GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Uyuşturucu ticareti: Kırgızistan siyaseti ve suç dünyası

Uyuşturucu ticareti: Kırgızistan siyaseti ve suç dünyası
09 Nisan 2014, 16:32
Kırgız Medyasından
0 Yorum
Bu haber 2230 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Uyuşturucu ticareti: Kırgızistan siyaseti ve suç dünyası

Denize hiçbir çıkışı olmayan, Orta Asya’nın dağlık ülkesi olarak görülen Kırgızistan, Avrasya’daki uyuşturucu ticaretinde özel bir rol oynuyor.

Bu ülke, Afganistan ile Rusya arasındaki “araba”da eroin ve diğer uyuşturucu maddeleri taşıyan “katır”ın görevini yerine getiriyor. Birçok araştırmacı, doğal kaynakları sınırlı ve sanayisi olmayan ülkede karlı bir gelir kapısı olan bu sektörün “derin bir şekilde kök saldığı” değerlendirmesinde bulunuyor.

ABD’deki Princeton Üniversitesinin Buudro Wilson Okulundan bir araştırmacı, Intenational Journal of Drug Policy dergisinde yayınlanan ilk makalesinde, “uyuşturucu satışı, devletin ekonomik faaliyetinin temeli olarak kalma noktasına gelen Kırgızistan gibi sınırlı kaynaklara sahip ülkede, hükümet ile suç dünyasının iç içe geçerek, bir arada çalışma ihtimali fazla” olduğunu yazıyor. Kırgızistan’daki bürokratlar ve suç dünyasının temsilcileri ile yapılan 70’in üzerinde röportaja dayanan araştırmacı Aleksandr Kupatadze, “organize suç, devletin gayri resmi alanı haline dönüşürse, memurların uyuşturucu ile mücadelesi ve bunu uygulama imkânı zayıflar. Zira bu tür davranış, yolsuzluğa bulaşmış devlet görevlilerinin gelirlerinden ayrılması demektir” şeklinde değerlendirmede bulunuyor.

“Görüldüğü gibi doğal kaynaklar ne kadar az olursa, hükümetin uyuşturucu ile mücadeledeki ilgisi de o derece düşük oluyor” diyerek açıklıyor düşüncelerini, Kupatadze. Ve ekliyor, “Kırgızistan gibi ülkede uyuşturucunun yasadışı trafiği, organize suçun yapısını tamamen değiştirmiş.”

Daha çok, dağlık yapısı nedeniyle “Orta Asya’nın İsviçresi” olarak anılmakla birlikte Kırgızistan, kuzeyinde Kazakistan, batısında Özbekistan, güneybatısında Tacikistan ve güneydoğusunda Çin ile sınır komşusu. Jeopolitik açıdan bulunduğu konum, netleşmemiş sınırları ve yaygın yolsuzluk nedeniyle Kırgızistan, dünyada afyon üretimi açısından ilk sırada yer alan Afganistan’da üretilen afyonun, yasadışı uyuşturucunun en büyük temincisi olan Rusya’ya taşınan yoldaki transit ülke haline geldi. Bu faktörler, doğal kaynakları az ve sanayisi olmayan Kırgızistan’ı, uyuşturucu kaçakçılığı için daimi kanala dönüştürdü. Afganistan’da çıkarılan afyon ve eroinin yaklaşık yüzde 20’si Kırgızistan üzerinden Rusya’ya taşınıyor. Ancak Kırgızistan’daki uyuşturucu satıcılarının bu ticaretten ne kazandıkları konusunda herhangi bir bilgi yok. Bunun yanı sıra uyuşturucudan kazanılan paranın ne kadarının ülkede kaldığı veya başka ülkelerde aklandığı da bilinmiyor.

Araştırmacılar “Kırgızistan uyuşturucu baronları, siyasetçiler ve polisin ortak çalıştığı uyuşturucu ülkesi mi veya değil mi?” sorusu konusunda farklı düşüncelere sahip. Bir kısmı, ülkede faaliyet gösteren bazı radikal örgütler ve grupların uyuşturucu ticaretinde ön plana çıktığı iddiasında bulunuyor. Kupatadze, bu konudaki araştırmasında, “uyuşturucu naklinin ana merkezi, bu alandaki gruplar ve siyasette uyuşturucu ile bağlantılı paranın rolü konusunda tam ve kesin bilgi yok” diyor.

Kırgızistan Hükümetine bağlı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü de yer alıyor Kupatadze’nin görüştüğü kaynaklar arasında. Bu enstitü çalışanları ile de röportajlar yapan Kupatadze, yukarıdaki iki soruya cevap aramış. Üst düzey güvenlik görevlileri ve uyuşturucu kullananlar ile yaptığı görüşmelerde de uyuşturucu ticaretinin organizasyonu, yolları ve çalışma taktikleri, Kırgızistan’daki uyuşturucu taşıyıcılar ile siyasetin bağlantısı üzerinde durmuş. Kupatadze ayrıca İçişleri Bakanlığı, Yüksek Mahkeme ve Uyuşturucu Kontrol Ajansı tarafından derlenen bilgileri de almış. Nihayetinde röportajlarda alınan bilgileri üçe bölmek için basında yer alan haberler ile diğer belgeleri de incelemiş.

Biri emekli, diğeri halen çalışan iki güvenlik görevlisinin, “yukarıdan onay” verilmesi halinde işbirliğine olumlu yaklaştığını belirten Kupatadze, görüşmelerinde, güvenlik görevlilerinin uyuşturucu ticaretini, “milli güvenlik için en tehlikeli” olarak gördüğünün ortaya çıktığını dile getiriyor. Kupatadze’ye göre güvenlik organları genel olarak uyuşturucu kaçakçılığının büyük kısmının organize olarak yapıldığı konusunda hemfikir. Amirlerin, kaçakçılar “deve” (uyuşturucuyu midesinde taşıyan kişi) veya kamyon/tırlar ile taşınan uyuşturucunun çok az bir kısmı hakkında bilgi verdiğini ifade eden araştırmacı, diğer görevlilerin (eski polisler, uyuşturucu ticaretini araştıran uzmanlar ve sivil toplum örgütleri), kaçakçılığın büyük kısmının polisin korumasındaki organize suç örgütleri tarafından yapıldığını söylediklerini belirtiyor. Yetkililerden birisinin güney Kırgızistan’da uyuşturucu satış merkezi ile ilgili gizli bir bilgi paylaştığını açıklıyor, Kupatadze. Bu bilgi ise, söz konusu merkezden her isteyenin para kazanmak için uyuşturucu alamayacağı yönünde, “Alınan uyuşturucu satılmazsa veya satıcıya iade edilirse, satıcının ailesi, yakınları öldürülür.” Kupatadze, bu iddiayı destekleyecek başka kaynak bulamadığını vurguluyor.

Aleksandr Kupatadze, uyuşturucu kullananların, “uyuşturucu ticaretinden elde edilen gelirin Kırızistan’ın görünümünü değiştirdiği” savunmasında bulunduklarını söylüyor. Sovyetler Birliği’nden kalan ve Sovyetler sonrası suç dünyasında kabul edilen “yasalar”a göre uyuşturucu satışına müdahil olmak “yasadışı” olarak değerlendiriliyor. “Ancak bu tür genel yasalar, organize suçluların ticaretiyle geçen on yıl içinde değişti” diyor, Kupatadze.

Polisin konuyla ilgisine gelindiğinde, uyuşturucu kullananların çoğunluğu polisi “aç kurtlar” olarak adlandırıyor. Bu terim, birçok yerde suçla iç içe geçmiş polisler için kullanılır. Kupatadze, bu konuda büyük miktarda uyuşturucu ile ele geçirilen polisleri örnek gösteriyor.  2011 yılında güvenlik güçlerinin dört rütbelisinden ele geçirilen eroinin miktarı, aynı yıl Kırgızistan’da el konulan eroinin toplamından fazla olmuş.

“Bu şekilde uyuşturucudan kazanılan para siyaset ile bağlantılı olan suç dünyasını giderek daha da iç içe geçiriyor. Diğer yasal ve yasadışı kaynakların olmadığını dikkate alırsak, uyuşturucudan kazanılan para yolsuzluğun ana kaynaklarından biri olmuş ve seçimlerde önemli rol oynamış. Bu, eski devlet başkanı Kurmanbek Bakiyev döneminde kendisinin zirveye ulaşmasına, devleti kriminalleştirmesine kadar götürmüş” diyor Kupatadze.

Aleksandr Kupatadze, Kırgızistan’da halkın çoğunun, “Bakiyev iktidarında, 2005-2010 yılları arasında Kırgızistan “uyuşturucu ülkesi” statüsüne layık oldu” düşüncesini paylaştığını dile getiriyor. Bakiyev’in önderliğinde devleti kriminalleştirmenin açıktan açığa yapıldığı, yakınlarının uyuşturucu ticaretine girmesiyle kendisini gösteriyor.

“O dönemde devletçi kriminalleştirme öylesine kök salmış ki, yolsuzlukla bağlantılı olanlar resmi güvenlik kurumlarını işgal etmiş. Kırgızistan’da birbiriyle doğrudan bağlantılı pazarın tekeli var ve hiç kimse bir diğerinin pazarına girmiyor. Bu, siyasetçiler ve güvenlik güçlerinin rüşvetten elde ettiği kazançlar sonucu gerçekleşmiş” şeklinde belirtiyor Kupatadze, araştırmasında.

Kupatadze, uyuşturucu ile mücadele politikası yönüyle baktığında, hükümetin bu politikanın uygulanması ile ilgilenmediği düşüncesinde. Uyuşturucu ticaretinden elde edilen gelirin yerel ekonomiye katkısı konusunda kesin bilgi olmamakla birlikte, bu katkının çıplak gözle hemen fark edildiğini dile getiriyor. Kırgızistan’a gidildiğinde bunun delillerinin görüldüğünü belirten Kupatadze, sanayisi olmayan, diğer kaynakları kıt olan ülkede inşa edilen en pahalı evler ile pahalı otomobillerin daima karşınıza çıkacağını hatırlatıyor.

Aleksandr Kupatadze, uyuşturucu ile ilgili suçlar Latin Amerika’dan ABD’ye kokain taşımanın transit yolları olan Orta Amerika ülkeleri Honduras ve El Salvador ile kıyaslandığında, bu ülkelere nazaran azlığı ile de şaşırttığını dile getiriyor.

“Kırgızistan gerçekten uyuşturucu ülkesi mi?” adlı makale, 31 Ocakta Uluslar arası Uyuşturucu ile Mücadele Politikası internet dergisinde yayınlandı. Araştırmanın bir kısmı George Maison Terörizm Üniversitesi Uluslar arası Suç ve Yolsuzluk Merkezi tarafından finanse edilmiş. Ek araştırmalar, Kupatadze’nin Kırgızistan hükümetinde danışman olarak çalıştığı dönemde gerçekleştirilmiş.

Gülnur Kanatbekova

URL: http://kyrgyz.vb.kg/242271

Bu haber 2230 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgız Medyasından  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor?

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor? Ekonomik devler olarak adlandırılan ülkelerdeki kriz, bilhassa petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş, enerji kaynakları...

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız”

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız” Canı Agım gazetesinin 4 Aralık tarihli sayısında, Suriye'de hava operasyonlarına katılan ve Türkiye'nin hav...

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan Türk Hava Kuvvetlerinin 24 Kasımda Rusya'ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından Kırgızistan, tek tara...

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri 712-714 yılları arasında Kırgızistan'ın güneyinden Kateybe İbn-i Müslim liderliğinde İslam dini topraklarımızda...

Atambayev üç yılda ne yaptı?

Atambayev  üç yılda ne yaptı? İktidardakilerin yaptıklarını her zaman tarih değerlendirir. Atamabayev’in üç yılında üç önemli iş yaptığını görebi...

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor?

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor? Dünya genelinde yaşanan iklim değişiklilikleri Orta Asya’nın su havzalarının temelini oluşturan, daha açık bir ifad...

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri Farklı uzmanlı Manas Havaalanındaki Gansi Hava Üssünden çıkarılmasının ABD ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin b...

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine (GB) giriş kararı geçtiğimiz Mayıs ayında Astana’da kabul edildi. GB’nin temeli Rus...

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz”

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz” Uzun vadeli baktığımızda Gümrük Birliği 20 yıl sonra ortadan kalkacak. Herkes Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile eşit v...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:968

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU