GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Gümrük Birliği: Bugün erken, yarın geç olacak

2013 yılında Moskova’da Gümrük Birliği üyesi ülkelerin liderlerinin buluşmasında Kırgızistan ile Ermenistan’ın üyeliğe adaylıkları görüşülerek, Ermenistan kabul edildi. Bizim cumhurbaşkanımız ise birtakım imtiyazlar istediği için, konu üzerinde mutabakat için süre verildi. Yakın gelecekte Moskova’da yapılacak Avrasya Ekonomi Komisyonunun olağan toplantısında Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine katılması bir kez daha masaya yatırılacak. Bu kez tek taraflı karar alınacak gibi görünüyor. Gümrük Birliği üyeliğinin, ne yazık ki Kumtör işletmesini hariç tutarsak sanayisi yok denecek kadar, halkın çoğunun Çin ve Türkiye’den toptan mal getirip üçüncü ülkeye satarak geçimini sağladığı, çiftçinin, ürettiğinin dışarıya sadece ham madde olarak sattığı Kırgızistan için dış dünya ile ticarete sınırlama getireceğine şüphe yok.
Gümrük Birliği: Bugün erken, yarın geç olacak
24 Nisan 2014, 15:06
Kırgız Medyasından
0 Yorum
Bu haber 1820 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Sıradan vatandaşlardan üst düzey yetkililere kadar herkes “Gümrük Birliği’e girdikten sonra hayatımızda iyileşme mi olacak yoksa tersine daha da kötüye mi gidecek?” sorusunun cevabını arıyor. Ayrıca Gümrük Birliği üyeliğinin bağımsızlığımızı etkileyeceğini söyleyenler de yok değil. Bu ikilem arasında gümrük konusu ekonomik sorun olmaktan çıkıp siyasi soruna dönüşüyor, siyasetçiler ile uzmanlar “karşıt” ve “yandaş” olarak ikiye bölünüyor, her iki taraf da görüşlerini, buldukları her ortamda dile getiriyor.

2013 yılında Moskova’da Gümrük Birliği üyesi ülkelerin liderlerinin buluşmasında Kırgızistan ile Ermenistan’ın üyeliğe adaylıkları görüşülerek, Ermenistan kabul edildi. Bizim cumhurbaşkanımız ise birtakım imtiyazlar istediği için, konu üzerinde mutabakat için süre verildi. Yakın gelecekte Moskova’da yapılacak Avrasya Ekonomi Komisyonunun olağan toplantısında Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine katılması bir kez daha masaya yatırılacak. Bu kez tek taraflı karar alınacak gibi görünüyor.

Gümrük Birliği üyeliğinin, ne yazık ki Kumtör işletmesini hariç tutarsak sanayisi yok denecek kadar, halkın çoğunun Çin ve Türkiye’den toptan mal getirip üçüncü ülkeye satarak geçimini sağladığı, çiftçinin, ürettiğinin dışarıya sadece ham madde olarak sattığı Kırgızistan için dış dünya ile ticarete sınırlama getireceğine şüphe yok. Bu durumda geçen hafta Gümrük Birliğinin ilk etkilerinden olarak hisseden Dordoy pazarındaki esnaf, Alatoo Sineması önünde toplanarak endişe ve sorunlarını Başbakan Danışmanı Olg Pankratov ile Ekonomi Bakan Yardımcısı Danil İbrayev’e aktardı.

“Dordoy Mesleki Dayanışması” Başkanı Damira Dötaliyeva, Kazak müşterilerin neden azaldığını açıkladı. Dötaliyeva’nın açıklamasına göre Kazakistan’ın Gümrük Birliğine katıldığı 2010 yılından beri Kırgız işadamlarına imkan vererek, Çin ve Türkiye’den getirdikleri malları, eskiden olduğu gibi Kırgızistan’da üretilmişçesine kolaylıklar sağlayıp ülkesine kabul ediyordu. Ancak her tür yardım ve koalylıklar süreli olduğu için, Kazak kardeşlerimiz, Gümrük Birliği kuralları uyarınca Kırgızistan üzerinden gelen Türk mallarının kilosuna 5 dolar, Çin mallarının kilosuna 3.2 dolar gümrük vergisi uygulamaya başladığından bu yana sadece Dordoy değil, Madina ve Karasuu pazarlarında da ticaretin rengi soldu. Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine girişiyle üçüncü ülkeden reeksport yapılacak mallara da yüzde 7.8 oranında gümrük vergisi alınmaya başlanacak.

İşin bir başka yönü; büyük pazarlarda ticaretin azalmasında , esnafın kendisinin de payı var. Bilhassa Dordoy’da araç değil insanların dahi adım atamayacağı bir kalabalık var. Herkesin günün erken saatlerinde arabasına tek başına oturarak geldiği otoparkları işgal edince Almatı, Çimkent ve Taraz’dan gelen müşteriler park sorunu yaşıyor. Bir diğer yönü ise hırsız, sahtekar, dolandırıcıların bu para trafiğinin olduğu pazarı işgal etmesi, müşterilerin paralarını kaptırması, soyulması, dolandırılması. Bu da müşterinin giderek azalmasına yol açıyor. Bundan dolayı Kazakistanlı esnaf, malını malı sınırdan teslim almayı tercih ediyor.

Ekonomi Bakan Yardımcısının açıklamasına göre Gümrük Birliğinegirdikten sonra Kırgızistan’dan temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında artış olmayacak, aksine ucuzlama ihtimali de var. Rusya’dan ithal edilen akaryakıt, gübre, un, buğday, inşaat için gerekli ağaç ürünleri ile demir ve diğer malzemeler. “Günümüzde Rusya’dan ithal edilen akaryakıt ve sanayi yağlarından yüzde 18 katma değer vergisi alınıyor. Gümrük Birliğine girdiğimizde hiçbir tür vergi ödemeyeceğiz. Yani fiyatlar düşecek. Sadece akaryakıtın ucuzlaması, neredeyse her alanın yükünü hafifletecek, ucuzluğu imkan sağlayacak. Bunun neresi kötü?” diye soruyor, Ekonomi Bakan Yardımcısı İbrayev.

Bunun dışında Kırgız çiftçiler ve kooperatiflir ürettikleri tarım ürünlerini Gümrük Birliği sınırları içinde satmak içing eniş imkanlara kavuşacak. Zira sınırlardaki gümrük ve vergi denetimleri tamamen ortadan kalkacak. Sınır görevlileri yerlerini koruyacak ve sadece pasaport kontrolü yapacaklar. Kırgızistan’ın ekolojik açıdan temiz, kaliteli et, patates, sebze ve diğer ürünlerine dışarıda talebin yüksek olduğu biliniyor. Aynı zamanda Kırgız yönetimi, Gümrük Birliği ülkeleri ile özellikle Çin’den ithal edilen kumaş ile konfeksiyon üretimi için gerekli mallara geçici olarak imtiyaz sağlanması konusunda görüşmeleri sürdürüyor.

Farklı kaynaklar, şu veya bu partinin veya liderlerinin dar çevredeki çıkarlarını gözleyen fikirlerini açıklayarak, Gümrük Birliği konusunda karşı görüşler dile getirerek halkın kafasını karıştırıyor. Bu bilgi karmaşasını ortadan kaldırmak amacıyla yakında “ordoy İnfo” adıyla bir gazete yayına başlayacak.

Gümrük Birliğine girdikten sonra Kırgızistan ekonomisinin bir kısmını oluşturan, binlerce genç kızın istihdam edildiği tekstil sektörü gelişecek mi, yoksa muhalif siyasetçilerin dediği gibi tersi mi olacak? Bu soruya da Alatoo Sinemasi önünde yapılan bu görüşmede cevap verildi. Günümüzde Kırgızistanlı dikişçiler sadece Rusya, Kazakistan, Tacikistan değil, Avrupa ülkeleri pazarına da giriyor. Bu durum, Made in KG etiketiyle üretilen tekstil ürünlerinin kalitesi ve ucuzluğundan kaynaklanıyor. Zira Kırgızistan’da iş gücü ve enerji, komşu ülkelerle kıyaslandığında bir hayli ucuz. Dolayısıyla Gümrük Birliği üyeliğiyle bu sektöre yabancı yatırımcılar da gelebilir. Ancak konfeksiyon ürünlerininin tüm çeşitleri Kırgızistan’da üretilirken, ayakkabı üretimi ele alınmamış durumda. Bu yüzden Çin’in ucuz, Türkiye’nin kaliteli, pahalı ayakkabılarını ithal ediyoruz. Yani işadamları ile yatırımcıları, pazarın boş ve geliştirilecek sahası bekliyor.

Maalesef Gümrük Birliğine giriş ile her bir üreticinin (tarım sektöründen tekstil sektörüne kadar) ürünlerinin güvenilirliğini garanti etmesi, özel komisyondan denetimden geçirtmesi, sertifika alması gerekiyor. Bu kural tüm dünyda geçerli. Basit bir ifadeyle, “ürün satıldıktan sonra geri alınmaz veya yenilenmez” kuralının tersine değişmesi ve müşterinin şikayetçi olması halinde tazminat ödemesi veya değiştirmesi gerekecek. Bizim işadamlarının işine sekte vuran bir başka durum da;Kırgızistan’da üretilen konfeksiyonların, kalitesi nedeniyle Rusya ve Kazakistan pazarlarında iyi müşteri bulduğunu gören Çinlilerin, Made in KG etiketiyle sentetikten diktikleri ucuz ürünleri bu ülkelere tonlarca taşıması. Uzmanlara göre Rusya ve Kazakistan pazarlarındaki Made in KG etiketli ürünlerin yüzde 30’unu Çinlilerin getirdiği bu ürünler oluşturuyor.

Başbakan Danışmanı Pankratov, Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine girişi konusunu bazi muhalif liderlerin açıkça siyasete dönüştürdüklerini ve kendi çıkarlarına kullanmak istediklerini söyledi. Muhaliflerin görüşlerine abartarak yer veren bazı medya organları Gümrük Birliğinin olumsuz yönlerini dillendiriyor. Bu noktada Kazakistan’da iktidara muhalif olanların olumsuz görüşleri de örnek gösteriliyor. Ekonomi Bakan yardımcısı İbrayev’e göre Kazakistan Gümrük Birliğine girdikten sonra vergi gelirlerinde yüzde 40 artış yaşandı.

Ekonomi Bakanı Temir Sariyev, Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine girişi öncesinde Rusya’da büyük miktarda hibe desteği geleceğini, bunun da örgütün standartlarına uygun dönüşüm için teknik harcamalar ile özel fon kurulması amacıyla kullanılacağını açıkladı.

Ancak önceki Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Edil Baysalov, Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine girmesinin olumsuz çok yönleri olacağına dikkat çekiyor. “Gümrük Birliğine girdiğimizde işsizliğin azalacağı, fabrikaların çalışacağı iddiaları gerçekçi değil. Mesela motorlu taşıtların fiyatları 2-3 kat artacak, gıda maddelerinde fiyatlar yükselecek” diyor, Baysalov. Bunun dışında 10 Nisanda düzenlenen muhalefet hareketi mitinginde de Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine katılmaya henüz hazır olmadığı, bağımsızlığımızı etkileyeceği ileri sürüldü. Muhalefetin bu konuda gösterdiği argüman; ülkenin gümrük kanalıyla elde ettiği milyarlarca “som”un, Gümrük Birliğine girilmsi halinde nereden geleceği soruzsu? Gerçekten de hükümet bu soruya daha cevap vermedi.

Ülkemizin Gümrük Birliğine girmesinden sağlayacağı bir çıkarın da, birlik üyesi ülkelerde çalışan vatandaşlarımıza getireceği kolaylıklar olduğu sır değil. Her yıl bütçeye 2 milyar dolara yakın katkı sağlayan Rusya’daki iş gücümüzün ekonomimize yaptığı destek büyük. Bu yüzden Ukrayna’daki gelişmelerden sonra dış dünya ile ilişkisi değişen Rus yönetimi, Kırgızistan’ı bir an önce Gümrük Birliğine dahil etmek için özel hamleler yapmıyor mu?

Sözün kısası, şu anda Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine girmesi bugün için erken, yarın girerse geç olacak. Hangi yolu seçeceğiz?

Emilbek Momunov

KABAR

http://kabar.kg/kyr/analytics/full/59836

Bu haber 1820 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgız Medyasından  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor?

Küresel kriz Kırgız ekonomisini nasıl etkiliyor? Ekonomik devler olarak adlandırılan ülkelerdeki kriz, bilhassa petrol fiyatlarındaki aşırı düşüş, enerji kaynakları...

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız”

“Türkiye-Rusya krizinde tedbirli olmalıyız” Canı Agım gazetesinin 4 Aralık tarihli sayısında, Suriye'de hava operasyonlarına katılan ve Türkiye'nin hav...

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan

Türkiye ile Rusya arasında kalan Kırgızistan Türk Hava Kuvvetlerinin 24 Kasımda Rusya'ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından Kırgızistan, tek tara...

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri

Hanefi mezhebinin Kırgızların hayatındaki yeri 712-714 yılları arasında Kırgızistan'ın güneyinden Kateybe İbn-i Müslim liderliğinde İslam dini topraklarımızda...

Atambayev üç yılda ne yaptı?

Atambayev  üç yılda ne yaptı? İktidardakilerin yaptıklarını her zaman tarih değerlendirir. Atamabayev’in üç yılında üç önemli iş yaptığını görebi...

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor?

Orta Asya’daki buzulların zamansız erimesi ne anlama geliyor? Dünya genelinde yaşanan iklim değişiklilikleri Orta Asya’nın su havzalarının temelini oluşturan, daha açık bir ifad...

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri

Askeri üs sonrası Bişkek-Washington ilişkileri Farklı uzmanlı Manas Havaalanındaki Gansi Hava Üssünden çıkarılmasının ABD ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin b...

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil

Gümrük Birliği, eski Sovyetler değil Kırgızistan’ın Gümrük Birliğine (GB) giriş kararı geçtiğimiz Mayıs ayında Astana’da kabul edildi. GB’nin temeli Rus...

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz”

“Gümrük Brliği için acele etmemeliyiz” Uzun vadeli baktığımızda Gümrük Birliği 20 yıl sonra ortadan kalkacak. Herkes Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile eşit v...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU