GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Onlar yetim çocukların hamisi

23 Ekim 2014, 12:08

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Türkiye’de sayıları 5 bine yaklaşan vakıflardan biri olan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, ihtiyaç sahiplerine sığınak, gariplere barınak, yetim ve öksüzlere sıcak bir kucak olma yolunda Türkiye sınırları içinde kalmakla yetinmemiş, Türkiye dışındaki soydaşlarımızın, din kardeşlerimizin kimliklerini yeniden inşası için de canı gönülden koşturma yolunu seçmiş.

İstanbul merkezli Şefkat Yolu Derneği ile eleleve veren Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın yurtdışındaki faaliyetleri arasında Kırgızistan da ayrı bir yere sahip. İki kurumun desteğiyle Bişkek’te kurulan Gençliğe Yardım Vakfı, bu ülkede öksüz ve yetim çocuklara bir yandan dini eğitim verirken, bir yandan da geleceklerini ellerine tutuşturmak için çaba harcıyor.

Oş Devlet Üniversitesi Araşan İlahiyat Fakültesi vakfın desteğiyle 2001 yılında açıldı. Halen 180 civarında öğrencinin öğrenim gördüğü bu yüksek öğretim kurumu şimdiye kadar 300’ün üzerinde mezun verdi. Başkent Bişkek’in dışında iki katlı bir binada faaliyetini sürdüren Araşan İlahayat Fakültesinde farklı etnik kökenlerden öksüz ve yetim öğrenciler, hiçbir ücret ödemeden eğitim görüyor, fakülteye ait yurtta barınıyor.

Erkek Kur’an Kursu da 2011 yılında, İlahiyat Fakültesine çok yakın bir mesafede açılmış. Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği de Kur’an Kursuna iki din görevlisi ile destek veriyor. Kırgızistan genelinden seçilen öksüz ve yetim çocuklar bir yandan dini bilgiler alıp hafızlık eğitiminden geçerken bir yandan da örgün öğretimle lise mezunu oluyor. Buradan mezun olanlar isterlerse Kırgızistan Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev alma imkanına sahip. Yüksek öğrenime devam etmek isteyenler ise Oş Devlet Üniversitesine sınavsız girebiliyor. İsteyenlere de yine vakfın desteğiyle Türkiye’de yüksek öğrenim imkanı sunuluyor.

Şehir merkezinde eğitimi sürdüren Bişkek Kız Kur’an Kursu 2004 yılında açıldı. Halen dar bir mekanda hizmet veren Kız Kur’an Kursu, kısa bir zaman sonra, yapımı tamamlanan kendi binasına geçecek. Kurs’ta, yine vakfın desteğiyle Türkiye’de eğitim görerek ülkelerine dönen eğitimciler ders veriyor.

Kur’an Kursu Müdürü Nurgül Asanova, halen 300 civarında öğrenciye, Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler verdiklerini söylüyor. Asanova, kursta görevli hocaların ise üç yıl Türkiye’de eğitim gördüklerini ve ücretsiz hizmet verdiklerini anlatıyor.

Gençliğe Yardım Vakfı Koordinatörü Oktay Çetin, Kırgız halkı ile sıcak bir ilişki içinde olduklarını belirtiyor. Eğitim faaliyetlerinin dışında muhtaçlara yardım yaptıklarını belirten Çiftçi, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve Şefkat Yolu Derneğinin de destekleri ile her yıl 200 büyükbaş hayvan kestiklerini, bunları da yetimhanelere, hastanelere, öğrencilere, ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını açıklıyor.

Bu haber 1492 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU