GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Kırgız aydınlarının katledilmesinin anıtı Ata Beyit

08 Aralık 2014, 12:07

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgızistan’a gelen devlet protokollerinin, resmi görüşmeler dışındaki ikinci durağıdır Ata Beyit. Başkent Bişkek’teki “Sönmez Ateş” anıtını ziyaret edip çelenk koyarak başlayan resmi temaslar sırasında, başkente yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Ata Beyit anıtı da yer alır, konukların programında.

1930’lu yılların ikinci yarısında Sovyetler Birliğinin acımasız diktatörü Stalin’in emriyle gerçekleştirilen katliamlardan birinin merkezi olan o dönemdeki tuğla ocağının bulunduğu arazi, günümüzde, idam edilen ve yakılarak ortadan kaldırılan Kırgız aydınları için anıt mezara dönüştürülmüş.

1938 yılında Kırgızistan’da, çoğunluğu Kırgız olmak üzere değişik milletlerden 138 aydın, milliyetçilik, halk düşmanlığı, isyan, Turancılık ve ajanlık suçlamalarıyla, gözlerden uzak bir yerde, şimdi Ata Beyit anıtının olduğu yerde katledilir.

Gözlerden uzak katliamın şahidi olan çoban Kıdıraliyev, o zamanlar daha küçük bir çocuk olan kızına, Bübüyra’ya anlatır katliamı, “uygun zamanı geldiğinde herkese anlatmasını” vasiyet ederek.  Uygun zaman ise ancak Kırgızistan’ın bağımsızlığına kavuşmasıyla oluşur. Bübüyra Kıdıraliyeva’nın, 1993’te yetkililere aktarmasıyla hemen, hızlı bir çalışma başlar ve katliamın boyutları gözler önüne serilir. 138 aydın önce kurşuna dizilmiş, ardından da tuğla ocağında yakılmıştır.

Kimler yok ki, katledilen aydınlar arasında;

Eserleri 40’a yakiın dile çevrilen dünyaca tanınmış Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un babası Törekul Aytmatov, Kırgız alfabesinin hazırlayıcısı ve Kırgızların ilk profesörü Kasım Tınıstanov, milliyetçi görüşleriyle ortaya çıkan ve vatan hainliği ile suçlanan Cusup Abdrahmanov, Kırgızistan Otonom Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Halk Komiserleri Konseyi Başkanı Bayalı İsakeyev, Komünist Parti yetkilileri Erkinbek Esenamanov, İmanalı  Aydarbekov, Sultankul Şamurzin, Abdıkerim Sıdıkov ve daha niceleri…

Katliam kurbanlarının kimlikleri, DNA testleriyle birer birer belirlenir ve toplu mezarın yanına hemen bir müze açılır, kurbanlarla ilgili bilgilerin yer aldığı. Aradan bir süre geçtikten sonra da, 2000 yılında, tüm kurbanların adları mermere yazılarak aynı yerde bir anıt yapılır,”Ata Beyit” anıtı.

Ata Beyit sadece protokol konuklarının ziyaret yeri değildir artık. Günün her saatinde, yerli veya yabancı ziyaretçiler yalnız bırakmaz, Stalin zulmüne kurban giden aydınları.

Katliamı gün yüzüne çıkaran Bübüyra Kıdıraliyeva, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin konuğuydu geçtiğimiz günlerde.

Üniversitenin düzenlediği “Katliam Kurbanlarını Anma Günü”ne katılan Kıdıraliyeva, hem öğrenciler tarafından hazırlanan programı izledi davetlilerle hem de hatıralarını paylaştı, “Ata Beyit”i anlattı konuklara.

Bu haber 3616 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU