GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Özer RAVANOĞLU

KIRGIZİSTAN MEKTUPLARI

19 Mayıs 2014, 13:16

Özer RAVANOĞLU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Kırgızistan 197000 km2 yüz ölçümü olan yüzde yetmiş beşi dağlık,beş buçuk milyon nüfuslu bir Türk cumhuriyetidir. Orta Asya’nın ortasında, Uluğ Türkistanın bir bölgesi olan Kırgızistan'ın ortasından geçen Tanrı Dağları ülkeyi ikiye böler. Dünyanın en güzel yaylarından biri olan Susamur Yaylası Tanrı Dağlarının üzerindedir. Mayıs ayından itibaren sürülerini otlatmak için bu yaylanın yolunu tutan Kırgızlar Susamur Yaylasında binlerce çadır kurarlar.

Bişkek’ten güneye doğru elli kilometre kadar giderseniz Karabalta kasabasına gelirsiniz. Karabalta'nın çıkışında yol sola döner. Düz devam ederseniz Kazakistan'a doğru gider, kırk elli kilometre sonra sınıra ulaşırsınız. Sola dönen yola girerseniz beş on dakika sonra yükselmeğe başlarsınız. Yarım saat sonra, arabanızın cinsine, şöförün durumuna göre en fazla kırk beş dakika sonra rakımı üç bin dört yüz metre olan tünele gelirsiniz. Sovyetler zamanında yapılan bu tünelin bir tarafının üç bin dört yüz metre diğer tarafının ise üç bin yedi yüz metre yükseklikte olduğu söyleniyor. Zaten hangi mevsimde olursanız olun tünele girmeden yolun sağında, solunda karlı yerler görürsünüz.

Tünelden çıktıktan sonra o irtifadan bir miktar aşağı inersiniz ve Susamur Yaylası başlar. Üç bin metrenin üzerinde bulunan Susamur Yaylasında muhtelif aralıklarla, muhtelif miktarlarda koyun sürüleri ve at sürüleri otlar. Sürü sahipleri kendi kurdukları bozüylerde (boz evlerde-çadırlarda) temiz havada yaşarlar. Bu şahıslardan bazıları yol kenarında kurdukları tezgahlarda ürettiklerini de satışa sunarlar. Kimisi kendi atlarından sağdıkları at sütünü (kımız), kimisi rengarenk çiçeklerin kapladığı alana dağıttıkları kovanlarından çıkardıkları ballarını satarlar. Kırgızistan'ın en güzel kımızını, balını burada bulursunuz. Yer yer gelip geçenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak lokantalarda da et ve balık ağırlıklı taze yiyecekler bulunur. Tabii beslenmeyle yetiştirilen koyun etiyle yapılan kavurmaların farklı bir lezzeti vardır. Kırgızlar bir hayli yağlı yedikleri için bu kavurmalar bize göre pek uygun olmuyor. İkaz ederek fazla yağlı gelmesini önleyebilirsiniz.

Eğer balık yemek isterseniz dünyanın en nefis alabalığını yiyebilirsiniz. Bu balıklar elinizi sokamıaacağınız kadar soğuk billur gibi kar sularından tutulur.

Kilometrelerce devam eden Susamur Yaylasından sonra Fergana Vadisine doğru yöneldiğiniz, yeşilliklerin arttığı, ormanların çoğaldığı yerlerdeki lokantalar özellikle balık yemek isteyenlerin durak yerleridir.

Yarım saatte çıktığınız irtifayı iki saatten fazla bir zamanda inersiniz. Uluğ Türkistan'da çok eski çağlardan beri üç yerleşim yeri vardır. Biri Zerefşan Vadisi; ki kadim kültür merkezlerimizden olan Buhara ve Semerkant şehirleri bu vadide bulunmaktadır. İkinci yerleşim yeri Issıkgöl çevresidir. Üçünçüsü ise Fergana Vadisidir. Fergana Vadisinin çok az bir kısmı Kırgızistan'da çok büyük bir bölgesi ise Özbekistan sınırları içerisindedir. Calalabad, Özgön ve Oş gibi kadim şehirler Fergana Vadisinin Kırgızistan tarafında bulunmaktadır.

Bu şehirlerden ve bölgenin özelliklerinden müteakip yazımızda bahsedecegiz.    

Bu haber 1424 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU