GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Bir tanıtım hikayesi

27 Kasım 2014, 01:20

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

 

Aşağıdaki haberi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin internet sitesinden aynen kopyaladım.

“Ünlü Şef Şefika GÜNYEL Osmanlı Mutfak Lezzetlerini Tanıttı

Türkiye'nin mutfak alanında tanınmış yüzlerinden, yazar ve TV programcısı Şefika GÜNYEL Turizm ve Otelcilik Yüksekokulunun misafiri olarak “Osmanlı Mutfak Lezzetleri” ile ilgili uygulamalı eğitim vermek amacıyla Üniversitemizi ziyaret etti.

Şef Şefika GÜNYEL tarafından Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü öğrencileri için ayrı bir Master Klas sonrasında da Üniversitemiz Sosyal Tesislerinde profesyoneller, eğiticiler, meslek örgütü üyeleri ve halka yönelik bir eğitim verdi. Geniş bir medya ilgisinin olduğu program kapsamında Badem Çorbası, Kavun Dolması, Ballı Mahmudiye, Helva-i Hakani, Daneli Yeşil, Ispanaklı Bulgurlu Borani yapımını izleyiciler önünde uygulamalı olarak gerçekleştirildi ve konuklara tattırıldı.

Programın açılışında kısa bir konuşma yapan üniversitemiz rektörü Prof.Dr Sebahattin BALCI, organizasyonu yapan Yüksekokul Müdürlüğü ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümüne teşekkür etti ve Şef Şefika GÜNYEL'in bu ziyaretinden memnuniyetlerini dile getirdi. Organizasyon, Akipress, ELTR, TRT Avaz, TRT Türk, KanalTürk ve Manas FM'de haber olarak yer buldu.”

(http://manas.kg/index.php?option=com_content&view=article&id=1300:uenlue-sef-sefika-guenyel-osmanl-mutfak-lezzetlerini-tan-tt&catid=79:news-and-events&Itemid=2195&lang=tr)

Aşçı değilim, yemek veya mutfak konusunda da uzman değilim, altı ay gibi çok kısa süren bir restorancılık teşebbüsünün haricinde bu konularda hiçbir tecrübem de yok.

Serde habercilik var, karşına da çıkmış güzel bir etkinlik; Kırgızistan’da “Osmanlı Mutfağı” tanıtılıyor. Hiç durulur mu? Doğru üniversiteye...

Sonuç? Hiç beklenmedik bir hüsran....

Sakın yanlış anlaşılmasın, konumuz “ünlü şef Şefika Günyel” değil. Mutfak ve yemek kültürüm zayıf olduğu için haliyle kendisini tanımam. İnternet aramaları ve kendisini davet edenler, “Osmanlı Mutfağı”nın en iyisi olduğunu dile getiriyor. Yukarıda yer verdiğim haberin ilk satırında ifde edilen uygulamalı eğitim konusuna da sözüm yok. Konumuz “Osmanlı Mutfak Lezzetleri” duyurusu ile yapılan etkinlik ve 17 yıl önce Bişkek’te eğitim-öğretimin başladığı üniversitenin hala kampüsün dışına çıkamamış olması.

İsterseniz, yukarıdaki haberin sonundan başlayalım.

Geniş bir medya ilgisinin olduğundan söz edilirken, son satırdaki ifadelere göre Kırgız medyasından sadece iki temsilci gelmiş. İletişim Fakültesi de etkinliği en azından arşivlemek için 5-6 kişilik ekiple orada. Üniversitenin radyosunu da bir kenara koyduğumuzda; ya Kırgız medyasının etkinlikten haberi yoktu ya da etkinliği izlemeye veya haber yapmaya değer görmemişler.

Doğrusunu söylemek gerekirse, büyük bir hevesle, “güzel bir haber yaparım” düşüncesiyle gittiğim üniveriteden hayalkırıklığı ile ayrıldım. Görebildiğim kadarıyla var olmayan “yoğun bir medya ilgisi”nin yanında Kırgızistan Aşçılar Birliği Başkanı Şuhrat Şaripov ve birkaç aşçının dışında, hitap edilmek istenen kitle de yoktu salonda. En önde 10 kişilik bir protokol sırası, arkasında da bir kısmı havanın soğuk olması nedeniyle dışarı gezdirmeye çıkardıkları çocuklarını, “üşümesinler” diyerek etkinliğe katılan üniversite personeli ve araya serpiştirilenler.

Hakkını yemeyelim; Şefika Hanım Osmanlı mutfağından örnekler sundu. “Badem Çorbası”, “Kavun Dolması”, “Ispanaklı Bulgurlu Borani”, “Dane-i Yeşil” ve “Helva-i Hakan” hazırladı, davetlilerin önünde,bir yandan da anlatarak. Sonunu beklemeye dayanacak gücüm kalmayınca biraz erken ayrıldım, bilmiyorum, listede olan diğer örneği de (Ballı Mahmudiye) hazırladı mı?

Aslında felaket, daha yemeklerin hazırlanması sırasında çevirilerde başladı. “Osmanlı Mutfağı”nın sayılı isimlerinden Şefika Hanımın, örneklerini sunduğu yemeklerin adlarını günümüz Türkçesine çevirebilecek kadar da Osmanlıca bilmesi gerekmez miydi? Perdeye yansıtılan metinlerde yaşanan çeviri felaketi, Şefika Hanımının anlattıklarının çevirilmesinde de yaşandı. Öğrencilerin bir yıl hazırlık okuduğu üniversitede bir de mütercim-tercümanlık bölümü var. Dolayısıyla bu hatalar, görmezden gelinecek boyutun da ötesinde. (örnek olarak sadece “Dane-i Yeşil” ve “Helva-i Hakan”ı vereceğim)

“Osmanlı Mutfağı”nı tanıtıyorsunuz. Bu etkinlik bir otelde yapılamaz mıydı? İşin maliyetini gündeme getirirseniz; hiç olmazsa Bişkek’te çok sayıda bulunan Türk restoranlarından birinde; hatta Beta Stores, Bişkek Park veya Vefa Center, bu etkinlik için kullanılamaz mıydı? Yine maliyet denildiğini duyar gibiyim, haydi ondan da vaz geçtik. Kabul, üniversitenin sosyal tesisleri en uygunuydu, ona da peki...

Etkinliğe katılan davetlileri; sağdan sayalım 30-35, soldan sayalım 30-35. Haydi olsun 40-50.

Milleti davet etmişsiniz, “Osmanlı Mutfak Lezzetleri” demişsiniz. 40-50 kişilik bir organizasyonun yapılması da büyük bir maliyet mi gerektiriyor. Protokoldekilere güzelce servis yapıyorsunuz ama asıl tanıtıma gelenlere kağıt bardakta (o da bardağın dibinde) çorba, plastik tabak ve çatallarla yemek sunuyorsunuz. Dört başı mamur, Osmanlı servis kültürünü yansıtmasını beklemiyorum ama ene azından oraya gelen davetlilere saygının gereği olarak güzelce masalar açılarak tamamlanamaz mıydı, etkinlik?

Yani sözün kısası; Manas Üniversitesi her zamanki gibi “kendi çaldı, kendi oynadı.”

“Tanıtım”; sadece kürsülere çıkarak, toplantılara katılarak sadece ve özellikle Kırgızca hitap etmekten ibaret olmamalı bence. 

Bu haber 1582 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU