Anayasa değişikliği tartışmaya açıldı


Açıklama: Anayasada bazı madde ve hükümlerinin değiştirilmesini öngören tasarı parlamentonun resmi internet sitesi www.kenesh.kgde yayınlandı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 06 Ağustos 2016
Geçerli Tarih: 17 Ocak 2018, 11:59
Site: Turk Kyrgyz
URL: http://www.turkkyrgyz.com/haber_detay.asp?haberID=1701


Kırgızistan'da parlamentonun anayasada yapılması öngörülen değişiklikler için hazırladığı tasarı kamuoyunda tartışmaya açıldı.

Anayasada bazı madde ve hükümlerinin değiştirilmesini öngören tasarı parlamentonun resmi internet sitesi www.kenesh.kgde yayınlandı.

Sitede yer alan açıklamada, Kırgızistan'da 27 Haziran 2010 tarihinde referandumla kabul edilen 104 maddelik anayasada, özellikle insan hakları, sürdürebilir ekonomik kalkınma, güvenlik ve yargı konularını içeren maddelerin toplumda tartışmalara neden olduğu hatırlatıldı ve son altı yılda meydana gelen değişimler göz önünde bulundurularak, mevcut anayasada bazı eksikliklerin giderilmesi amacıyla referanduma gidileceği belirtildi.

Değişiklim tasarısı, birey, millet, ülke ve devlet değerleri, cumhurbaşkanının ve başbakanın yetki ve görevleri, meclisteki milletvekillerin sorumluluğu ve yerel yönetimlere yöneticilerin atamaları, yargı ile ilgili hükümlerde değişiklikleri içeriyor.

Parlamentonun, Ekim ayında yerle seçimlerle aynı gün halkoylamasına sunması beklenen değişiklik tasarısında ayrıca, siyasi parti liderinin veya milletvekilinin, başbakanlık veya bakanlık görevine gelmesi halinde milletvekilliğini ve parlamentoda oy kullanma hakkını kaybetmemesini, başbakana yerel yönetimlere atama ve görevden alma yetkisi tanınmasını öngörüyor.

Tasarıya karşı olmadığı açıklayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, görev süresinin uzatılmasını istemediğini açıklamış, "2017 yılında görevimden ayrılacağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Görev süresiyle ilgili bir sorunum yok. Halkımız başka cumhurbaşkanı seçecek. Ancak yargı reformumuz bir adım bile ileri gitmiyor. Mahkemeler adaletsiz kararlar alabiliyor. Ekonomimiz bundan olumsuz etkileniyor" şeklinde konuşmuştu.

Kırgızistan'da yeni anayasa, iktidar değişikliğinin yaşandığı 2010 yılında referandumla kabul edilmişti.