GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye

Cirit Orta Asya’ya açılıyor

Cirit Orta Asya’ya açılıyor
05 Eylül 2014, 22:08
Spor
0 Yorum
Bu haber 2086 defa okunmuştur.
Facebook  Twitter 

Geleneksel sporların önde gelen branşlarından olan ata sporu cirit, 09-14 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan’da düzenlenecek olan “Göçebe Oyunları” kapsamında Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine ve diğer Türk topluluklarına tanıtılacak.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, göreve geldikleri günden beri ata sporlarımızı yaşatmak, tanıtmak ve geliştirmek adına birçok yurt içi ve yurt dışı faaliyette bulunduklarını söyledi. Bu maksatla yapılan faaliyetlerden birinin de 2016 Türk Dünyası Olimpiyatları hazırlık mahiyetinde Kırgızistan’da düzenlenecek olan “Göçebe Oyunları” etkinliklerine katılınması olduğunu belirten Ceylan, “Bu, hedeflerimiz açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı geleneksel sporlarımızı ve ciriti ata yurdumuza tekrar kazandırmak ve tanıtmak bu sporlarımızın gelişimi açısından çok elzemdir” dedi.

Daha önce hazırlıkları yapılan çalışmalar sayesinde Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve İran’da cirit kulüpleri kurularak bu konuda önemli mesafeler kazanıldığını anlatan Ceylan, ciritin yaygınlaştırılması ve uluslararası sporlar kapsamına girmesi bakımından birçok ülkeyle protokoller imzalandığını ifade etti. “Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile beraber Türk Dünyası Cirit Şampiyonası’nın yapılması, Uluslararası Cirit Liginin oluşturulması gibi konularda çeşitli anlaşmalar yapılmıştır” diyen Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Ceylan, “Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik bağların çok daha fazla gelişmesi için, ciritin Orta Asya ülkelerinde atağa kalkması Türk Dünyası sporlarının geleceği açısından çok önemlidir” şeklinde konuştu.

 “Cirit Orta Asya’ya açılıyor“ parolasının kendileri için çok anlamlı olduğunu dile getiren Ceylan, federasyon olarak 09-14 Eylül 2014 tarihlerinde Kırgızistan’da yapılacak olan Göçebe Oyunları’na katılacaklarını hatırlattı.

Bu haber 2086 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Spor  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Kırgız güreşçiler Asya üçüncüsü oldu

Kırgız güreşçiler Asya üçüncüsü oldu Katar'da düzenlenen Asya Güreş Şampiyonasında mücadele eden Kırgız sporcular, serbest stilde 1 altın 2 gümüş ve...

“Toguz Korgool”cular dünya şampiyonasında altınsız kaldı

“Toguz Korgool”cular dünya şampiyonasında altınsız kaldı Kazakistan’da yapılan “Toguz Korgool” dünya şampiyonasına katılan Kırgız sporcular, iki ikincilik ve üç üçüncülük k...

Kırgız hokeyciler galibiyetle başladı

Kırgız hokeyciler galibiyetle başladı Kırgız Hokey Milli Takımı, Asya Şampiyonası eleme grubu maçlarına galibiyetle başladı.

Dünya Şampiyonası Ön Eleme Grupları belli oldu

Dünya Şampiyonası Ön Eleme Grupları belli oldu Kırgızistan Milli Futbol Takımı Dünya Şampiyonası ön elemelerinde Asya kıtası B Grubunda mücadele edecek.

Antalya’daki şampiyonaya katılmak için sponsor arıyor

Antalya’daki şampiyonaya katılmak için sponsor arıyor Kırgızistan Bilek Güreşi Milli Takımı Kaptanı Olga Yarostlavtseva, Antalaya’da düzenlenecek Asya Açık Bilek Güreşi ...

Kırgız milliler, Çin’e 4-0 yenildi

Kırgız milliler, Çin’e 4-0 yenildi Mırgız Milli Futbol takımı, hazırlık maçında Çin Milli Takımına 4-0 yenildi

“Toguz korgool”çular yarışacak

“Toguz korgool”çular yarışacak Bişkek’te “toguz korgool” oyuncuları arasında yarışma yapılacak.

Kahire Grand Prisinin şampiyonu Vakker

Kahire Grand Prisinin şampiyonu Vakker Kırgızistanlı bisikletçi Yevgeni Vakker, Uluslararası Kahire Bisiklet Yarışmasında birinci oldu.

Kırgız sporcular, Asya Oyunlarını 2 gümüş 4 bronz madalya ile kapattı

Kırgız sporcular, Asya Oyunlarını 2 gümüş 4 bronz madalya ile kapattı Kırgızistan, 45 ülkenin katıldığı Güney Kore’de yapılan Asya Oyunlarında 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak 30’un...
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU