GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Trafikte direksiyon karmaşası

17 Şubat 2014, 02:55

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgızistan’da trafiğin en ciddi sorunu olan sağdan direksiyonlu araçların ithalatının yasaklanması yeniden tartışılmaya başlandı. Emniyet Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, sayıları her geçen gün daha da artan sağdan direksiyonlu araçları karayollarındaki tüm hastalıkların kaynağı olarak değerlendiriyor ve vatandaşın, bu araçları en kısa zamanda elinden çıkarmasını istiyor.

Trafik Dairesi Başkanlığı verilerine göre 2013 yılında ülke genelinde meydana gelen trafik kazaları, bir önceki yıla yüzde 29.1 arttı. 2012 yılında 4 binin üzerinde meydana gelen trafik kazasında 1069 kişi hayatını kaybederken, geçen yıl kazası sayısı 5990’a, ölü sayısı 1214’e çıktı. Kazaların en fazla olduğu bölgeler ise Çuy ve Calalabad bölgeleri ile başkent Bişkek.

Trafik Daire Başkanı Talantbek İsayev, kazalarda temel sorunun sağdan direksiyonlu araç olduğuna dikkat çekiyor. Aralık 2012 rakamlarına göre karayollarındaki araç sayısı 888 bin 572. Bunların 89 bin 375’i sağdan direksiyonlu. Rakamların bir yıl öncesine ait olduğunu ve bir yıllık süre içinde trafiğe çıkan araç sayısını da göz önüne aldığımızda 5 milyon nüfusa sahip ülkede, her 6 kişiye 1 araç düştüğü ve her 10 araçtan 1’inin de sağdan direksiyonlu olduğunu görüyoruz.

Sağdan direksiyonlu araç tercihinde fiyatın öncelikli olduğunu sürücülerin bu tür araçlara yöneldiğini belirten İsayev, araştırma sonuçlarına göre her 7 kazadan sadece 1’ine soldan direksiyonlu araçların sebep olduğunu dile getiriyor. Sağdan direksiyonlu araçların yasaklanmasının yıllardır konuşulması, buna rağmen bugüne kadar tedbir alınmamış olması da bu tür araçların trafikte aşırı artmasına yol açtı.

Ancak artık bu tür araç sahiplerinin başında kara bulutlar dolaşmaya başlayacak. Hükümet, bu çerçevede sağdan direksiyonlu araç ithalatını kısıtlamaya yönelik adımlar atıyor. Öncelikle 1 Ocak 2016’dan itibaren (eğer bir değişiklik olmazsa) yük ve yolcu taşımacılığı amaçlı kullanılan araçlarda soldan direksiyonlu olma şartı uygulamaya girecek. Her ne kadar hükümet bu tür araçlara ilişkin başlangıç olarak adım atmış ise de Trafik Dairesi Başkanı İsayev, bunu yeterli görmüyor. Sınırlı bir yasaklamanın soruna çözüm olmayacağını, bu yüzden trafikte sağdan direksiyonlu araçların tamamen yasaklanmasını istiyor.

Diğer taraftan komşu ülkelerde (Kazakistan, Rusya, Tacikistan) sağdan direksiyonlu araçların trafiğe çıkışının uzunca bir zamandan beri yasaklandığı ve buradaki araçların Kırgızistan’a aktığı hatırlatılıyor. Verilere göre sağdan direksiyonlu araç sayısında 2009-2012 arasında yüzde 30’lk bir artış yaşandı.

Hükümet her ne kadar bir sınırlama ile yasaklama getirmeye çalışsa da, tümden yasaklama konusunda tereddütlü. Başbakan Cantörö Satıbaldiyev, Kırgızistan’ın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olduğunu hatırlatarak, tümden yasak getirilmesi halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceklerini dile getiriyor.

Bu haber 1454 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU