GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

“Sorunsuz” Ahıskalı Türkler Belgeseli

11 Kasım 2015, 15:07

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Her yıl 14 Kasımı, kara günlerin başlangıcı olarak hatırlıyor Ahıskalı Türkler.

Sovyetlerin demir yumruklu yöneticisi Stalin'in imzaladığı kararname ile 1944 yılında bir gece içinde evlerinden toplanarak, yanlarına Bir şey almalarına dahi izin verilmeden, saatler içinde hayvan vagonlarına doldurularak yurtlarından sürülmelerinin kara tarihi 14 Kasım, Ahıskalı Türkler için.

Kimisinin oğlu, kimisinin kocası, kimisinin babası ya da ağabeyi Kızılordu saflarında cephede Almanlara karşı savaşırken, vatanları Ahıska'dan koparılan Türklerin vagonlardaki sürgün yolculuğu yaklaşık bir ay sürer. Zor şartlar altındaki yolculuk sırasında hayatlarını kaybedenler ise askerler tarafından birer çöp torbası gibi vagonlardan dışarı atılır. Ne mezarları vardır onların ne de atıldıkları yerler bilinir.

Bir ay sonra aileler paraçalanarak, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'a iskan edilirler, parçalar halinde. Kimisi anasından babasından, kimisi yavuklusundan, kimisi çocuğundan ayrı kalmıştır.

Yerleştirildikleri topraklarda soydaşları açar kapılarını kendilerine, yemeklerini paylaşırlar, üzüntülerine ortak olurlar.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi, o günden bugüne vatanlarına dönme mücadelesi veren bahtı kara Ahıskalı Türklerin dramını belgesel yaptı.

Doç. Dr. Cenk Demirkıran'ın, ekibiyle birlikte Gürcistan sınırları içinde kalan Türkiye'ye (Posof'a) komşu Ahıska'ya giderek, tarihe tanıklık edenlerle görüşerek yaptığı “Ahıskalı Türkler” belgeselinin galası, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi'nde yapıldı.

Belgesel, 2014 yılında, Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde yaşayan Ahıskalı Türklerden 89 yaşındaki Mert Ali Aliyev'in, 19 yaşındayken sürüldüğü Ahıska'yı ve köyünü sürgünden 70 yıl sonra ilk defa görmeye gitmesini anlatıyor. Köyünü bıraktığı gibi bulmak, babasının mezarını ziyaret etmek isteyen Mert Ali Dedeye eşlik eden,sürgünde doğmuş ve Ahıska'yı büyüklerinin anılarında dinlemiş Ahıskalılardır.

Gala programına, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, KKTC Kırgızistan Temsilcisi Tayseer Al-Shanaleh, Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Bektemir Murzuibrahimov, bazı milletvekilleri, asamblede yer alan etnisitenin temsilcileri ve Kırgızistan'da yaşayan Ahıskalı Türkler katıldı.

Belgeselin yönetmenliğini yapan Doç. Dr. Cenk Demirkıran yaptığı konuşmasında belgesel çalışması hakkında bilgi verirken, Büyükelçi Kılıç da konuşmasında, Ahıskalı Türklerin yaşadıkları dramın hiçbir zaman unutulmayacağını dile getirde ve belgeselin Ahıskalılara, tazminat, vatanlarına dönme, gerekli tazminleri aldıktan sonra da “ister bulundukları ülkelerde, ister Ahıska'da isterse Türkiye'de yaşayabilme düşüncesine yönlendirmesi” temennisinde bulundu.

Belgeselin gösterimi öncesinde de davetliler, yine Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Uzman Fahri Tarhan'ın, “Ahıskalı Türkler” belgeseli kapsamında çektiği fotoğraflar ile kamera arkası fotoğraflarından ve filmde kullanılan animasyonların eskizlerinden oluşan “AHISKALI TÜRKLER” adlı belgesel fotoğraf sergisini gezdi.

Başta belgesel çalışmasına emeği geçenlere, onlara destek verenlere teşekkür etmek gerekir. Gerçekten çekimerinden kurgusuna, müziğinden montajına büyük emek verilmiş. Elbette bu açıdan eleştirilecek yönleri de vardır belki. Ancak benim uzmanlık alanım değil işin teknik yönü.

Benim gözlemlediğim, Ahıskalı Türklerin asıl sorunun, vatanlarına dönüş mücadelesinde Gürcistan yönetiminin önlerine getirdiği şartların ekranlara taşınmaması, en önemli eksiklik. Zira hazırlanan, Ahıskalı Türklerle ilgi film değil, belgesel. Filmlerde, dizilerde, özellikle klasik eserleri senaryolaştırırken değişiklik ve düzenlemeler da yapabilir, ekip. Ancak belgeselde, asıl sorunun masaya yatırılması gerekirdi.

Hazırlanan belgesele göre Tiflis yönetimi tüm kapıları açmış Ahıskalı Türklere, vatanlarına dönmeleri için. Ancak maalesef işin özü; “Tiflis yönetiminin dönüş için koyduğu şartlar”, hemen hemen hiçbir Ahıskalının kabul edebileceği şartlar değil. Bunun en büyük göstergesi de, Tiflis yönetiminin bu konudaki yasayı yürürlüğe sokmasının üzerinden beş yıla yakın zaman geçmesine rağmen, Ahıskaya dönenlerin sayısının hala bir elin parmakları kadar olmasıdır.

Aslında toplum olarak tabiatımızda vardır eleştirmek. Eleştiri kolay, yapmak zordur. Bu yüzden yine de belgeseli hazırlayanlar teşekkürü hak ediyor. Ancak bu konuda kendilerine gelebilecek eleştirilere de hazır olmalılar.

Bu haber 1250 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU