GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Özer RAVANOĞLU

KAŞGARLI MAHMUD'UN KÖYÜNDE (1)

16 Mart 2014, 02:12

Özer RAVANOĞLU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Taksi şoförü Dilek, yanında kırkbeş, elli yaşlarında başörtülü bir hanımla birlikte odama girdi. Daha evvel ikamet ettiğimiz mahalledeki taksi durağında çalışan altı, yedi şoförden biriydi Dilek. Dilek ismi Kırgızlarda hem hanımlarda hem de erkeklerde kullanılıyor. Şoför Dilek; son derece munis, sessiz, sakin, efendi bir insandı. O duraktaki diğer şoförler de öyleydi. Aynı semtte bulunan dört arkadaş her sabah, sekiz otuzda başlayan mesaiye yetişmek için sekizi on geçe bu taksi durağında buluşarak Manas Üniversitesine geliyorduk. Bu durağın şoförleri ne verirsek onu alırlardı. Genellikle ya üniversiteye veya alış veriş için Oş pazarına giderdik. Bazen de her zaman gidip geldiğimiz yerden başka bir yere gidecek olsak bugün pazara veya üniversiteye gitmiyoruz. Başka tarafa gidiyoruz. Kaç som vereceğiz desek, siz münasibini bilirsiniz Bayke, derlerdi. Böyle gözü tok taksi şoförlerine her zaman rastlamak mümkün olmadığı için ben de sık sık "Siz Kırgızistan’ın yüz akısınız” derdim. Çünkü derimizi yüzmeye çalışan ne kadar çok şoför tanımıştık.

Dilekle yanındaki hanıma oturacak yer gösterdim. Beş, altı aydır, yeni semte taşındığımız için görüşemediğimiz Dilek'e hal hatır sordum, çocuklarını sordum, ameliyat geçiren kızının durumunu sordum. Sonra duraktaki diğer arkadaşların durumlarını sordum. Hepsinin iyi olduğu haberlerini aldım ve hepsine selamlar gönderdim. O duraktaki bütün şoförlerle bir yıla yakın beraberliğimiz olduğu için birbirimizi çok iyi tanıyorduk. Hatta birbirimizin ailevi durumlarını bile az çok bilirdik.

Kapıda arzı endam eden çaycımıza misafirlerimize çay vermesini söyledim. Dilek çayından bir yudum aldıktan sonra, "Bu hanımla ben yerdeşim"dedi. Kırgızlar hemşehri yerine yerdeş kelimesini kullanıyorlar. "Bizim köyümüz ISSIK GÖL kıyısındaki Barskon köyüdür. Bu ayalın (hanımın) size köyümüz hakkında anlatmak istediği şeyler var. Köyümüzün durumu hiç iyi değil, sizin yardımınıza ihtiyacı var. Ben bildiğiniz gibi şehirde yaşıyorum. Köyle ilgim sadece arada sırada gidip geliyorum, o kadar. Köylümüz; köyümüzle ilgili bazı şeyler düşünmüş, dertlerini anlatacak yer arıyorlar. Ben de size getirdim", dedikten sonra hanıma dönerek: "Ece özün ayt" dedi.

Ece bana dönerek, çayından bir yudum aldıktan sonra, birkaç saniye düşündü ve müeddep bir şekilde söze şöyle başladı;

"Bizim köyümüzde altıbin altıyüz altmış dört kişi yaşıyor. Köyümüzde had safhada işsizlik var. Gençlerimizin çalışabileceği hiç bir işyeri yok. Gençlerimiz alkolik oldu. Hatta uyuşturucu kullananlar bile çoğaldı. Hırsızlık olayları arttı. Babası belli olmayan çocuk sayısı hızla çoğaldı. Bizim köyümüz mahvoluyor. Aksakallarımız toplandılar, günlerce konuştular, düşündüler. “Köyümüzü bu kötü gidişten, nasıl kurtarabiliriz” diye tartıştılar. Önce bir dernek kurmağa karar verdiler. Derneği kurdular, beni de başkan seçtiler. İlk hedef olarak da “özellikle ve öncelikle çocuklarımıza İslamiyeti öğretmenin yollarını arayalım. Bu felaketli gidişin önünü ancak böyle alabiliriz" dediler.

Barskonlu hanımın sözü ile beraber çayı da bitmişti. Misafirlere birer çay daha söyledim. Hanım ikinci çay için teşekkür ederek içmek istemediğini söyledi. Ben de Kırgızların "Kırgıza çayı sorup vereceğine vurup ver" sözünü hatırlattım. Çaylarımız tazelenirken, hep beraber güldük.

Sözün başındaki altıbin altıyüz altmış dört rakamı beni çok etkilemişti. Sanki rakam kasıtlı seçilmiş gibiydi. Benim etkilendiğim hususun onun aklına gelmesi mümkün değildi. Sanki kadıncağız farkında olmadan Kuran-ı Kerim'i tarif ediyormuş gibi geldi bana. Bu yakın benzerlik nedense heyecan verdi bana. Keşke iki kişi daha olsaydı dedim, kendi kendime.

Böyle hayırlı bir teşebbüste bulunduğu için kadını tebrik ettim. Zaten Kırgızistan’ı ayağa kadınları kaldıracak dedim. Yıllardır bu ülkede yaşıyorum. Her yerde çalışanın, üretenin Kırgız kadını olduğunu söyledim. Gerçekten de çarşıda pazarda hep çalışan kadındı, bu mukayese bende tik haline gelmişti. Her yerde sayım yapardım. Üniversitenin kütüphanesinde bile gözlerimle gizlice sayım yapar şu kadar kız talebe şu kadar da erkek talebe var derdim. Haliyle her mekânda hanımlar çoğunluktaydı. Gerçi ülke genelinde de nüfus dengesizliği vardı ama istatistikler sokakta görünen boyutta olmadığını gösteriyordu. Sokakta gördüğünüze göre karar verirseniz ülke nüfusunu dört kadına bir erkek olduğunu zannedersiniz. Hâlbuki istatistikler yüzde kırkbeş erkek, yüzde ellibeş kadın olduğunu gösteriyor.

Şubat ayının son günlerindeydik. Yollar, sokaklar her taraf karla kaplıydı. Barskonlu hanıma köylerini görmek istediğimi söyledim. “Şu kış günleri biraz geçsin, ortalık biraz yatışsın bir hafta sonu mutlaka köyünüze geleceğim” dedim.

Aradan onbeş, yirmi gün geçmişti, hanım tekrar ziyarete geldi. Köye ne zaman geleceğimizi sordu. Bu arada tabi’i bir ifade ile köylerinin ayni zamanda Kaşgarlı Mahmud’un doğduğu köy olduğunu söylemez mi?

Bu ifade de bana heyecan verdi. Barskon köyünü görmek benim için artık farzı ayın olmuştu. Ece çayını içerken, “bazı insanlar vardır. Sağlıklarında bile hiç bir işe yaramazlar. Meyvesiz ağaç gibidirler. Hatta o bile değil. Meyvesiz ağacın hiç olmazsa gölgesinden istifa edersiniz. Bazı kimseler meyvesiz ağaç kadar da olamazlar. Kimseye faydası olmaması bir tarafa daha da kötü olabilirler. Etrafına zarar veren nice insan vardır. Fakat bazı insanlar da vardır ki, ölümünün üzerinden asırlar geçse bile çevrelerine faydalı olurlar. Kaşgarlı Mahmud böyle bir insan. Köyünüze mutlaka çok faydalı olacaktır, zamanla göreceksiniz” dedim.

Bu haber 1546 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU