Geleneksel başörtüsüne devlet desteği


Açıklama: Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kırgız kadınların geleneksel başörtülü görüntülerinin milli sembol olarak afişlere basılması ve finansmanı için Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine talimat verdi.
Kategori: Yaşam-Sağlık
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 17 Ocak 2018, 11:53
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1686


Kırgızistan'da geleneksel başörtüsüne devlet desteği geldi

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kırgız kadınların geleneksel başörtülü görüntülerinin milli sembol olarak afişlere basılması ve finansmanı için Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine talimat verdi.

Kırgız kültürünün Arap, Pakistan gibi ülkelerin kültürleriyle karıştırılmaması gerektiğini belirten Atambayev, bazı çevrelerin Kırgızların kullandığı sözcükleri dahi değiştirmeye çalıştığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Atambayev, Kırgız halkının binlerce yıldan bu yana kendi kültürünü koruduğunu hatırlatarak, “şimdi ise bazı gruplar din adına halkımıza başka kültürleri dayatmaya çalışıyor. Yabancı kültürün etkisi dil ve giysi tarzını dayatma ile başlar ve bu iş kafa kesmeye kadar gider” dedi. Bunun İslam ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını dile getiren Atambayev, İslam'ın barış ve iyilik dini olduğunu söyledi.

Kırgızistan'ın, bağımsızlığını kazandıktan sonra uzun bir dönem dini konular ile maşgul olmadığını ancak üç yıl önce bu alanda program belirlendiğini belirten Almazbek Atambayev, şimdi bu programa göre hareket ettiklerini dile getirdi.

Atambayev, “Kırgızistan laik bir ülkedir ve kendi kültürü, dili ve kendi giysi tarzını koruması önemlidir” dedi.