GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Nurettin AKSU

Kırgız hükümeti, Gümrük Birliği için halkı ikna peşinde

25 Haziran 2014, 14:00

Nurettin AKSU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Rusya, Kazakistan ve Belarus’un kurduğu Gümrük Birliği’ne (GB) girişi öncelikli politika olarak belirleyen ve Mayıs ayında yol haritası taslağı onaylanan Coomart Otorbayev hükümeti, muhalefet engelini, halkı ikna ederek aşmayı planlıyor.

Kırgızistan’ın GB’ye giriş sürecini başlatan yol haritası aslında 10 ana başlık altında toplanıyor. ümrük idaresi ve tarifelerinde düzenlemeler, maliye ve ticaret politikası, ulaşım ve altyapı, hayvan ve bitki sağlığı, anti-damping, teknik düzenlemer şeklinde sıralayabileceğimiz bu başlıkları, Otorbayev hükümetinin, 2015 yılı olarak belirlenen giriş takvimi öncesinde başını ağrıtan konular olarak nitelendirmek mümkün.

Ülkedeki muhalif sesler konunun sadece ekonomik ve ticari yönünde değil, siyasi açıdan da itirazlarını dile getiriyor. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olması nedeniyle GB’ye katılmanın bu örgüt tarafından uygulanabilecek yaptırımları hatırlatan GB karşıtı muhalefet, ülkenin en büyük ticari partneri durumunda olan ve Kırgızistan ile işbirliği ve ilişkilerinde startejik hedeflere yönelen Çin’in de göz ardı edilmemesine vurgu yapıyorlar. DTÖ, Kırgızistan’ın GB üyeliğini şimdilik şifahen destekliyor görünse de, bu konuda net bir resmi açıklama yapılmış değil. Halihazırda Çin mallarının reeksportunun en önemli gelir kaynağı olarak kabul edilen Kırgızistan’da hükümetin bu konuda getireceği çözüm de henüz bilinmiyor. Özellikle son yıllarda Kırgızistan’da ulaşım altyapısına hızlı bir giriş yapan ve bilhassa ülkenin can damarları niteliğindeki karayollarının yapım ve onarımına başlayan, enerji sektörüne girmeye hazırlanan Çin, ülkeye yaptığı bunca yatırımdan sonra kolaylıkla “Hoşça Kal Kırgızistan” diyebilecek mi?

Başta Türk yatırımcı ve girişimciler olmak üzere batıdan gelen sermayenin çok fazla sıkıntı yaşayacağını söylemek doğru olmayacaktır. Zira halen GB üyesi olan Kazakistan ve Rusya’da benzer örnekleri var. Süreç içinde mutlaka birtakım sıkıntılar ortaya çıkacaktır ama, bu konuda Kazakistan ve Rusya deneyimi, sorunun süratle çözümüne imkan sağlayacaktır. Ancak Kırgızistan’ın komşusu ve en büyük ticari partneri Çin için bunu söylemek biraz zor.

Gerek siyasetçiler, gerek ekonomistler, gerek sivil toplum örgütleri (elbette bunlara sadece GB’ye karşı olanları dahil ediyorum) gerekse halkın zihninde, öncelikle üyelikle birlikte fiyatların yükselmesi, dolayısıyla halkın gelir düzeyinin düşmesi gibi sorular cirit atarken, Rusya lideri Vladimir Putin’in, “Sovyetler Birliği’ni yeniden mi kuracak” sorusuyla siyasi bağımszılığın kaybedileceği endişeleri de at oynatıyor. Kırgızistan’ın GB’ye tam üyeliği için gerekli yasal ve teknik düzenlemeler, DTÖ ile müzakereler, gümrük alyapısının oluşturulması sürecinde ortaya çıkacak sorunların da zihinleri meşgul eden sorular arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

GB üyeliğinin ülkeye her sektörde artı getireceğini, ülkenin kalkınması için önemli destek olacağını savunan hükümetin üyelikle ilgili gündeme getirdiği önemli bir argümanı oluşturuyor, Rusya’daki Kırgız işgücü. Ve bu konuda da haksız değil. Ülke nüfusunun neredeyse beşte biri Rusya’da çeşitli alanlarda çalışıyor ve Kırgızistan için de gözardı edilemeyecek bir gelir kalemine dönüşmüş durumda. Kırgızistan’ın dış ticaretinin merkezleri olarak kabul edilen Dordoy ve Karasuu pazarlarında esnaf sinek avlıyor, aylardır. Ülkenin iki büyük reeksport noktası olan bu pazarlarda esnaf, siftah yapmadan evine dönüyor genellikle. Bunun sebebi ise Gb üyesi Kazakistan’ın uyguladığı gümrük tarifeleri ve denetimler. Uygulanan yüksek gümrük vergisi nedeniyle Kazakistan ve Rusya’dan gelen alıcılar için artık Dordoy ve Karasuu pazarları cazibesini tamamen kaybetmiş durumda. Otorbayev hükümeti, ticareti yeniden canlandırmanın yolu olarak da sarılıyor GB’ye.

Referanduma dahi gidebilecek ancak nihayetinde ülkede her zaman beklenen sıcak gelişmelerin de fitilini ateşleyebilecek durumu daha baştan ortadan kaldırmak isteyen Otorbayev hükümetinin de işi sıkı tuttuğunu söyleyerek, “yiğidin hakkını yiğide vermek” gerekir. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, GB üyeliği ve yol haritası ile ilgili bilgilendirme kampanyası başlatılacağı belirtiliyor. Hükümet konuyu sadece medya kanalıyla değil, deyim yerindeyse birebir görüşmelerle toplumla paylaşma düşüncesinde. Geniş katılımlı konferans, seminer ve toplantılar düzenlenmesi, bilgilendirme merkezleri kurulması, GB üyesi ülkelere ziyaretler gerçekleştirilmesi gibi değişik tanıtım etkinlikleri, hükümetin bu konuda yapmayı planladığı öncelikli çalışmalar.

Nihayetinde uzun olmasa da çileli bir yol bekliyor Kırgızistan’ı…

Bu haber 1386 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU