GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Özer RAVANOĞLU

OŞ’TA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

08 Kasım 2015, 05:31

Özer RAVANOĞLU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Eski Kültür Bakanımız Sayın Namık Kemal Zeybek Oş’a seyahatinde kendilerini Türk diye tanımlayan bir toplumun varlığı fark ediyor. Ahıskalılar da kendilerini Türk diye tanıttıkları için önce bunların ayrı bir topluluk olduklarının farkına varılmamış. Namık Kemal Bey bunları fark edince onlara özel ilgi gösterdi. Hoca Ahmet Yesevi üniversitesinin Mütevelli Heyet başkanı olması dolayısıyla Oş’taki bu toplum için H.Ahmet Yesevi Üniversitesinde kontenjan tahsis etti. Her yıl bu topluluktan müracaat edenlerden bir kısmını üniversiteye aldı. Ertesi yıl bu topluluktan meydana gelen köy okullarına Türkiye Türkçesi öğreten öğretmenler tayin etti.

Ayrıca Namık Kemal Beyin talimatıyla Oş'ta faaliyet gösteren Özbek-Kırgız Üniversitesinde, Oş Devlet Üniversitesinde Türkçe bölümleri açıldı. Birinci üniversitedeki Türkçe bölüm başkanı uzun yıllar Kazakistan’da çalışmış olan Karadenizli Asil Şengün hoca, diğerinde ise Kayseri Üniversitesinden gelen Yrd. Doç, Dr.Ahmet Öcal hoca vardı. İkisi de çok iyi çalışıyordu. Çok büyük bir alaka da görüyorlardı. Öğretmenlerin çoğu Oş İlahiyat Fakültesi mezunlarıydı. Bu gençlere de bir çalışma sahası açılmıştı. Türkçeyi öğrenmek isteyen var, öğretmek isteyen vardı. Bu eğitimcilere ödenen ücrette ayda yetmiş beş dolardı. Çok büyük bir hizmet gerçekleşiyor ve karşılığında da çok küçük bir mali portre çıkıyordu.

Cumhur Başkanımız Devrimci Ahmet Necdet Sezer olunca işler baştan tanzim edilmeye başlandı. İlk iş H. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli heyeti Başkanı olarak Org. Çetin DOĞAN tayin edildi. Sayın Orgeneral Çetin Doğan'ın da ilk işi bu lüzumsuz (!) işi iptal etmek, bu Türkçe öğreten öğretmenlerin işine son vermek oldu.

Duyduğuma göre bu öğretmenlerde öğretmen formasyonu yokmuş. Gerekçeye bak. Bu Türkçe hocalarının daha iyisi bulundu da ondan mı vaz geçildi? Öyle olsaydı belki bu gerekçeyi dinleyen olurdu. Bana göre esas gerekçe bu Türkçe hocaları ilahiyat mezunu idiler. Çetin Doğan'a göre bundan başka suç aramaya gerek yoktu. Bunların Türkçe öğretirken büyük ihtimalle OKUMA diye değilde OKU diye derse başlama ihtimali vardı. İyi bir ulusalcı ise bu işe tahammül edemezdi,nitekim edemedi de.

Ama TİKA bu Türkçe öğretmenlerine sahip çıkarak eğitimi devam ettirdi.

Bu haber 1052 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU