GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Kırgızistan’da siyasi parti bolluğu

31 Ekim 2014, 14:53

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Tanrı Dağlarının eteklerinde denizden ortalama 2 bin 700 metre yükseklikte yer alıyor Kırgızistan. Sovyetler Birliği döneminde en önemli turizm merkezlerinden biri olan Isık Göl, bağımsızlığının ilk yıllarında “demokrasi adası” olarak nitelendiriliyordu.

“Demokrasi” adası tabiri, ülkedeki siyasi parti sayısına bakıldığında kendini gösteriyor. Yaklaşık 5 buçuk milyon nüfus ve 2 milyon 800 bin civarında seçmenin bulunduğu Orta Asya’nın bu küçük ülkesinde 192 tane siyasi parti bulunuyor. Çoğunluğu tabela partisi dahi olamamış ama hepsi de Adalet Bakanlığına kayıtlı.

Bu kadar çok siyasi partinin bulunduğu ülkenin 120 sandalyeli parlamentosunda ise sadece beş  siyasi parti var. Bunlardan üçü koalisyon hükümetinde yer alırken, diğer ikisi ise muhalefet sıralarında. Kırgızistan Sosyal Demokrasi Partisi, Atameken Partisi ve Ar–Namıs Partisi; hükümeti kuran üçlü koalisyon. AtaCurt ve Respublika partileri ise Mecliste muhalefeti temsil ediyor. Bu iki parti, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ortak kurultayla Respublika-Ata Curt Partisi olarak birleşti.

Parti kurma sürecinin kolaylığı, neredeyse her aklına esenin parti kurmasına yol açmış. Zamanında kabinede veya burokraside yer almış, daha sonra ayrılmış vela görevde alınmış bakanlar veya bürokratların yanı sıra, deyim yerinde ise canı sıkılan, herhangi bir konuda şikayetçi olan sıradan vatandaş da, kuş sevenler derneği kurarcasına parti kurma yolunu seçmiş. Mecliste bulunan partiler dışında kalan partilerin birçoğunun hemen hemen hiç üyesi de yok.

Kırgızistan siyasi hayatında demokrasinin göstergesi olarak nitelendirebileceğimiz siyasi partiler; ilginç isimleriye de karşımıza çıkıyor.

Gerek Türkiye, gerekse dünyanın değişik ülkelerinde karşımıza çıkan aşina parti isimlerinin dışında, ilgi çekebilecek parti isimlerini de paylaşalım; Kırgızistan kadınları ve gençleri demokrasi partisi, Afgan Savaşı ve benzeri savaşlara katılanlar partisi, Sanayi, tarım çalışanları ve muhtaç ailelerin çıkarlarını koruma partisi, Bişkek vatandaşları partisi, “Baba Çiftçi” Çiftçiler partisi, Emekliler partisi, Kırgızistan bölgeler siyasi partisi, Ev inşaa edenler partisi, İnşaatçılar partisi, Bağımsız hayat partisi, Kırgızistan nakliyeciler partisi, Engelsiz yaşamak için partisi, Vatan koruyucuları ve güvenlikçiler partisi, Tütün ve pamuk üreticileri partisi, İşçiler ve çiftçiler partisi, “Aalam” partilere girmeyenlerin partisi, Motor güçleri partisi, Vatan kahramanları partisi, Gerçek için kadınlar partisi, Gençliğin sesini kollama partisi, Kırgız dilini destekleme ve geliştirme partisi, Benim Bişkek’im Partisi...

Emeklilerden çiftçilere, inşaatçılardan nakliyecilere, dilcilerden kahramanlara kadar uzanan çizgide, Bişkekli olma bilinci oluşturanlar dahi parti kurma yolunu seçmiş.

192 siyasi partinin faaliyet gösterdiği Kırgızistan’da seçimlere katılan partilerin sayısı 7-8 ile sınırlı kalırken, partilerin çoğu bugüne kadar gerek sosyal-kültürel, gerek ekonomik, gereksi siyasi konularda bugüne kadar hiç demeç vermemiş, açıklama yapmamış.

Hatta partilerin pek çoğu tabelaya dahi sahip değil.

Bu haber 2808 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU