GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Özer RAVANOĞLU

MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ

01 Mart 2016, 15:30

Özer RAVANOĞLU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kurulduğu yılda iki fakülte ve üçyüz talebe ile eğitime başlayan Kırgızistan-Türkiye Manas üniversitesi devamlı gelişme halindedir. Son olarak açılan yeni fakültelerle birlikte İlahiyat Fakültesi de eğitime başlamıştır.

Bazı fakültelerde eğitim için sadece sınıfların mevcudu kafi ise de bazı fakülteler için mutlaka laboratuar v.s. gibi yan kuruluşlara ihtiyaç vardır. Tıp Fakültesinin nasıl yanında bir hastaneye ihtiyacı varsa İlahiyat Fakültesinin de yanında bir camiye ihtiyaç vardır. Biz ona tatbikat camii diyoruz. O günlerde bende İlahiyat Fakültesinin işleri ile meşgul olduğum için gerek tatbikat camii ile gerekse fakültenin kendine ait binasının yapılışı ile ilgilendim.

Hem caminin hemde fakültenin projelerinin hazırlanmasına öncülük yaptım. Projenin temini ve araziye uygun şekilde adapte edilmesi ve bu adaptasyon çalışmaları esnasında yapılması gereken yönlendirmeler de bila bedel tarafımızdan yapıldı. Hatta temel hafriyatlara da bila bedel nezaret edildi. Yani iki mühendis bila bedel çalıştık.

Gerek bu işlerin yapılmasında gerekse fiili iş başladıktan sonra meydana gelen bir çok proplemlerde Marat İsakov dostumuzun çok büyük yardımını gördük. En basit bir hesapla dolar bazında; yıllık her türlü malzeme fiatında ve işçilik fiatında yüzde on ila yüzde yirmi nisbetinde bir artış bahis konusudur. Biz asgarisini nazarı itibare alsak yani yüzde on enflasyon kabul etsek, toplam iş keşfi dört milyon dolar olduğuna yıllık enflasyon farkı dörtyüz bin dolar çıkar.

Cami inşaatının ruhsatını almayı üstlenen Manas Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı bir yıl sonra ancak ruhsata ulaşabildi. Cami inşaatı; Marat Beyin devlet yetkililerinden aldığı özel bir belge sayesinde bir yıl ruhsatsız olarak devam etti. Yani inşaat ruhsatı alındıktan sonra işe başlansa asgari dörtyüz bin dolar fiat artışı ile karşılaşılacaktı. Bu artışlardan da Marat Beyin aldığı bir belge ile kurtularak inşaat devam etti. Bu yardımların da kimse farkına varmadı.

Sonra da bir süre cami inşaatı tarafımızdan cüz’i bir ücretle her türlü mesuliyetini deruhte ederek teknik eleman sıfatıyla organize edildi. Ancak cami inşaatının yapılmasına ön ayak olan Prof. Dr. olan hocamız “ben elli senedir camide namaz kıldırıyorum. Cami işlerinden anlarım” diyerek kullanılan demirin azlığına, çokluğuna karışmaya başlayınca biz ayrılmak zorunda kaldık. “Ben de altmış yıldır lokantaya gidiyorum ama dolma doldurmayı bilmiyorum” diyecektim, diyemedim, sessizce ayrıldım.

Cami inşaatları riskli işlerdendir. Diğer inşaat işlerine göre kaza olma ihtimali yüksektir. Altmış metre yüksekliğe dar bir mekanla ulaşan minarede iş yapmak kolay değildir. Kubbenin üzerinde çalışmak kolay mı? “Cahil cesur olur” derler ya herhalde öyle oluyor. Oş’ta yaptığımız Erdem Cami’inde minarenin şerefe korkuluğunu çok zor yaptırmıştık. Bu işi yapacak usta oraya çıkarak, o dar alanda çalışmaktan bir hayli endişe etmişti.

Allah saklasın bir kaza olsa, bir işçi inşaattan düşüp ölse veya inşaatın herhangi bir yerinde bir çökme olsa bir sürü insan zarar görse, herhalde camide en çok namaz kıldırandan hesap sorulmaz. Bu farkı anlamak için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor bilmiyorum.

2015 yılı itibariyle Hoca efendi cami inşaatını ikmal etti. Herhalde fakülte inşaatı da en kısa zamanda tamamlanır ümidindeyim.

İlahiyat Fakültesinin kendi binası tamamlandıktan sonra, yer bakımından rahatladığı için eğitim gören talebe sayısı da mutlaka artacaktır. İlahiyat Fakültesi kendi Fakülte binasında eğitime başladıktan birkaç yıl sonra; Lisans, Lisans üstü ve doktora talebeleriyle, akademisyenleri ve personeli ile Kırgız kültürüne hizmet eden büyük bir ocak olacak inşallah.

Bu haber 2420 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:964

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1944

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2090

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3308

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU