Atambayev'den Türkiye'deki darbe girişimine tepki


Açıklama: Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye'de yaşanan darbe girişimine tepki göstererek, Kırgız halkının seçilmiş, demokratik yollarla seçilmiş yönetimin yanında olduğunu söyledi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2018, 18:52
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1688


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye'de yaşanan darbe girişimine tepki göstererek, Kırgız halkının seçilmiş, demokratik yollarla seçilmiş yönetimin yanında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Atambayev bugün Dışişleri Bakanı Yerlan Abdıldayev'i kabul ederek, Türkiye'deki gelişmeler ve Türkiye'deki Kırgız vatandaşları hakkında bilgi aldı.

Kabulde Atambayev, Türkiye'deki yasal yollarla seçilen iktidarı desteklediklerini açıklayarak, “Kırgızistan, demokratik ve özgür seçimlerle yönetime gelen iktidarı, askeri güçle düşürmeye çalışmak doğru bir yöntem değil” dedi.

Türk halkının basireti ve sağduyusuna inandığını dile getiren Kırgız lider, halkın anayasal sistemi tehdit edenlere karşı çıkacağını belirterek, “Türkiye Kırgızistan'ın stratejik ortağı ve iki halkı tarihi kök ve kardeşlik birbirine bağlıyor. Biz Türk halkının sağduyusuna inanıyoruz. Onlar insan hak ve özgürlüklerine değer veriyorlar, anayasal sistemi tehdit eden girişimlere karşı çıkarlar. Kırgız halkı Türkiye'nin yasal iktidarını destekliyor ve ülkede en kısa zamanda huzur, istikrar ve düzeni yerleştirmeye davet ediyor” diye konuştu.