Türkiye Kırgızistan’ı uyardı


Açıklama: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminin arkasında FET֒nün bulunduğunun tüm dünyaca bilindiğini belirterek, örgütün Orta Asya’da Kırgızistan’ı üs seçtiğini söyledi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2018, 18:53
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1691


Türkiye Kırgızistan’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe yapabileceği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün bulunduğunun tüm dünyaca bilindiğini belirterek, örgütün Orta Asya’da Kırgızistan’ı üs seçtiğini söyledi.

“Her geçen günü orada yapılanması büyüyor ve Kırgızistan yönetiminin içine sızıyorlar” diyen Çavuşoğlu, “Onlara da böyle bir darbe girişiminde bulunabileceğini söyledik. Buna müsaade edilmemesini istedik. Aksi takdirde onlara bakış açımız değişir. Bizden hemen listeyi bir kez daha istediler, ertesi gün ulaştırdım. Kırgızistan için de ciddi bir tehdit var. Kırgızistan devlet yapısının içinde sürekli sızmalar var” şeklinde konuştu,

Darbecilerin kendi bakanlığına da sızdıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Soruları alarak ya da çalarak girmişler, kapasite yok, dil bilgisi yok. Değişik kurumlardan da gelip yerleşmişler. Bakanlığımı da bu hainlerden temizleyeceğim” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, büyükelçiler düzeyinde de görevden almaların olacağını vurguladı.