GÜNCEL    EKONOMİ    EĞİTİM-KÜLTÜR-SANAT    YAŞAM - SAĞLIK    SPOR    ANALİZ    İHALELER
Foto Galeri Video Galeri Kırgızistan Kırgız Medyasından Künye
Özer RAVANOĞLU

ÖZGEN’DEN İZLENİMLER (III)

28 Eylül 2014, 12:48

Özer RAVANOĞLU

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İftardan sonra Sabircan Mirza bir teşekkür konuşması yaptı. Misafirlere, ben de dahil çapan ve kalpak giydirdi. Yaşar Beyin çapanı Özbek usulü, bizimkiler Kırgız usulü kıyafetlerdi. Yaşar Bey de Sabircan ve diğer zevata Türkiye’den getirdiği hediyeleri takdim etti. Bu törenlerden sonra aç falan da değiliz ama Sabircan Mirza önceden yer ayırttığı bir lokantaya yemeğe götürdü. Orada da çok güzel sohbetler oldu. Çaylar içildi.

                                               th_ozer1.jpg

O gece heyetimiz uygun bir otel olmadığı için evlere taksim edildi. Ertesi sabah Oş şehri üzerinden Bişkek’e yolcu edildiler.

Özgen’in bir başka özelliği de çok özel bir pirinç türünün yetişmesidir. Normal beyaz pirinçtenen en az yüzde elli daha pahalıya satılan bir pirinç türü. Pazarlarda satılan pirinçlerin içinde biraz bulgura benzeyen haliyle hemen fark edilir. Pirinç Kırgızın mutfağında temel beslenme unsurudur. Özbeklerde de öyle. Bu kültürü nazarı itibara alarak biz de hergün havuç ve etle yapılan meşhur Türkistan pilavı verdik. Onlar da biz de hergün aynı yemeği zevkle yedik. İlk günü yayla çorbası ile pilav verildi. Yayla corbasından pek hoşlanmadılar. İkinci gün çorbayı değiştirip mercimek çorbası verdik ve çok beğenildi. Bazılar masalarından kalkıp gelerek bizzat kendileri ikici defa mercimek çorbası aldılar. Ondan sonra hergün aynı program. Mercimek çorbası, Türkistan pilavı, salata, meyve.  

ÖZGEN’DEN  OŞ’A YOLCULUK

Özgen-Oş yolculuğu bir saat sürmez. Arada Kurşap diye bir kasaba var. Bu kasaba eskiden tamamen Ruslarla meskunmuş. Şimdi Rus falan kalmadı, serbestlikten sonra hep gittiler denildi. Dışardan görüldüğü kadarıyla genellikle bahçeli tek katlı ve bakımlı evlerden meydana geliyor Kurşap.

Kurşap’tan sonra da önce de Özgen-Oş arasında birçok köy bulunduğu için hız tahdidi devamlı hızınızı keser, yine de hesaplı yerlerde pusuya yatan Kırgız yol polisinden (GAİ) kendinizi kurtaramazsınız. Artık Fergana vadisinde yol aldığınız için fazla iniş çıkış yoktur. Mevsiminde iseniz bol miktarda kavun karpuz yolun sağına soluna dizilmiş tezgahlarda satılmaktadır. Yolunuzun sağı solu tamamen tarım arazisi olup hiç boş yer yoktur. Her taraf ekilmiştir ve bakımlı olduğu her halinden belli olmaktadır. Burada çalışanların bu konuda bilgi birikimi olduğunu hemen hissedersiniz.

Oş’a yaklaşırken önce şehrin simgesi Süleyman dağını görürsünüz. Kırgızlar (h) harfini kullanmıyorlar. Benim konum değil ama sanki şehrin adı Hoş’da  H’si düşmüş gibi geliyor. Peki şehir nasıl derseniz gerçekten hoş bir şehir.

                                               th_ozer2.jpg

Resim 1: Özgen Belediye Başkanı Sabircan Atacanov, sonradan milletvekili oldu 

Resim 2: Oş şehrinin simgesi Süleyman Dağı

Bu haber 1204 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Özer RAVANOĞLU Özer RAVANOĞLU
MANAS İLAHİYAT FAKÜLTESİ ve TATBİKAT CAMİİ
Nurettin AKSU Nurettin AKSU
Kırgız sanat dünyası acı bir yılı geride bıraktı

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm videolar

  Atambayev'den klip
 

Atambayev'den kl

İzlenme:966

   
  Bir Zamanlar Ankara'da
 

Bir Zamanlar Ankara&

İzlenme:1946

   
  Büyük Manasçı Sayakbay Karaliyev
 

Büyük Manasçı Sayakb

İzlenme:2092

   
  Yetenek Sizsiniz 2014 / Atai Omurzakov ve Tumar KR
 

Yetenek Sizsiniz 201

İzlenme:3310

   

Tüm fotoğraflar

  TALAS
 

TALAS

İzlenme:0

   
  BATKEN
 

BATKEN

İzlenme:0

   
  SON KÖL
 

SON KÖL

İzlenme:0

   
  KIRGIZİSTAN'DAN
 

KIRGIZİSTAN'DAN

İzlenme:0

   

ANKET

Örnek Anket?Tüm Anketler

Döviz Kurları

HAVA DURUMU