GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Satıbaldiyev Hükümeti bitti, bundan sonra ne olacak

19 Mart 2014, 14:57

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Atameken Partisi’nin ayrılmasıyla Meclis’te çoğunluğunu kaybeden üçlü koalisyonun büyük ortağı Feliks Kulov’un, koalisyonun bittiğini Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’e bildirmesi ve Atambayev’in imzaladığı karar ile 3 Eylül 2012’de hükümet ömrünü tamamladı.

Gerek hükümet gerekse muhalefet kanadından olaya ilişkin tepkiler de gelmeye başladı. Ata Curt Partisi, şu andan itibaren görevini geçci olarak sürdüren Başbakan Yardımcısı Tokon Mamıtov, hükümetin istifası yüzünden siyasi arenada “ikilik” çıkabileceğini öne sürdü. Mamıtov, istifanın ekonomiyi etkileyeceğini, bunun da siyasete sıçrayacağı endişesini dile getiriyor. Siyasi alanda “ikilik” yaşanabileceğini ancak bunun ciddi boyutlara ulaşmayacağını belirten Mamıtov, ülkede huzurun devam edeceğini ifade ediyor.

Ata Curt Partisi milletvekili Cıldızkan Coldoşeva ise Atameken Partisi’nin koalisyondan ayrılmasını, “devlete ve cumhurbaşkanına ihanet” olarak değerlendiriyor. “Günümüzde sadece Kırgızistan’da değil, tüm dünyada şartlar zor. Atameken’in koalisyondan ayrılması, Tekebayev’in kararı ve bu, onun zayıflığını gösteriyor” diyen Coldoşeva, Kırgızistan’ın önünde, Yukarı Narın Hidroelektrik Santralinin kurulması, Gümrük Birliğine giriş, Amerikan üssünün ilkeden çıkarılması, Kumtor altın madeni gibi hala çözülmeyen önemli sorunlar olduğuna dikkat çekiyor. Ata Curt Partisi milletvekili, Tekebayev’in, koltuğa yaklaştığını hissetiği için koalisyonu bozduğu iddiasında. Cldoşeva’nın bu konudaki görüşleri ise şöyle:

“Koalisyon, anayasal bir organ olarak, çalışması halk, devlet ve cumhurbaşkanı ile doğrudan irtibatlı. Tekebayev, 20 yıldır muhalefette olduğunu söylüyor. İktidarı isteyen, ona erişebileceğini hisseden Tekebayev, sıkıntılı bir dönemde kapıyı hafifçe kapatıp, çıkıp gitti. Satıbaldiyev’i kötü çalışmakla suçluyor. Ama özür dilerim, onu aday gösteren de kendisi değil mi? Başbakanı suçlamak; bu zayıflık ve sorumluluktan kaçmanın yolu.”

Coldoşeva yeni koalisyonun yapısının henüz belirsiz olduğunu ama kendisinin yer almayacağını da vurguluyor.

Koalisyondan ayrılan Atameken Partisi milletvekillerinden Dastan Bekeşev, ayrılma kararının beklediğinden önce alındığını söylüyor. Koalisyondan ayrılma konusunu kendi aralarında sürekli görüştüklerini belirten Bekeşev, “bu hafta içinde ayrılık olacağını biliyordum ama Salı gününü beklemiyordum” diyor. Bekeşev, hükümete yönelik gensoru hazırlıkları olduğunu, gensoru için imza verenlerin çoğunluğunun Atameken milletvekilleri olduğunu hatırlatarak, hükümetin gensoru ile düşürülmezse başka yollarla düşürülmesi çalışmaları olduğunu, koalisyonun bozulmasının da bu yollardan biri olduğuna dikkat çekiyor.

Bekeşev, yeni koalisyonun yine eski dostlar tarafından kurulma ihtimalinin bulunduğunu da dile getiriyor. Ve ona göre cumhurbaşkanının da hükümet kurma görevini Tekebayev’e vermesi gerekiyor.

Atameken Partisinden bir başka milletvekili, Turatbek Madılbekov ise yeni başbakanın iş admı ve titbarı lekelenmiş isimlerden olmasını istemiyor. Başbakan Satıbaldiyev’in, zamanında sorunların çözüleceği, hataların düzeltileceği sözü verdiğini ancak bunun gerçekleşmediğini dile getiren Madılbekov, “bu defa başbakan, iş adamı ve ititbarına leke getirilmiş isim olmamalı. Bu yüzden birkaç aday olmalı. Ayrıca halk, başbakan olarak kimi görmek istiyor, halkın görüşünü almalıyız. Başbakan adayının illa da bir partiden olamsı gerekmiyor” şekilnde özetliyor, düşüncelerini.

Parlamentoda yer alan siyasi oluşumlardan biri de Respublika (Cumhuriyet) Partisi. Bu parti saflarında yer alan milletvekili Kencebek Bokoyev’e baktığımızda, yeni hükümeti kurma görevi için en uygunu kendi partisi olduğunu söylüyor.

Respublikacılar olarak daha Kumtor sorunu Meclis’te görüşülürken Atameken Partisi’ni koalsiyondan ayrılmaya davet ettiklerini belirten Bokoyev, “Biz onlara, hükümetin sadece avukatı durumuna düşmüşsünüz, dedik. Gensoru konusunu biz gündeme getirdik. Belki de Atameken, bu önergenin Meclis’ten geçeceğini düşünerek, koalisyondan ayrıldı” şeklinde dile getiriyor görüşlerini.

Yeni hükümeti kim kuracak?

Atambayev’in hükümetin istifası kararını imazlaması ve üç gün içinde yeni hükümetin kurulmasına yönelik görüşme sürecinin başlamasıyla, gündemin yeni maddesi, “yeni hükümeti kim kuaracak” oldu.

Yukarıda bir mensubunun görüşlerini dile getirmiştik zaten. Respublika Partisi yeni koalisyon için kapılarının çalınmasını bekliyor.

Partinin lideri Nazarali Aripov, hükümetin istifasıyla partisi için parlamento çoğunluğu yolunun açıldığını ve koalisyona hazır olduklarını belirtiyor. Aripov, başbakanlığa aday konusunda ise “henüz düşünmedik” cevabını veriyor.

Satıbaldiyev’i hükümetini bitiren Atameken’in lideri Tekebayev’in söylediklerine kualk verdiğimizde ise “yeni hükümette yer alıp almayacağımızıhenüz bilmiyoruz. Belki de muhalefette kalırız” sesleri geliyor kulağımıza.

Dağılan koalisyonun büyük ortağı Ar Namıs Partisinin lideri Feliks Kulov ise, eski ortakların yeniden koalisyon kurma ihtimalinden söz ediyor. Kulov, “Ar Namıs, Atameken ve Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi arasında büyük görüş ayrılıkları yok. Koalisyonun yine bu partiler tarafından kurulması mümkün” derken, bazı siyaset bilimciler ile bazı milletvekilleri de bu görüşü paylaşıyor.

Bağımsız milletvekili Ravşan Ceenbekov, “bu, önceden hazırlanmış bir oyun. Senaristleri de Atambayev ile Tekebayev” iddiasında bulunan Ceenbekov, Atambasyev ile Tekebayev’in, yakın gelecekte yaşanabilecekleri gördüğünü ve halkın sokağa inmesini engellemek için hükümeti düşürme ve böylelikle toplumun “gazını alma” yolunu seçtiklerini ileri sürüyor. Ceenbekov yeni başbakan adayı için de “Coomart Otorbayev” diyor. Ona göre “Otorbayev’in Atamekenci olduğu söyleniyor ve kendisi Atambayev’in adamı.”

Sayıbaldiyev hükümetinde Atameken Partisi tarafından önerilen ve Başbakan Birinci Yardımcısı olaarak görev yapan Otorbayev ise, azattyk.org internet sitesindeki habere göre, başbakan olacağına yönelik sorulara net cevap vermiş değil. Otorbayev’in bu sorua cevabı çok kısa: “Bu, Meclis’in, koalisyonun sorumluluğu.”

Önümüzde üç gün var. Koalisyonu kimler kuracak? Ardından 15 günlük süreç; Yeni kabine kimlerden oluşacak, başbakan kim olacak., eski yüzleri mi göreceğiz, yeni yüzlerle mi tanışacağız? Bunlar da kısa zamanda belli olacak.

Bu haber 1284 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU