GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Kırgızistan’da buzullar yok olma riskiyle karşı karşıya

19 Mayıs 2014, 13:17

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Orta Asya’daki buzulların yüzde 45’ini oluşturan Kırgızistan’daki buzulların yok olma riskini ortadan kaldırmaya yönelik önemli bir adım atıldı, Meclis’te.

Meclis Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, genel kurulda yapılan buzullarla ilgili yasa tasarısının kabul edildiği belirtiliyor.  Açıklamaya göre ülkedeki buzullar, Kırgızistan’ın yüzde 4.2’si buzullarla kaplı ve bu, Orta Asya coğrafyasındaki buzul kütlesinin yüzde 45’ini oluşturuyor.

Kırgız buzullarının son 50 yılda yüzde 20 azaldığı hatırlatılan açıklamada, bilim adamlarının önümüzdeki 20 yıl içinde de mevcut buzulların yüzde 35 daha azalacağı uyarısı yaptığına dikkat çekiliyor. Bu durum ise ülkenin en önemli zenginliği olan su kaynaklarının üçte bir eksilmesi, dolayısıyla hem önemli içme suyu ihtiyacında hem de yine en önemli ihracat kaynağı olan elektrik enerjisi üretiminde Kırgızistan’ı gelecekte ciddi sıkıntıların beklediğini gösteriyor.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen “Kırgız Cumhuriyetinin Buzulları Hakkında”ki yasanın dünyada az rastlanan dokümanlardan biri olduğu, şimdiye kadar bu konuda benzeri görülmediği, doğal zenginlikleri, bu kapsamda buzulların korunmasının çevre koruma yasaları içerisine yerleştirilen hükümlerle sağlandığı da bir gerçek. Madencilik sektörünün ülke ekonomisinin ana temeli olarak görüldüğü günümüz Kırgızistan’ında, buzulları sadece çevre yasaları ile koruma altına alınamayacağı da açık.

Yasa tasarısını hazırlayan milletvekillerinden Erkingül İmankocoyeva, “yasanın temel amacının buzulları koruma esaslarını oluşturmak ve izleme çalışmalarını düzenlemek” olarak açıklarken,  bunun için öncelikle meteorolog ve buzul bilimci gibi seyrek rastlanan uzmanların hazırlanmasından başlanmak gerektiğini vurguluyor.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle buzullara yakın maden işletmelerinin toprak üstünde çalışmaları sona erecek, çevreyi kirleten kimyasallar ve atıkların depolanması son bulacak. Milletvekilleri, ilgili yasayı görüşürken, buzullara verilen zararın hesaplanması sistemini de belirledi. Yasa, bu konuda hükümete de önemli bir görev yüklüyor. Lisans verilen maden işletmesi, faaliyete ilk başlangıcından nihayetine kadar hükümetin sıkı denetiminde olacak ve yasa ihlalleri yaşandığında ağır cezalar uygulanacak.

Madencilik sektöründeki işletmeler genel itibariyle ülkenin dağlık bölgelerinde yer alıyor. Aslında sadece dağlık bölgelerdeki değil, bu sektörün ülke genelindeki tüm işletmelerinde maden çıkarılmasında yasalara uymaya ilişkin sıkı denetimlerden söz edilebilir ama bu ne kadar yeterli. Ancak yeni yasadaki en ciddi eksikliğin, faaliyetlerini sürdüren maden işletmelerini kapsamaması olduğunu söyleyebiliriz. Zira “Buzulları Koruma Yasası”, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra lisans alınacak madenler ile faaliyetlerini sürdüren işletmelerin yeni bölgelerde yapacakları alanlar için uygulanacak.

Dolayısıyla ülkenin sürekli gündeminde olan Kanadalı altın şirketi Centerra Gold’un işlettiği Kumtor Maden İşletmesi ile ülke genelini köstebek yuvasına çeviren benzeri maden işletmeleri, çalışmalarına serbestçe devam edebilecek. Ta ki, yeni bir bölgede madene arama işine girişinceye kadar.

Bu haber 1342 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU