Atambayev: “AB ve Rusya, Ortak Ekonomik Bölge oluşturmalı”


Açıklama: Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in resmi daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret kapsamında Kırgızistan'a geldi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2018, 18:51
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1685


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkların sona erdirilmesi çağrısında bulunarak, “Lizbon'dan Vladivostok'a uzanan coğrafyada Rusya ile Avrupa'nın ortak ekonomik bölgesinin oluşmasını istiyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in resmi daveti üzerine iki günlük resmi ziyaret kapsamında Kırgızistan'a geldi.

Gece Kırgızistan'a gelen Merkel, havaalanında Cumhurbaşkanı Atambayev tarafından karşılandı. Atambayev tarafından kendisine çiçek verilen Merkel, milli kıyafetler giyen Kırgız kızlar tarafından sunulan milli yiyecek “boorsok”un tadına baktı. Merkel için havaaalanında resmi karşılama töreni düzenlendi.

Angela Merkel, Kırgızistan'daki temasları kapsamında sabahleyin Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile biraraya geldi. Devlet Konukevi'nde gerçekleşen programın basına açık bölümünde Atambayev, Merkel'in ziyaretine özel önem verdiklerini belirterek, bunun Kırgızistan tarihinde Almanya'dan yapılan ilk üst düzey ziyaret olduğunu vurguladı. Atambayev, ziyaretin, Kırgızistan'ın bağımsızlığını kutladığı 25'inci yılı nedeniyle de ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Atambayev, ziyaretin Kırgız-Alman ilişkilerinde yeni bir basamak olacağına inandığını dile getirerek, “ziyaretiniz, Kırgızistan'daki demokratik sistemi desteklediğinizin göstergesi. Bu yüzden size ve ekibinize teşekkür ediyor, görüşmelerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel de, sıcak karşılama için teşekkür ederek, ziyaretin iki ülke arasında üst düzey ilişkilerin yükseleceğinin delili olduğunu söyledi. Program öncesi Kırgız Teknik Üniversitesi'nde öğrencilerle biraraya geldiğini belirten Merkel, orada sağlık ve diğer alanlarda kredi konusunu görüştüklerini söyledi.

Merkel, “Sizin, ekonomiyi geliştirme hedefinizi biliyoruz. Bu çok kolay değil. Siz demokrasiyi seçtiniz. Bu da kolayca kabul edilen bir karar değil. Bölgede durum her zaman sakin olmuyor. Buna rağmen siz gelişmede demokrasi yolunu seçtiniz” şeklinde konuştu.

Kırgızistan'ın küçük bir ülke olduğunu dile getiren Merkel, ziyaretinin amacının, bundan sonra nasıl işbiliği yapılabileceği, Kırgızistan'a nasıl yardım yapabilecekleri konularını başbaşa görüşmek olduğunu söyledi.

Basına kapalı devam eden görüşmelerin ardından Atambayev ve Merkel ortak basın toplantısı düzenledi.

Atambayev, basın toplantısında Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasındaki anlaşmazlığın sona erdirilmesi çağrısında bulundu. “Biz sadece Almanya ile değil tüm AB' ile işbirliği yapmak istiyoruz. Avrasya bölgesinde hiçbir zaman büyük savaş yaşanmasını istemiyoruz” diyen Atambayev, “Lizbon'dan Vladivostok'a uzanan coğrafyada Rusya ile Avrupa'nın ortak ekonomik bölgesinin oluşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Angela Merkel de basın mensuplarının sorularına, Almanya'nın, Kırgızistan'da demokrasiyi desteklediğini söyleyerek cevap verdi.

“2010 yılında parlamenter demokrasiyi seçen Kırgızistan'ın desteğe ihtiyacı var” diyen Merkel, demokrasinin gelişmesi, pekişmesi yolundaki çalışmaların süreceğini söyledi. Toplum için ekonomik büyümenin çok önemli olduğunu belirten Angela Merkel, bu kapsamda Almanya'da okuyan Kırgız öğrencilerin sayısının artması gerektiğini, iki ülke arasında turizm alanında işbirliğinin artırılmasının şart olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, Bişkek ziyareti kapsamında öğleden sonra da Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov ile biraraya geldi.

Angela Merkel, program öncesinde Kırgız Teknik Üniversitesini ziyaret ederek öğrencilerle görüştü, ülkede dini gruplar ve etnik grupların temsilcileriyle biraraya geldi.

(Foto: www.president.kg)