GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Rusya’ya ambargo Kırgızistan’ı vuruyor

01 Kasım 2014, 13:35

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlar, Gümrük Birliğine girme hazırlıkları yapan Kırgızistan’ı olumsuz etkiliyor.

İçinde bulunduğu ambargo nedeniyle Rus Rublesinin değer kaybı, Kırgızistan’da da etkisini gösteriyor. Kırgızistan’ın dış ticaretinde ilk sırada yer alan Rusya’daki olumsuz hava, bu ülkede çalışan yaklaşık 700 bin olarak ifade edilen Kırgız işgücünün ülkelerine kazandırdıkları döviz miktarının düşmesine yol açarken, hem “Kırgız Somu”nun değer kaybına, hem de enflasyon artışına sebep oluyor.

Ülkede serbest piyasada Som, dolar karşısında son olarak 58 tavanına ulaştı.  Avro ise 79 Som’dan işlem görüyor. Geçtiğimiz ağustos ayında 51 som seviyesinde bulunan dolar, iki aylık bir sürede yüzde 10’un üzerinde değer kazandı. Yılbaşından bu yana “som”un dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 14 oldu. Amerikan doları bu yıl en yüksek değere Mart ayında ulaşmış ve 57,7 somdan işlem görmüştü.

Merkez Bankası, milli paranın istikrarının korumak için piyasaya son olarak 13,4 milyon dolar sürdü. Son olarak Ağustos ayında 22 milyon 150 bin dolar sürerek piyasaya müdahale eden Merkez Bankası’nın, Kırgız Somu’nun istikrarını korumak için bu yıl piyasaya sürdüğü dolar miktarı da 344 milyona ulaştı.

Batının Rusya’ya yönelik yaptırımları Kırgızistan’da enflasyonu da tetikliyor. Hükümet, enflasyon beklentisinin planlananın üzerinde çıkması üzerine 2014 bütçesi rakamlarında revize hazırlığında.

Ocak-Haziran döneminde üretimde beklenen büyüme rakamlarının düşük kalması, yaşanan fiyat artışları, elektrik enerjisinde ortaya çıkan açık ve milli paranın dolar karşısındaki aşırı değer kaybı, enflasyon rakamındaki beklentileri de değiştirdi.

Hükümet, 2014 yılı için yüzde 8 olan enflasyon artışı beklentisini yüzde 10.6 olarak revize edecek.

Yetkililer, gerek milli paranın değer kaybı, gerek enflasyon artışı, gerekse ekonomide görülen diğer olumsuzlukların kaynağı olarak, batı ülkelerinin Rusya’ya ekonomik yaptırımlarını görüyor. Rusya’nın, Kırgızistan için önemli bir ekonomik partner olduğunu hatırlatan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nurbek Ceniş, Rusya’da ortaya çıkan her olumsuzluğun Kırgızistan ekonomisini de olumsuz etkilediğine dikkati çekiyor.

Bu haber 1332 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU