Atambayev ile Merkel, Suriyeli mültecileri görüşecek iddiası


Açıklama: Tacikistan merkezli www.ozodagon.com internet sitesinde yer alan bu iddia, siyasetbilimci Mars Sariyev tarafından “provokasyon” olarak nitelendirildi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 17 Ocak 2018, 15:37
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1684


Kırgızistan'da yarın resmi temaslarda bulunacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in “suriyeli mültecileri Kırgızistan'a yerleştirme” konusunun görüşüleceği iddia edildi.

Tacikistan merkezli www.ozodagon.com internet sitesinde yer alan bu iddia, siyasetbilimci Mars Sariyev tarafından “provokasyon” olarak nitelendirildi.

Konuyla ilgili Kırgız devlet ajansı KABAR'a konuşan Mars Sariyev, söz konusu internet sitesinde, “ Suriyeli mültecilerin bir kısmı Kırgızistan'a getirilecek, gerekli araştırmalardan olumlu geçenler buradan da Avrupa ülkelerine gönderilecek. Bu projenin tüm finansmanı Almanya tarafından karşılanacak” iddiasında bulunulduğunu belirterek, görüşmelerde Suriyeli mülteciler konusunun gündeme gelebileceğini ancak bu konuda herhangi bir doküman imzalanmayacağını söyledi.

“Tacik medyasındaki bu haber, Merkel'in Kırgızistan ziyareti öncesinde toplumun zihnini bulandırmak için özel olarak yayınlandı. Ancak, Batı ülkelerinin Merkel kanalıyla Suriyeliler için Kırgızistan'da mülteci kampı açma girişimleri olduğunu inkar edemem. Bu konu ilk kez gündeme gelmiş değil” diyen siyasetbilimci Sariyev, daha önce de İngiliz lordlarının Suriyeli mültecilerin Orta Asya'ya yerleştirilmesi görüşünü ortaya attığını hatırlatttı. Sariyev, mülteci kampı açılması durumunda huzur arayan Suriyelilerin yanı sıra savaşanların da geleceğini, bunun da Orta Asya'da istikrarsızlığa yol açacağının herkes tarafından bilindiğini dile getirdi.

Tacikistan merkezli sitenin haberini bölgede durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik bir provokasyon olarak niteleyen siyasetbilimci Mars Sariyev, “Eğer Atambayev ile Merkel, mülteciler konusunu ele alırlarsa, bu durumda Almanya başbakanının, Suriyeli mültecilerin tüm masraflarını karşılama ve cumhurbaşkanlığı seçiminde finans desteği verme vaadinde bulunacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Merkel'in yarın Bişkek'teki temaslarında Cumhurbaşkanı Atambayev ile 3 saatlik bir görüşmesi bulunuyor. Görüşmede ikili ilişkiler ile ilgili çeşitli konular ele alınacak ancak, bu ziyaret sırasında herhangi bir belge imzalanması planlanmıyor.