Ahıskalı Türkler demokrasi şehitlerini andı


Açıklama: Kırgızistan'daki Ahıskalı Türkler, Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbe girişimini kınayarak, darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerini andı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2018, 18:53
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1690


Kırgızistan'daki Ahıskalı Türkler, Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbe girişimini kınayarak, darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerini andı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek Danışma Kurulu konumundaki Kırgızistan Halklar Asamblesi bünyesinde yer alan Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği tarafından düzenlenen anma programı, başkent Bişkek'e yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Kant kentinde gerçekleştirildi.

Anma programına Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, askeri ataşe kurmay albay Gökhan Peker ve TİKA Bişkek Koordinatorlüğü yetkilileri ile bazı Kırgız vatandaşları da katıldı.

Dernek Başkanı Reşat Şamilov, programda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Ahıskalı Türklerin anavatanı olduğunu hatırlatarak, Ahıskalı Türklerin, yaşadıkları ülkelerde geçmişlerine sahip çıkmak ve yaşatmak için sivil toplum kuruluşları kurduğunu ve Türkiye'nin de her zaman kendilerine sahip çıktığını söyledi.

Şamilov, “Biz Türkler, Fethullahçı Terör Örgütü gibi millet ve devlet düşmanı bir yapının anavatınımız Türkiye'de yaptığı darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Anavatanımız Türkiye'ye, cumhurbaşkanımıza, cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve sivil hükümete ve anayasaya karşı FETÖ terör örgütü tarafından yapılan bu alçak darbe karşısında, karşı konulması, halkımıza, cumhurbaşkanımıza hükümetimize destek verici faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Ahıskalı Türkler olarak, Türk milletiyle elele bu alçak darbe girişimi karşısında yerimizi almış olup,  halkımıza tekrar geçmiş olsun diyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükleçi Metin Kılıç da konuşmasında, darbe girişimi gecesinden itibaren Kırgızistan'daki Ahıskalı Türklerden yoğun destek gördüklerini belirterek, hem o tarihten bu yana süren bu desteklerinden, hem de şehitlerimizi anmak üzere böyle bir program düzenledikleri için teşekkür etti.

Darbe girişiminin demokrasiye inanan Türk halkının sokaklara dökülmesiyle sonuçsuz kaldığını ifade eden Büyükelçi Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hala bu örgütün yapabileceği kötülüklere inanmayan kişiler de olabilir. Bunlardan Kırgızistan'da da oldukça var. Biz, resmi makamlar nezdinde buradaki unsurlarının sona erdirilmesi için gerekli girişimleri yapıyoruz. Buradaki vatandaşlarımız, soydaşlarımız Türkiye'yi yakından tanıyan, bilen Kırgız kardeşlerimiz, onlar da ellerinden gelen çabayı artırıyorlar. Allah'ın izniyle hem Türkiye'de hem de yurt dışında bu terör örgütünün tüm unsurlarını temizleyeceğiz. Çünkü Türkiye gerek Ortadoğuda gerek Avrasya'da gerek Balkanlarda gerek Afrika'da tüm milletlerin umut ışığıdır.”

TİKA Bişkek Koordinatörü Evren Rutbil'de konuşmasında, Fethullahçı Terör Örgütü'nün Kırgızistan'da Sebat Eğitim Kurumları adı altında faaliyet gösterdiklerini hatırlattığı konuşmasında, hem Ahıskalıların, hem de Kırgız halkının bu yapıya karşı uyanık olması gerektiğini vurguladı.

Çeşitli konuşmaların ardından demokrasi şehitleri için Kuran okundu, dua edildi. Programın ardından Ahıskalı Türkler, Büyükelçi Metin Kılıç ve diğer yetkililer ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.