GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Milli Muhalefet Hareketi, halktan kabul görecek mi?

13 Nisan 2014, 16:22

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Aylardan beri Kırgızistan genelinde toplantılar, görüşmeler yapan ve iki defadır ertelediği başkent Bişkek’te görkemli bir miting düzenlemeyi planlayan Milli Muhalefet Hareketi (MMH), ülke genelinden katılımlarla bu etkinliğini nihayet 10 Nisan’da gerçekleştirdi.

MMH’nin miting için Alatoo Meydanını adres göstermesi, Bir Mayıs İlçe Mahkemesi’nin 31 Mart-1 Mayıs tarihleri arasında gerek Alatoo Meydanında gerekse bu meydanın hemen arkasına düşen Eski Meydan’da, güvenlik ve toplumsal huzur gerekçesiyle miting ve gösterilere yasaklama getirmesi ve bu tür etkinlikler için Gorki Parkı’nı belirlemesi tepkiyle karşılandı. Ancak MMH, Bir Mayıs Mahkemesi’nin yasaklama kararını Bişkek Şehir Mahkemesi iptal etse de mitingin Gorki Parkı’nda yapılacağını açıkladı ve bu yönde de hareket etti.

Bişkek Emniyet Müdürlüğünün miting nedeniyle aldığı geniş güvenlik önlemleri, gerek mitingden önceki gece başkent genelinde yaptığı sıkı denetimler gerekse de miting günü sabah saatlerinde gerçekleştirdiği gözaltılar, başlangıçta bir gerginliğe yol açsa da tarafların sağduyulu yaklaşımları, kimilerinin avuçlarını ovalayarak beklediği kargaşa ve kaos ortamının yaşanmasına engel oldu.

Farklı kaynakların 200 ile 500 arasında olarak verdiği gözaltına alınanları, daha miting sürerken, MMH yetkililerinin de girişimiyle serbest bırakıldı. Öncelikle bu konuda tarafların soruna yaklaşım tarzı sevindirici oldu.

Miting sonunda konuşmacıların, katılımcılara herhangi bir taşkınlığa yol açmadan, alanda da temizlik çalışması yaparak dağılmaları yönündeki uyarıları da, ülkede şimdiye kadar görülen bu tür etkinlikler için belki de bir ilkin başlangıcı oldu diyebiliriz.

Miting sona erdikten sonra MMH, bir bildiri yayınladı. Bildiri elbette, düzenlenen mitingdeki gündem maddelerinden oluşuyor. İktidarın icraatlarını yakın takibe alan ve aylardan beri iktidardan taleplerini dile getiren MMH, bu taleplerini bir kez daha tekrarladı ama bu kez Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in de istifasını isteyerek.

Bildiride dile getirilen konuların ilk sırasında Atambayev’in istifası yer aldı. “MMH’nin dile getirdiği yedi talep iktidar tarafından dikkate alınmadığı, Kırgızistan’da insan hakları çiğnendiği ve mitinge katılanlar yasadışı olarak gözaltına alındıkları için” Cumhurbaşkanı Atambayev’in istifası dillendirilecek.

Yargılanması devam eden milletvekili Akmatbek Keldikekov’un yargı sürecinde cezaevinden ev hapsine çıkarılması, Kumtör altın madeniyle ilgili miting ve gösteri düzenledikleri, görüşlerini açıkladıkları için haklarında dava açılanların, bu sebeple gözaltına alınan Saruu köyü sakinlerinin derhal serbest bırakılması da bildiride yer alan konular.

Bildirideki bir madde ise Cumhurbaşkanı Atambayev’e yönelik ithamlarla Meclis’e yönelik. Meclis, “anayasaya aykırı yasalar, gayri hukuki kararlarla Cumhurbaşkanına yasadışı haklar vererek Atambayev’e otoriter rejimi güçlendirmek” için destek vermekle suçlanıyor. Aynı şekilde Kumtör konusunda da taleplerini dikkate almadığı için MMH, Meclisin feshine yönelik çalışmalar, ekinlikler yapılmasına yönelik karar alıyor.

Bildiride ayrıca MMH Genel Merkezi ile mutabakat içinde ülke genelinde protesto gösterileri, yürüyüşler yapılması isteniyor.

Peki, MMH gerek miting meydanında dile getirdiği talepler, gerekse yayınladığı bildirideki talepleri konusunda kamuoyundan nasıl ve ne kadar destek alabilecek.

Başta Manas Havaalanı olmak üzere stratejik kamu işletmelerinin yabancılara satılması, Kumtör altın madeni, suç örgütü lideri Aziz Batukayev’in serbest bırakılmasından sorumlu olanların yargılanması, halkın güvenini sağlayacak bir hükümetin kurulması gibi taleplerini miting meydanında dile getiren, yayınladığı bildiride Cumhurbaşkanı Atambayev’in istifasını, Meclis’in de feshini isteyen MMH, halktan destek alabilecek mi?

Kamuoyunun gündemine yen gelen bir konu, Manas Havaalanı ve diğer havaalanlarının hisselerinin Rusya’ya satılması. Diğer konular zaten önceki yıllardan beri muhalefet tarafından sürekli gündeme getiriliyor, gerek meydanlarda gerekse, çeşitli toplantılarda (MMH’nin daha bir yıllık geçmişi olduğunu düşünürsek onlar için hepsinin de yeni olduğunu söyleyebiliriz).

Aslında bu konularla ilgili hükümet gerekli açıklamaları yapıyor. Ama gündem maddelerinin daima bunlardan oluşması, kamuoyunun ikna olmadığının ya da hükümetin bu itirazları dikkate almadığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar da farklı görüşlere sahip.

Bazı uzmanlar muhalefetin de ucuz politika (popülizm) peşinde olduğu, olaylara objektif bakmadığı düşüncesinde. Mitinglerin artık toplumda olağan karşılandığına dikkati çeken bu gruptakiler, iktidarın artık miting, protesto gösterisi gibi eylemlerden korkmadığını, muhalefetin ise daha etkili mekanizmalar bulması gerektiğini dile getiriyorlar. İktidarın, halkına güvenini kaybettiğine yönelik gerçekçi sebeplerin ortada olduğunu belirten gözlemciler, 2010 yılından bu yana üç kez değişen hükümette, değişmeyen tek şeyin, Akayev ve Bakiyev döneminde görev alanlar olduğunu hatırlatıyor. Rüşvet ve yolsuzluğa bulaşan üst düzey yöneticilerin koltuklarını korumasının, yolsuzlukla mücadele edeceğini açıklayan hükümete yönelen eleştiri oklarının ilk saflarında yer aldığına dikkati çeken bu gruptakiler düşüncelerini, “ama iktidarın hiç olmazsa yolsuzluklar nedeniyle itham edilen, aralarında bazı eski bakanlar ile milletvekillerinin de bulunduğu isimleri gözaltına alması ve demir parmaklıklar arkasına göndermesi halktan destek alıyor” şeklinde dillendiriyor.

Yine de yolsuzlukla mücadelede objektif davranılmadığı, “benden/benden değil” anlayışının yer aldığı da şikâyet konularından biri. Yolsuzlukla mücadelede iktidarın tamamen objektif hareket etmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bu prensibin unutulmasının, halkın iktidara ne kadar destek verse de, iktidarın itibarını zedelediğine dikkat çekiyorlar.

Elbette hükümetin eksiklikler var, hataları da olacak. Aslında Satıbaldiyev hükümetinin istifasını, MMH’nin mitingine karşı ortalığı sakinleştirmeye yönelik bir politika olarak değerlendirenler de azımsanmayacak oranda. Bu grupta yer alanlara göre iktidar “hükümet değişikliği ile ortamı yumuşattı.” Ancak beklentiler, özellikle rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konusunda atılan adımlarda ayrımcılığını devam edip etmeyeceğini, gelecekteki uygulamalarla görmek doğrultusunda.

Milli Muhalefet Hareketi’nin (MMH), halkın güvenini kazanması için zamana ihtiyaç duyulduğunu dile getiren bazı uzmanlar ve gözlemciler ise “yeni kurulmuş bir hareketin halktan güvenoyu alması zor” değerlendirmesi yapıyor. Bu gruptakiler MMH’nin miting ve gösteriler düzenlemeden önce ağırlıklı olarak toplumla buluşması gerektiğine dikkati çekiyor. Geçmişte ülke genelinde adını duyuran ve kitleleri peşinden sürükleyen muhalefet hareketlerinin öncelikle toplumla yüz yüze buluştuklarını hatırlatarak, Rusların “Moskova bir günde kurulmadı” atasözüne gönderme yapıyorlar.   

Siyasetçiler ve siyaset bilimciler, iktidarın “halkın güveni” noktasında iyi bir noktada olmadığını söylerken, muhalefetin de farklı olmadığını hatırlatıyor. “Sokak gösterileri, popülist sloganlar, muhalefetin “halkın güveni”ni kazanmak için yeterli değil” diyen uzmanlar, iktidara da yanlış politikalardan vazgeçmesi, yolsuzlukla gerçekten mücadele, sınır ve madenler konusu ile stratejik öneme sahip kamu işletmelerinin yabancılara satılması konusunda “şapkasını önüne alıp düşünmesi” önerisinde bulunuyor.

Bu haber 1242 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU