Kırgızistan'dan Türkiye'ye ret


Açıklama: Türkiye’nin, Kırgızistan’daki FETÖ yapılanmasına ilişkin bu ülkeden söz konusu yapılanmaya izin verilmemesi çağrısı reddedildi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2016
Geçerli Tarih: 19 Ocak 2018, 18:53
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1692


Kırgızistan, Türkiye’nin FETÖ yapılanması çağrısını reddetti

Türkiye’nin, Kırgızistan’daki FETÖ yapılanmasına ilişkin bu ülkeden söz konusu yapılanmaya izin verilmemesi çağrısı reddedildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ülkedeki özel eğitim kurumlarının faaliyetleriyle ilgili açıklamasının dikkatle incelendiği belirtildi.

Büyükelçiliğin internet sitesinde yer alan bakanlık açıklamasında, Kırgızistan ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğu ifade edilirken, “iki ülke ve bu ülkelerin halkları arasında tarihi ilişkilerin yoğun ve tarihi köklere bağlı olsa da, bir ülkenin dışişleri bakanının ültimatom veya şantaj dilini kullanması, diğer ülkenin içişlerine karışmaktır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Türk yetkililerinin endişelerinin anlayışla karşılandığı dile getirilirken, Kırgızistan’ın da bağımsız ve egemen bir ülke olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, yasadışı eylemlerinin olması halinde Kırgızistan Cumhuriyeti yasalarına göre gerekli tedbirlerin alınacağı kaydedildi.

(Foto: kabar.kg)