Darbe girişimi protesto edildi


Açıklama: Sosyal ağlar üzerinden organize olan bir grup Türk vatandaşı, ellerinde bayraklarla Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği önünde toplanarak, büyükelçiliğin girişine Türk bayrağı astı. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve büyükelçilik personeli de, büyükelçilikten çıkarak grupla biraraya geldi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2018, 18:51
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1687


Türkiye'de yaşanan darbe girişi, Kırgızistan'da yaşayan Türk vatandaşları tarafından protesto edildi.

Sosyal ağlar üzerinden organize olan bir grup Türk vatandaşı, öğleden sonra ellerinde bayraklarla Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği önünde toplanarak, büyükelçiliğin girişine Türk bayrağı astı. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve büyükelçilik personeli de, büyükelçilikten çıkarak grupla biraraya geldi.

Grup daha sonra basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Özer Gülbahar; “Atayurt Kırgızistan'da yaşayan Türk vatandaşları olarak, namlusunu millete çeviren tanklara selam durmayacağız. Her zaman milletimizin, devletimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Milletimizin iradesini hiçe sayarak ülkemizde yapılmaya çalışılan darbe girişimini şiddetle kınıyor, demokrasimize sahip çıkıyoruz. Bu alçak oyuna alet olan TSK içindeki bir ihanet şebekesi ülkemizi her an 50 yıl geriye götürebilecek bir darbe girişimine kalkışmıştır. Aslında hedef ne hükümet, ne cumhurbaşkanı, ne de başbakandır. Hedef Türkiye'dir” dedi.

Büyükelçi Metin Kılıç da gruba, Bişkek'te yaşayan Türk vatandaşları olarak demokrasiye, büyükelçiliğe ve devlete sahip sahip çıktıkları için teşekkür etti. Büyükelçi Kılıç; “Geceyarısından itibaren vatandaşlarımız hem telefonla hem de buraya gelerek desteklerini ifade ettiler. Bugün de sabahtan beri bana telefonla her zaman göreve hazır olduklarını söylüyorlar. Sayın başbakanımızın dediği gibi, bu demokrasi bayramıdır bizim için. Halkımız demokrasiye sahip çıkmıştır, hain bir kalkışmayı başarısız kılmıştır” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından sloganlar atan gruptakiler, her zaman Türkiye'nin ve demokrasinin yanında olduklarını belirterek, darbe girişimcilerinden hesap sorulmasını istedi.

Büyükelçi Metin Kılıç daha sonra grubu makamına davet ederek bir süre görüştü.