“Ürkün” beyazperdede


Açıklama: Yönetmen Medik Uçukeyev'in, 1916'da Kırgızların Rus Çarlığı'na karşı başlattığı isyanın 100. yıl dönümünde Sayakbay Manasçı Fonu ve Kutkeldi Film Şirketi tarafından ortaklaşa yapılan "Ürkün" filminin ilk fragmanını yayımladı.
Kategori: Eğitim - Kültür - Sanat
Eklenme Tarihi: 05 Ağustos 2016
Geçerli Tarih: 17 Ocak 2018, 11:53
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1697


Kırgızların Rus Çarlığına karşı ayaklandığı ve onbinlerce kişinin hayatını kaybettiği Ürkün isyanı beyazperdeye aktarıldı.

Yönetmen Medik Uçukeyev'in, 1916'da Kırgızların Rus Çarlığı'na karşı başlattığı isyanın 100. yıl dönümünde Sayakbay Manasçı Fonu ve Kutkeldi Film Şirketi tarafından ortaklaşa yapılan "Ürkün" filminin ilk fragmanını yayımladı.

Muhtar Atanaliyev’in yapımcılığını üstlendiği, adı "zorlu büyük kaçış" anlamına gelen filmde Kırgızların 100 yıl önce Rus Çarlığı'na karşı başlattığı ayaklanmanın yanı sıra bir ailenin yaşadığı acılar ve zorluklar anlatılıyor.

Filmin sonbaharda gösterime girmesi bekleniyor.

Öte yandan Kırgızistan'da ağustos ayı boyunca isyan sırasında hayatını kaybedenler için resmi anma törenleri düzenlenecek.

Kırgızlar, 1916'da kendilerini çalışma kampları ve cepheye göndermeye çalışan Rusya İmparatorluğu'na karşı ayaklanmıştı. Issık Göl bölgesinden Çin'e kaçmak isteyen binlerce Kırgız, soğuk ve açlıktan yaşamını yitirmiş, kalanlar da Rus askerleri tarafından vurulmuştu.