GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Kırgızistan'da kadın olmak

11 Ağustos 2015, 14:48

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Son verilere göre nüfusu 5 milyon 900 bine ulaşan Kırgızistan'da, nüfusun yarıdan fazlasını oluşturan kadınlar, geçmişten günümüze Kırgız sosyal ve toplumsal hayatında ön plandaki yerlerini koruyor.

“Alay Kraliçesi” Kurmancan Datka, kocası Alımbek Datka'nın bir suikaste kurban gitmesinin ardından Kırgız tarihindeki kadın şahsiyetler arasında ilk sırada yer alıyor. Kurmancan Datka, 1800'lü yılların sonnlarında, dolayısıyla yakın tarihten bir isim.

Dünyanın en uzun destanı Manas. Ayçörük ise destanın kahramanı Manas'ın eşi ve hem savaşta hem de toplumsal hayatta her zaman eşinin yanında yer almış. Ayçörük gibi destanlarda, masallarda, efsanelerde yer etmiş, Zulayka, Tomiris, Kanıkey, Aruuke, Saykal gibi kadın kahramanlar da Kırgızlarda kadınların yerini gösteren örneklerden birkaçı.

Kırgızların tarih boyunca kadına verdiği önem ve değer günümüzde de sürüyor. Siyaset, ekonomi, bilim, kültür, sanat gibi hemen hemen her dalda kadınlar kendini gösteriyor.

Kırgızistan'da günümüzün en tanınmış Kırgız kadını ise 2010'daki devrimin öncülerinden ve devrim sonrasında geçici Cumhurbaşkanı olarak ülkenin başına geçen Roza Otunbayeva. Roza hanım şimdi, adına kurduğu vakıfla sosyal ve kültürel çalışmalar yürütüyor.

120 sandalyeli parlamentonun yüzde 20'sini kadınlar oluştururken, eski cumhurbaşkanı Otunbayeva'nın hedefi, bu oranı yüzde 50'lere taşımak. Bakanlar Kurulunda ise kadınları üç isim temsil ediyor. Biri Başbakan Yardımcısı Damira Niyazaliyeva, biri adalet bakanı Cıldız Mambetaliyeva, diğeri ise Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Sariyeva.

Kadınların Kırgızistan bürokrasisinde göze görülür bir ağırlığı var ve bu durum her geçen gün artıyor. Parlamentoda yüzde 20'lik bir konumda olan kadınlar, başkanlık ile üç yardımcısından ikisi dahil Yüksek Mahkeme hakimliklerinin yüzde 60'ını oluşturuyor. Aynı durum Başsavcılık için de geçerli Kırgızistan Başsavcısı ile başkan yardımcılarından birisi yine kadın.

Verilere göre Kırgızistan, 2 milyon 917 bin erkek nüfusuna karşı 2 milyon 978 bin kadın nüfusa sahip. Diğer bir ifadeyle nüfusun yüzde 49.3'ünü erkekler, yüzde 50.7'sini kadınlar oluşturuyor.

Ancak istatistik rakamlara göre ülkede kadın çalışan istihdamı erkeklerin iki katı bir oranda. Erkeklerin çoğunluğu geleneksel meslekleri tercih ederken, kadınların çoğunluğu yeni meslek türlerini benimsemeyi ve öğrenmeyi tercih ediyor.

Kadınların çalışma hayatındaki ağırlığı yurtdışında da kendini gösteriyor. Özellikle ticaret amacıyla yurtdışına gidenlerin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

 

Bu haber 7578 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU