Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı


Açıklama: Kırgızistan kültür ve sanat dünyası, 2015 yılını büyük kayıplarla uğurladı.
Kategori: Yazarlar
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2016
Geçerli Tarih: 18 Ocak 2018, 08:41
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/yazar.asp?yaziID=1611


Kırgızistan kültür ve sanat dünyası, 2015 yılını büyük kayıplarla uğurladı.

2015 yılına Ocak ayında ülkenin tanınmış ses sanatçılarından Gülzat Batırkanova’nın trafik kazasında hayata veda etmesiyle başlayan Kırgız kültür ve sanat dünyası neredeyse her ay bir tanınmış ismin cenaze töreninde buluştu.

Tiyatro sahneleri ve beyaz perdede 150’ye yakın rolle seyircinin karşısına çıkan Denizbek Çalapinov, yakınlarına, dostlarına ve kültür-sanat dünyasına haziran ayında, 83 yaşında veda etti.

Kırgız kültür ve sanat dünyasının en önemli kayıplarından biri de Devlet Sanatçısı Mukambet Toktobayev oldu. Milli Akademi Drama Tiyatrosunda sahne tozu yutmayı tercih eden ve sinemacıların film tekliflerini reddetmesiyle tanınan Toktobayev de, trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Kırgız sinemasının kurucuları arasında sayılan Devlet Sanatçısı, tanınmış kameraman Kadırcan Kıdıraliyev, günümüzde Kırgız klasikleri arasında yerini alan birçok filmde kamera arkasında yer almıştı. Ağustos ayında 79 yaşında hayata veda eden Kıdıraliyev, sadece Kırgız sinemacılığında değil, Sovyet sinemacılığında da önemli bir yere sahipti.

Eylül ayında, 74 yaşında vefat eden Kazat Akmatov ise Kırgızların tanınmış yazarlarından biri olmanın yanı sıra milletvekilliğe de yapan bin isim. Birçok eseri ile kitapseverlerin yakından takip ettiği Kazat Akmatov’a tiyatro dünyası da uzak kalmadı ve eserlerini sahnelerde izleyicilerle paylaştı.

Kırgız kültür-sanat dünyasının Eylül ayında kaybettiği isimlerden biri de yine devlet sanatçısı unvanına sahip isimlerden Yermek Moydunov oldu. Moydunov, sanat dünyasında kadife sesli sanatçı olarak tanınıyordu.

Kırgızların önemli şairlerinden Barçınbek Bügübayev de kültür-sanat dünyası ile yakınları ve dostlarına eylül ayında veda eden isimler arasında yer aldı.

Ekim ayında 75 yaşında vefat eden yönetmen Bekten Abdıldayev, sabah stadyumda koşu yaparken geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetti. Ülkenin ikinci büyük kenti Oş’ta tiyatronun kurulması ve gelişmesinde büyük emek harcayan Abdıldayev, Çuy Eyalet Tiyatrosunun başyönetmeni olarak çalışmaya devam ediyordu.

Ekim ayının son günü dostlarını ve sevenlerini gözyaşına boğan 54 yaşındaki Talgat Asrankulov, yönetmenlik ve senaristliğinin yanı sıra ressam olarak da kültür-sanat dünyasında ayrı bir yere sahipti. Asrankulov, sadece Kırgızistan’da değil, Özbekistan, Rusya ve Moğolistan’da da çeşitli eserleri beyazperdeye kazandırdı.