GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Özer RAVANOĞLU

KIRGIZİSTAN'DAN MEKTUPLAR

27 Şubat 2014, 12:10

Özer RAVANOĞLU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Binlerce yıldır Türk vatanı olarak devam eden Kırgızistan’da nice cihan devletleri yaşamış; Hunlar, Göktürkler, Uygurlar ve Karahanlılar gibi. Dünya kültürüne birçok katkıda bulunan bu cihan devletleri bu topraklarda kurulmuş ve bu topraklarda yaşamışlardır. Asya’dan Avrupa’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya hükmeden Cihan Devletlerinin kurulmasında yaşatılmasında hizmet eden nice ünlü kişiler vardır. Nice cihangirler, nice ilim adamları gelip geçti. Pekin’de oturarak Avrupa’ya kadar çok büyük bir coğrafyaya hükmeden nice Türk Kağanları yaşadı. Divan-ı Lügatit Türk, Kutadgu Bilig, Atabetül Hakayık bu coğrafyanın ürünlerinden bazıları değil mi?

Ünlü bir Özbek şairi diyor ki; “Birileri çıktı. Bizi böldü, parçaladı. Uluğ Türkistan’ı, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan yaptı. Benim asırlardır beraber yaşadığım aziz milletim de bu bölünmeye uyarak geçmiş yıllarda yaşayan atalarını paylaştılar. Türk dünyasının tartışmasız en büyük evliyası, Anadolu Türklüğünün gerçek banisi  Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri Kazakların, Mahtumkulu Türkmenlerin, Manas Ata Kırgızların, Ali Şir Nevai Özbeklerin oldu. Halbuki bu insanların hepsi bu topraklarda yaşayan insanların hepsinin müşterek atasıdır.”

Bu kutlu insanlar yalnız bu topraklarda yaşayanların değil, bütün Türk Dünyasında yaşayan insanların müşterek atasıdır. Anadolunun Türkleşmesinde Ahmet Yesevi Hazretlerinin tesirlerini kim yok sayabilir. Bu kutlu insanları tanırsak ve onları yeni nesillere tanıtabilirsek bu topraklar bizim için vatan olur.  Bu kutlu insanlardan Kırgızistan topraklarında şahıslar için hafıza kaybı nasıl bir felaket ise milletler için daha büyük bir felakettir.

Bu topraklarda ve diğer Müslüman ülkelerin hemen hemen tamamında büyük bir kültür emperyalizminin yıllardır devam ettiğini hepimiz biliyoruz. Kültür emperyalizmi; girdiği her ülkede o ülkenin her türlü değerini yok eder, kendi değerlerini kabul ettirmeye çalışır. Kırgızistan’da Manas destanının yasaklanması, sünnetin yasaklanması, bu toplumun değerlerini yok etme meyanında yapılan faaliyetlerden olduğu bilinen bir gerçektir. 

Karahanlı cihan devleti zamanında nice ünlü kişilerin yaşadığı gerçeğini elbette uzun süre saklamak mümkün olamazdı. Çünkü mızrak çuvala sığmazdı. Nitekim sığmadı da. Bu topraklarda yaşayan, Issık Göl sahilindeki Barskon’da doğan Karahanlı prensi Kaşgarlı Mahmut’u veya Bişkek’in yanı başında bulunan Balasagun’da yaşamış Yusuf Has Hacib’i veya Özgen’de medfun Şemsül e-imma (İmamların güneşi)  diye anılan İmam Serahsi’yi nasıl unuturuz?

Bu altın halkalardan birisi de Kalıgul Ulya’dır. Kalıgul Ulya, geçmiş asırlarda Kırgızistan’da yaşamış birçok ulu şahsiyetlerden birisi olarak yeni nesillere mutlaka intikal ettirilmesi gereken bir şahsiyettir. Geçmişten geleceğe ışık tutan bu abide şahsiyetler arasında müstesna bir yer işgal eden Kalıgul Ulya’yı tanımak, tanıtmak bu topraklarda yaşayan her insan için vazifedir. Sadece Kırgızlar değil bütün Türk Dünyası hatta bütün İslam alemi tanımalıdır. Bu topraklarda yaşayan Kırgızlar geçmişini bilirse ancak o zaman toprağa sağlam basar ve o zaman Kırgızistan vatan olur. O zaman kökü derinlere kadar giden ulu çınarlara benzeriz. Yoksa rüzgarın önünde oradan oraya savrulan çalılar gibi oluruz.

1785 yılında doğan Kalıgul 1855 yılında ahrete intikal etmiştir. Halen Issık Göl kıyısında Kara-Oy köyünde medfundur.

Kalıgul Ulya büyük bir şair, büyük bir düşünür ve büyük bir filozoftur. Şiirlerinde, içinde yaşadığı cemiyetin dertlerini, sosyal  problemlerini inceden inceye anlatmaya çalışmıştır. Model olarak Ahmet Yesevi Hazretlerine benzemektedir. Manevi yolda bir yakınlıkları var mı? Bilemiyorum ancak Ahmet Yesevi Hazretlerine göre çapı biraz küçük olsa da onun izinde giden ulu bir kişidir. O gerçek bir Allah (C.C.) dostudur. Şiirlerinden seçtiğimiz bazı örnekler Hazreti daha yakından tanımamıza vesile olacaktır.

İş yaparsa bitmeyen

Günün kısaldığı bir zaman

Hoca- İmam kaybolan

Dinin kısaldığı bir zaman

Oruç-Namaz kılmayan

Dinin kısaldığı bir zaman

Kafir dolu köyler konar

 O zaman da yakında olur

Aksaban düşman olur

Kaba biri kahraman olur.

Çimen çıkmaz, yerin çöl olur.

Takkesini ele alıp,

Kız yiğidi kovalar

Yaşlıdan hürmetlik gider.

Gelinden tavır gider

Kadından utançlık gider

Oğuldan hürmet gider

Kızdan ahlak gider

Babanın sözünü oğlu dinlemez

Abinin sözünü kardeşi duymaz

Sağmal sarı kısrak olur

İçtiğini it içmez sarı su olur

Kızıl kurnaz kadın çıkar

Kız tavırlı şair çıkar

Yiğitte yiğitlik kalmaz

Yaşlı ise saygı görmez

Zavallı halkım ne yaparsın o vakit

Dilencilik yaparak gider misin?

Denkliğin de çiğnenir gider

Yurdumuzdan ayrılacak gün gelir

Daha ilerisini göz görmüyor

Yer üstü kesif sisli, hayret, hayret

Kalıgul Ulya iki yüz yıl önceden günümüze böyle sesleniyor. Bir başka şiirinde de millet olarak sağlıklı yaşamanın birlik içinde yaşamakla mümkün olabileceğini veciz bir ifadeyle şöyle anlatıyor.

İyi olursan, yer gibi ol.

Her şeye tahammül eden

Temiz olursan, su gibi ol

Her şeyi yıkayıp silen

Talihin ittifakına bağlı

İttifakın olmaz ise,

Altından gider altın taht

Kalıgul Ulya’yı rahmetle anıyoruz.

Bu haber 1794 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU