan

Coğrafi ve jeopolitik konumu bakımından Kırgızistan günümüzde, Rusya, ABD, Çin, Türkiye, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya veya diğer bir ifade ile Avrupa ve Asya’nın en tepesinde birinci güvenlik sorunu olarak görülüyor.

Dolayısıyla “Kırgızistan küçük bir ülke, falan-filan gibi sözlerin hiçbir anlamı yok. Rusya’nın son dönemlerde Kırgızistan’a destek vermesi sebepsiz değil. Şimdiye kadar hidroelektrik santralleri yapımı için 2.5 millyar dolar vereceğini söylemesi (Moskova bu konuda hala sözünü yerine getirmemiş olsa da), Kırgızistan’ın akaryakıt ihtiyacını tümüyle karşılama, Kırgız havayollarını uluslar arası ağa dönüştürme, askeri teknoloji sağlama, güvenlik altyapısını geliştirme ve diğer yardım girişimleri boş yere gerçekleşmiyor. Bu, stratejik ortaklık.

Rosneft’in Kırgızistan’ın tüm havaalanlarının denetimine sahip olacağını yazıyor Kommersant gazetesi. Ancak halkımızın bundan çıkarı ne? Sorun burada.

Rusya’nın bu girişimlerini engellemek için “batı”nın çabalarını da dile getirdi uluslar arası uzmanlar. Geçtiğimiz günlerde ele geçirilen ayrılıkçıların, Suriye’de eğitilen teröristler olduğu ortaya çıktı. Onların amacı, “batının askeri üsleri bölgenin güvenliği için şart” görüşünü toplum zihnine kazımak için kargaşa ve terör eylemleri gerçekleştirmek. Çin ve Türk esnafı Kırgız nüfusunun yüzde 10 oranına ulaştı. Bu noktada yöneticilerimize, stratejik ortaklar ile ilişkilerde kendi çıkarlarını değil, milletin çıkarlarını öne alarak ustaca siyaset yürütmeleri ihtiyacı doğuyor. Sadece akıllıca yürütülecek siyasi diploması Kırgızistan’ın kaderini belirleyecektir.

Komşularla ilişkiler

Kazakistan’da toplumda dalgalanmanın zemini oluşturuluyor, muhalefet isyan bayrağını açarak devlet başkanının istifasını istiyor. Bir diğer faktör, “tenge”de yaşanan değer kaybı ve onun etkisiyle ortaya çıkan rahatsızlıkların artış gösterdiği xaman dilimindeyiz.

Tacikistan’da da herşey öylesine güllük-gülistanlık değil. Siyasi elitlerin nuhalif görüşleri, güç erklerinin tutumları siyasi istkrarsızlığı davet ediyor.

Özbekistanda ise hala uluslarası istikametin hala belirlenememesi, kendi halkına karşı sürgünün artması, siyasi elitler arasında mücadele vb. sıkıntılar iyiye gidişin göstergesi değil.

Rus istihbarat ve güvenlik uzmanı Viktor Abramkin, bu konudaki görüşlerini şöyle dile getiriyor:

“Kazakistan ve Özbekistan’ın sorunu, yavaş yavaş devirlerini tamamlayan liderlerinde ve onların yerlerini dolduracak yardımcılarının olmaması. Kırgızistan ise bu durum, iktidar mücadelesi ile çözülüyor, yöneticiye halk onay veriyor. Böylece elitlerin hareketi ile bu ülkeler de özelleştirme sonuçları ve gayrimenkullerin tahsisi konularının yeniden gündeme getirilmesi girişimleriyle Ukrayna’daki gibi kaosa düşebilir.”

Kırgızistan’da iç siyasi-toplumsal durum

Günümüzde cumhurbaşkanı, parlamento ve hükümet arasındaki siyasi ve hukuki işlemler yavaş yavaş anayasal çerçeveden uzaklaşıyor. Bunun sebeplerinden biri, başbakanın parlamentoda güç gösterisi, buna karşılık milletvekillerinin gensoru için imza toplaması. Bunun haricinde muhalefet, cumhurbaşkanının yönetimi elde topladığını düşünüyor. İktidar ise ülkede istikrar, ekonomik büyüme olduğunu, dolayısıyla hükümet değişikliği için hiçbir sebep bulunmadığını dile getiriyor.

Muhaliflere baktığımızda da, 4 yılda Kırgızistan’da siyasi, ekonomik ve sosyal durumu düzeltmeye iktidarın yeterli zamanı olduğunu ancak bu dönem içinde hiçbir değişiklik yaşanmadığı, ekonominin çöktüğü, nisan ve temmuz olaylarının sorumlularından hesap sorulmadığı, aksine suç örgütleriyle dostluk kurulduğu, üstelik bunların üyelerinin devlet kadrolarına alındığı iddialarını görüyoruz.

Esasen “ulusal muhalefet”in yapısında güney-kuzey ayrımı olmadan, Kırgızistan’ın tanınmış, güçlü vr temiz insanlar bir araya geliyor. Partileri de hiçbir kanlı eylemle irtibatlı değil, liderleri de halka hizmet etmiş siyasetçiler. İktidara, görüşmelerle eksik ve hatalarını düzeltme uyarısı yaparak çalışmayı planladıklarını söylüyorlar.

Ancak iktidarın, bunu ne kadar dikkate alacağını veya her birinin peşine takılarak sorunu daha da  çetrefilleştireceğini zaman gösterecek. Ama hiçbir zaman iktidar, tek kişinin elinde kalmaz.

 

http://bashat.kg/node/368

 

Bu haber 1514 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Analiz  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (V)

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (V) Kırgızistan’da ve diğer Orta Asya Cumhuriyetlerinde devletin seküler yapısını değiştirmeyi hedefleyen ya da hedefle...

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (IV)

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (IV) Orta Asya’nın Afganistan’a coğrafi ve kültürel yakınlığı, devletlerin sınır güvenliğini ve kontrolünü sağlamakta ba...

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (III)

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (III) Kırgızistan’da İslamiyete yönelik ilginin bağımsızlığın kazanılmasının ardından arttığı şüphe götürmez bir gerçekti...

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (II)

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (II) Kırgızistan’da İslama kitlelerin yeniden canlı bir ilgi göstermesi önce Afganistan Savaşı, sonra da Gorbaçov dönemi...

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (I)

Sovyet Sonrası Kırgızistan’da İslami Hareketler (I) Sovyet rejiminin çökmesi ve Orta Asya Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarını kazanması sonrasında Kırgızistan’a olan ...

Kırgızistan’daki Dillerin Bugünü ve Geleceği

Kırgızistan’daki Dillerin Bugünü ve Geleceği Kırgızistan'da farklı dil ve lehçelerde konuşan etnik unsurların ortak iletişim dilleri Rusçadır. Rus hakimiyet...

Fergana Vadisi Çıkmazı

Fergana Vadisi Çıkmazı Fergana Vadisi’nin coğrafi, sosyo-ekonomik ve siyasi açıdan Orta Asya’nın kilit bölgesi olması sebebiyle bu bölgede...

BRICS’in Kırgızistan gibi Orta Asya ülkelerine yararı var mı?

BRICS’in Kırgızistan gibi Orta Asya ülkelerine yararı var mı? BRICS üyesi Rusya ile Çin, Kırgızistan için çok önemli. Çünkü bu iki ülke günümüzde Kırgızistan ekonomisinde ana ya...

Kırgız-Tacik ilişkileri savaş durumuna ulaştı

Kırgız-Tacik ilişkileri savaş durumuna ulaştı Kırgız-Tacik askerleri arasındaki çatışma bu kez, Voruh anklavında yaşayan Tacik vatandaşlarının Kırgızistan toprak...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU