GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Türk Konseyi (Türk Keneşi) Ekonomi Bakanları Kırgızistan’da toplandı

Türk Konseyi (Türk Keneşi) Ekonomi Bakanları Kırgızistan’da toplandı
21 Haziran 2014, 17:01
Ekonomi
0 Yorum
Bu haber 2714 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

 

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Türk Keneşi) üyesi ülkelerin ekonomiden sorumlu bakanları, Kırgızistan'ın turizm merkezi Issık Göl’de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Konukevi'nde yapılan Türk Ekonomi Çalışma Gruplarının beşincisi ve Ekonomiden Sorumlu Bakanlarının dördüncü toplantısına Türkiye ile ev sahibi Kırgızistan, bakan düzeyinde katılırken, Azerbaycan ve Kazakistan, bakan yardımcıları seviyesinde temsil edildi.

Türk Keneşi'nin kurucu üye ülkeleri Ekonomi Çalışma Gruplarının hazır bulunduğu toplantının açılışını yapan Türk Keneşi Genel Sekreteri Halil Akıncı, kurucu ülke cumhurbaşkanların katılımıyla Bodrum'da yapılan zirvede cumhurbaşkanlarının ekonomiye verdikleri önemini anımsatarak ekonomik işbirliğinin daha da derinleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Akıncı, Türk devletlerin bugün ortak ulusal gelirlerinin 2 trilyon doları aştığını ve Türk devletlerin ekonomisinin dünyada 13. sırada yer aldığına dikkat çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türk dünyasının Yatırım Fonu'nun kurulması gerektiği yönündeki sözünü anımsatan Akıncı, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye cumhurbaşkanları tarafından onay aldığını kaydetti.

Gündem maddelerinin onaylanmasının ardından konuşan Ekonomi Bakanı Sariyev, Kırgızistan'ın turizm potansiyelini göstermek amacıyla Türk Keneşi Ekonomi Bakanları toplantısının Issık Göl bölgesinde düzenlenmesini kararlaştırdıklarını belirtti.

- "Savaşların nedeni enerji, ham madde ve ekonomi menfaatlerdir"

Bakan Zeybekçi de Türk dünyasının birbirini son 20-25 yılda tanımaya başlamasının ardından dünyada ekonomi merkezinin kaymaya başladığını, ekonomi ve siyasi alanında büyük gelişmelerin yaşandığına işaret ederek, "Bugün dünyada birçok hareketlere genelde demokrasi, özgürlükler, insan hakları gibi süslemeler koyarlar. Dünyadaki bütün savaşların ve mücadelelerin altında yatan tek gerekçe ve en önemli gerekçe ise enerji, ham madde ve ekonomik menfaatlerdir" dedi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz ve Kırım olaylarının hemen sonrasında ABD ve AB ülkelerinin "sessizce" yeni bir ekonomi ve siyasi yapılanmaya doğru gittiğine dikkat çeken Zeybekçi, şöyle konuştu:

"Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği'nin 28 üye devleti, dünya ticaretinin yüzde 50'sini oluşturuyor. ABD ve AB ülkeleri arasındaki yeni oluşumunun serbest ticaret anlaşmasından ibaret değildir. 2017 yılının başında hayata geçirmeyi planladığı Trans Atlantik Planı'dır. Yatırım ve ticaret odaklı ekonomik birlikteliktir, siyasi ve entegrasyon girişimidir. Burada yavaşlayan, zayıflayan, önemini yitiren ve kendisi arasında problem yaşamaya başlayan Avrupa Birliği'ni yeniden dizayn, yapılandırma ve disiplin etme girişimidir. Trans Atlantik Planı'nın uygulamaya girdiği andan itibaren dünyanın yeni bir ekonomi ve siyasi haritası olacaktır. Bu AB, Kanada, ABD ve İskandinav ülkelerini içine alacak olan yeni bir ekonomi ve siyasi harita oluşacaktır. Yeni blok oluşacaktır. ABD ayrıca, Trans Pasifik Projesi'ni uygulamaya doğru gidiyor. Bu Pasifik Projesi'nde 15 ülke yer alacak. Bu da ekonomi ve siyasi entegrasyonun diğer ayağıdır. Bunlar gerçekleştiği zaman dünya ticaret ve ekonomisinin üçte ikisinden daha fazlasına sahip olan yeni bir ekonomi ve siyasi harita ortaya çıkacaktır."

Zeybekçi, bu gelişmelerin doğrultusunda, Türk dünyasının aklını kullanarak birlik ve beraberliğini güçlendirerek dünya haritasını bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Zeybekçi, "Türk dünyası sadece dört ülkeden oluşmuyor. Başka kardeşlerimiz de var. Başka dostlarımız da var. Dünya haritasına baktığımız zaman dünya enerjisi ve ham madde potansiyelinin yüzde 60'ının üzerini barındıran bir coğrafyadan bahsettiklerini söyledi.

Türk dünyasının dünya haritasındaki konumu ve önemine vurgu yaparak konuşmasına devam eden Zeybekçi, "Dünya çok hızla değişiyor. 2020 yılı gelmeden önce dünya yeniden yapılanacak. Türkiye olarak biz, Türk Cumhuriyetler, Kafkaslar, Körfez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yer aldığı coğrafyaya kültür coğrafyası, ata yurdu ve birinci vatan diyoruz. Bütün bu coğrafyayı göz önüne getirdiğimiz zaman giriş ve çıkış kapısının olduğu yerde Türkiye vardır. Bu coğrafyanın son yıllarda refah düzeyi ve satın alma gücü hızla gelişiyor. Burası enerji, refah, turizm ve sağlık ulaşımının dünyada birleştiği coğrafyadır" diye konuştu.

Zeybekçi, Türk dünyası ülkeleri arasında mevcut teknolojileri kullanarak mal taşımada karşılaşılan zaman sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine de değindi.

Türkiye’den ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi ve Kırgızistan’dan Ekonomi Bakanı Temir Sarıyev’in katıldığı toplantıda, Azerbaycan’dan Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sahib Mamedov, Kazakistan’dan Ekonomi ve Bütçe Planlama Bakan Yardımcısı Timur Jaksılıkov hazır bulundu. İki ülke toplantıda bakan düzeyinde temsil edilmediği için sonuç bildirisi imzalanmazken, Türk Konseyi Ekonomiden  Sorumlu Bakanlar beşinci toplantısının 2015 yılında Astana'da yapılacağı bildirildi.

(AA)

Bu haber 2714 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Ekonomi  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Dövize müdahale etkisiz kalıyor

Dövize müdahale etkisiz kalıyor Merkez Bankası, 1 Ocak-31 Temmuz 2016 döneminde dövizin istikrarı için piyasaya toplam 262 milyon 350 bin ABD Dolar...

Kanada Mahkemesi Kırgızistan'ı sevindirdi

Kanada Mahkemesi Kırgızistan'ı sevindirdi Aralarında Türkiye'den iki şirketin de bulunduğu, dört davaya bakan Kanada mahkemesi, davalıların, uluslararası...

“Kırgızistan ile yakın ilişkiler ticarete de yansımalı”

“Kırgızistan ile yakın ilişkiler ticarete de yansımalı” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırgızistan ile ilişkilerin iyi olduğunu ve bu yakınlığın ticari ili...

İnşaat sektörünü geliştirme çabaları

İnşaat sektörünü geliştirme çabaları Mamkuruluş Başkanı Turdubek Mambetov, bu yıl “inşaat sektörünün geliştirilmesine yönelik önemli mevzuatların hazırl...

AB, Kırgızistan’a GTS+ statüsü verdi

AB, Kırgızistan’a GTS+ statüsü verdi AB tarafından Kırgızistan’a, GTS+ uygulamasından yararlanmasına imkan sağlayan statü verildi. GTS+, AB tarafından, ...

Merkez Bankaları arasında işbirliği

Merkez Bankaları arasında işbirliği Türkiye ve Kırgızistan Merkez Bankaları arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik memorandum imzalandı.

Hükümet, Kanadalı altın devini mahkemeye veriyor

Hükümet, Kanadalı altın devini mahkemeye veriyor Başbakan Temir Sariyev, Kumtor altın madenlerini işleten ve uzun süreden beri sıkıntılar yaşananı Kanadalı Centerra...

Dövizdeki dalgalanma dış borcu zorluyor

Dövizdeki dalgalanma dış borcu zorluyor Maliye Bakanlığının açıklamasında, ülkenin aldığı dış borçlarının neredeyse tamamı düşük faizli olmasına rağmen, kü...

"Türkiye ile Kırgızistan, ekonomide stratejik ortak"

Bu ay Türkiye'ye yaptığı ziyareti Anadolu Ajansı (AA) muhabirine değerlendiren Kocoşev, Kırgızistan ve Türkiye&...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU